Mám sedmiletou dceru s jejím otcem nežijeme již…

Mám sedmiletou dceru s jejím otcem nežijeme již 5 let. Dohodli jsme se na výši výživného v částce 2.300,- Kč, které se neměnilo více jak dva roky, vzhledem k tomu že dcera půjde v září do školy, chci se zeptat podle čeho se stanovuje výše výživného. Před půl rokem jsem se pokusila dohodnout zvýšení, ale otec dítěte mi řekl, že jeho finanční situace mu nedovoluje tuto částku měnit. Přitom vím že, má hypotéku a staví si noví dům.

Odpověď

Nesdělila jste nám, zda dohoda o výši výživného byla schválena soudem – tedy zda již soud někdy o výživném rozhodoval, či nikoli.
Rozhodoval-li soud o výživném může být v případě, že jste se s otcem dítěte na zvýšení výživného nedohodli, podán z Vaší strany návrh na zvýšení výživného a to pro prostou změnu poměrů na straně vyživované osoby, neboť nástupem dcery do školy se její potřeby znění ( zvýší). Zda bude výživné soudem zvýšeno záleží nejenom na potřebách dcery, ale i na možnostech a schopnostech povinného ( otce) hradit vyšší výživné. Soud tak bude kromě potřeb dítěte posuzovat i zda je v objektivních možnostech otce zvýšené výživné hradit a to i s ohledem na životní standart otce.
V případě, že o výživném soud dosud nerozhodoval doporučuji podat návrh na úpravu poměrů nezletilého dítěte jímž budete navrhovat svěření dítěte do Vaší péče a stanovení výživného otci. ( soud pak bude zkoumat poměry jak Vašeho dítěte atak i jeho otce).
Jakým způsobem se stanovuje výživné je uvedeno v zákoně o rodině a to konkrétně v ust. § 96, který ve svém odstavci prvém uvádí že: „Při určení výživného přihlédne soud k odůvodněným potřebám oprávněného ( tedy v tomto případě dítěte), jakož i k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům povinného (zde otce dítěte). Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného zkoumá soud, zda se povinný nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. ( tedy laicky řečeno zkoumá se zda výdělky odpovídají např-. vzdělání povinného, zda veškeré výdaje jsou výdaji skutečně odůvodnitelnými, zda nemají přivodit pouze optické ztenčení majetku apod., vždy se přihlíží ke zdravotnímu stavu jak dítěte tak rodiče a k tmu zda jsou s tímto zdravotním stavem spojeny nějaké výdaje apod. za odůvodněnou potřebu dítěte lze pokládat i návštěvu různých kroužků, mimoškolní aktivity, školy v přírodě tábory apod.) U dětí mají na výživné přispívat oba rodiče podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. (tedy i v případě že některý z rodičů tvrdí, že nemá žádné nebo pouze minimální příjmy a je zjevné že žije tzv. „nad poměry“ může mu být výživné stanoveno dle předpokládaných výdělků, který by odpovídali jeho životnímu stylu.) Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Tolik asi ve stručnosti ke způsobu stanovení výživného. Budete-li mít další dotazy, můžete se na nás obrátit.

28.8.2012 5:42
Více o tématu: dceraotec

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist