Malárie je nebezpečí pro matku i dítě

Malárie je jedním z infekčních onemocnění, které představuje potenciální riziko pro matku i dítě. Jak je ohrožuje? A dá se nějak léčit?

2-shutterstock_454486129-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V případě onemocnění těhotné ženy je třeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Riziko ohrožení těhotné ženy tropickou malárií je mnohem vyšší než riziko z užívané chemoprofylaxe, je-li vhodně zvolená. Přesto je vhodné v těhotenství zvážit nutnost/potřebnost pobytu v malarické oblasti zejména tehdy, je-li oblast s vysokou rezistencí na antimalarika.

Kde se malárie vyskytuje?

Malárie se vyskytuje ve více než 100 zemích světa. Podle WHO (World Health Oranization) žije v oblastech s rizikem nákazy malárií téměř polovina obyvatel naší planety. Velké oblasti střední a Jižní Ameriky, Afriky a Jižní Asie a Středního východu, Oceánie jsou považovány za oblasti s rizikem malárie.

Jak běžně se malárie vyskytuje?

Podle odhadů WHO se ročně vyskytuje minimálně 250 miliónů případů malárie a více než 1 milión obyvatel každý rok umírá na malárii. Jen asi 1200 případů malárie je každoročně zaznamenáván ve Spojených státech. Nejvíce případů ve Spojených případů a Evropě bývá importováno přistěhovalci nebo cestovateli z malarických oblastí, většinou ze subsaharní Afriky a Indického subkontinentu.

Mechanismus nákazy malárií

Člověk se malárií nakazí po pokousání moskytů nebo komárů infikovaných tímto parazitem. Pokud komár pokousá (poštípá) infikovanou osobu, sáním krve přijme mikroskopické částice parazita malárie od infikované osoby, a tím se komár infikuje a stává se potenciálním přenašečem.

Parazit malárie se v těle komára musí nejprve rozmnožit (obvykle k tomu potřebuje 1 týden), než se stává rizikem pro další neinfikovanou osobu. Jestliže takto infikovaný komár po zhruba jednom týdnu poštípe další osobu, parazit se z komára přenese krví do nového hostitele (člověka).

Parazit pak putuje do lidských jater, kde napadá jaterní buňky, roste a množí se. Během tohoto období infikovaná osoba nepociťuje žádné klinické příznaky.

Následně parazit opouští jaterní buňky a napadá červené krvinky. K tomu dochází v průběhu 8 dní až několika měsíců. Jakmile se parazit nachází v červených krvinkách, opět roste a množí se. Zvětšené červené krvinky prasknou, uvolní se parazit, který může snadno napadat další červené krvinky.

Přitom se do krve uvolňuje parazitární toxin, který způsobuje klinické projevy malarického onemocnění. Pokud komár poštípe již infikovanou osobu, dostává se parazit do komára a infikuje ho. Takový komár opět po týdnu může znovu infikovat další zdravou osobu.

Příznaky a symptomy malárie

Mezi symptomy malárie patří horečka a chřipce podobné projevy, včetně zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a únavy. Dále se mohou objevit nausea, zvracení a průjmy.

Malárie může zapříčinit chudokrevnost a žloutenku (žluté zabarvení kůže a očí) díky ztrátě červených krvinek. Není-li okamžitě zahájena léčba malárie typu P.falciparum, může dojít k vážnému selhání ledvin, k záchvatu, k neurologickému postižení, k bezvědomí, nebo až k úmrtí.

Ohrožení těhotných žen

Těhotné ženy jsou ohroženy, i když dříve malárií prodělaly a získaly tak částečnou imunitu. V těhotenství dochází v těle ženy k změnám v imunitním systému. Navíc se v těle těhotné nachází nový orgán (placenta), který představuje nová místa pro usídlení parazitů.

Nepříznivé účinky na matku a dítě

Malárie může způsobit anémii matky, potrat, předčasný porod, ale také zpomalení růstu plodu. Dítě může nákazu přežít, ale často se pak rodí s nízkou porodní hmotností (pod 2 500 g).

Čtěte dále

Kdy nejdřív člověk pocítí, že byl pokousán infikovaným komárem (nebo moskytem)?

U většiny lidí se první symptomy objeví po 10 dnech až 4 týdnech po nákaze, i když jsou známy případy, kdy pacient první příznaky pozoroval již 8. den a nebo po 1 roce.

Dva druhy malárie: P.vivax a P.ovale, mohou recidivovat. Takový parazit se může ukrýt do jaterních buněk po dobu několika měsíců (až 4 let) po pokousání infikovaným komárem, aniž by došlo k jeho aktivní fázi.

Jak je malárie diagnostikována?

Malárie se diagnostikuje v krvi infikované osoby, pod mikroskopem, s předchozím barvením parazita (pro snadnější odlišení). Ten, kdo cestoval do rizikových oblastí s malárií, a objeví-li se u něj horečka do 1 roku, by měl vyhledat lékařskou pomoc a vždy upozornit na to, že navštívil takovou oblast.

Jak se malárie léčí?

Malárii lze léčit přípravky na předpis. Volba léku a způsobu léčby je závislá na druhu malárie a oblasti, kde se pacient mohl nakazit, dále na věku pacienta a na závažnosti onemocnění.

Jak se lze bránit před nákazou malárie?

Cestovatel by měl 4 – 6 týdnů před cestou navštívit svého lékaře, kde mu lékař předepíše odpovídající antimalarické přípravky. Je důležité dodržet užívání antimalarik. Dalším ochranným prostředkem jsou přípravky zabraňující pokousání komárem – repelenty, postřiky proti komárům, sítě, vhodné oblečení (dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem).

Nelze-li cestu odložit, je profylaxe bezpodmínečně nutná:

a) Expoziční profylaxe – nezávadná snížení rizika přenosu.

b) Chemoprofylaxe – z dostupných antimalarik jsou Chloroquin a Proguanil pro těhotné ženy nezávadné, Mefloquin od 2. trimestru. Ostatní přípravky se kvůli možnému ohrožení dítěte nebo kvůli nedostatečným informacím o chemoprofylaxi v těhotenství nedoporučují. Toto ustanovení platí i pro Mefloquin v 1. trimestru.
V případě, že se zjistí těhotenství v době užívání jakékoli chemoprofylaxe, a neexistuje-li vážný důvod k jeho přerušení (SZO 1996), pak se neprovádí. Rovněž těhotenství není považováno za absolutní kontraindikaci pro jakoukoli chemoprofylaxi, ale zvažuje se možné riziko poškození plodu nebo vlivu na těhotnou ženu.
Malárie je závažné a někdy až fatální onemocnění způsobené parazity. Rozlišují se čtyři druhy malárie, které mohou postihnout člověka.

11.7.2023 5:56 | autor: Marek Petráš | zdroj: https://datacatalog.worldbank.org/search/dataset/0039831, https://www.cdc.gov/malaria/malaria_worldwide/reduction/iptp.html, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malaria

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist