Mám nález na vaječnících, zřejmě mě čeká...

Mám nález na vaječnících, zřejmě mě čeká radikální operace. Je mi ale teprve dvaatřicet let. Mám jinou možnost než kompletní odstranění vaječníků a dělohy? Slyšela jsem, že lze pomocí laparoskopie provést jen nezbytně nutný zákrok.

Odpověď

Toto je velice ožehavá záležitost. Nález na vaječníku může být nezhoubný a pak je léčba poměrně jednoduchá, ať už konzervativní nebo operační.Nebo v horším případě jde o zhoubný nádor, pak je léčba komplikovanější a hlavně radikální.U žen v tomto věku při nezhoubných nádorech,které jsou častější, například u folikulárních cyst můžeme vyzkoušet injekční léčbu konzervativní nebo hormonální a při neúspěchu lze využít operační laparoskopickou metodu ,kde dle velikosti cysty lze ošetřit jen příslušný vaječník a tím neovlivníme zásadním způsobem zdravotní stav pacientky, ani její reprodukci. Každý zhoubný nádor má samozřejmě nějaký vývoj. Někdy delší, někdy kratší. V každém případě roste, tedy se zvětšuje. Proto jsou předepsané pravidelné preventivní gynekologické prohlídky a jejich součástí je i vyšetření vaječníků /palpační vyšetření,ultrazvuk,laboratorní vyšetření/.Vhodné jsou po šesti měsících až jednom roce .
Na včasnosti záchytu rakoviny vaječníku závisí nejen rozsah operačního zákroku, délka pooperační chemoterapie, ale hlavně prognóza a úspěšnost léčby pacientky!!!!
Nezbývá zde než zdůraznit důležitost prevence spočívající v pravidelných zodpovědných gynekologických prohlídkách s využitím všech v dnešní době dostupných vyšetřovacích metod.

Stránky

Nejnovější články

Naposledy navštívené