Mám právo zůstat s dítětem v nemocnici?

DOTAZ TÝDNE Moji 4letou dceru čeká plánovaná hospitalizace v nemocnici. Chtěla bych vědět, jestli mám právo po dobu jejího nemocničního pobytu být stále s ní, a to i přes noc. Je to stanoveno nějakým zákonem? A je obvyklé, že na dětských odděleních jsou i postele pro matky dětí?

BABYWEB ODPOVÍDÁ:

Právo být se svým dítětem má podle Listiny základních práv a svobod rodič 24 hodin denně a odloučit jej od něj může pouze soud na základě zákona.

Co se týče pobytu v nemocničním zařízení, praxe je taková, že v naší zemi fungují v každé nemocnici jiná pravidla: co vám v jedné umožní, v jiné vám nedovolí (např. pobyt s dítětem na JIP, noční pobyt na oddělení atd.). Rodič dítěte, případně jiná blízká osoba, je na oddělení přijímán jako tzv. průvodce na základě aktuálního zdravotního stavu dítěte – na tom je ale třeba se nejprve domluvit s ošetřujícím lékařem, který o přijetí rozhoduje. Máte-li status průvodce u dítěte do 6 let věku, nemocniční pobyt za vás hradí zdravotní pojišťovna a máte nárok na potvrzení o pracovní neschopnosti. Pokud z jakéhokoli důvodu nelze rodičovský doprovod na oddělení nemocnice přijmout, můžete zůstat z vlastního rozhodnutí. V takovém případě si však musíte zajistit ubytování (není-li nemocnice v místě vašeho bydliště) a stravování.

Pro pobyt s dítětem v nemocnici existují tři základní možnosti: pobyt s dítětem přímo na pokoji (lůžko pro rodiče je umístěné vedle lůžka dítěte), ubytování ve společném pokoji pro matky na oddělení (problém pak ovšem nastává v případě otcovského doprovodu) nebo je rodič s dítětem jen přes den a v noci přebývá např. na ubytovně nebo odchází domů. Někde funguje i kombinace uvedených možností – přímo na pokojích s dětmi třeba přednostně zůstávají maminky kojenců a batolat, ostatní spí na ubytovně či v pokoji určeném matkám přímo na oddělení. Můžete tak být se svým dítětem celý den a v noci jste jen kousek od něj. Na některých dětských odděleních umožňují strávit noc vedle lůžka dítěte na židli, případně i na karimatce.

Podrobné informace najdete na webu Férová nemocnice.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené