Máte silnou, bolestivou anebo nepravidelnou menstruaci?

Silná a bolestivá menstruace je v současné době hodnocena ženami jako jeden z nejčastějších gynekologických problémů. Každá druhá žena přichází s problémy s menstruací a každá třetí žena hodnotí svou menstruaci jako nadměrně silnou. Tento fakt vyplývá z mezinárodních studií.
foto: istock.com

Přirozený menstruační cyklus a role hormonů

Jak je vlastně přirozený menstruační cyklus řízen a jakou roli hrají hormony? Řízení menstruačního cyklu je děj, kde mezi sebou spolupracují hormony produkované vaječníky a specifické útvary v mozku.

V oblasti hypofýzy vzniká folikulostimulační a luteinizační hormon (FSH a LH), které ovlivňují hladiny ženských hormonů (estrogenů a progesteronu), které se tvoří ve vaječnících.

Pokud je v těle málo estrogenu, tvorba hormonů v mozku se zvýší, a tím se podpoří i tvorba hormonů ve vaječnících. Pokud je ženských hormonů dostatek, mozek utlumí tvorbu FSH a LH. Každý z těchto hormonů hraje v průběhu menstruačního cyklu ženy důležitou roli.

FSH v první polovině cyklu podporuje růst dutinky, tzv. folikulu ve vaječníku, kde dozrává vajíčko, které se v polovině cyklu uvolní – ovuluje. V rostoucím folikulu se tvoří estrogeny, které podporují růst děložní sliznice, její výšku a cévní zásobení. Uprostřed cyklu dochází zároveň se zvýšením hladiny LH k ovulaci a k vytvoření žlutého tělíska z prasklého folikulu.

V druhé polovině cyklu se ve žlutém tělísku tvoří progesteron, který zastaví růst děložní sliznice a připraví ji na možné přijetí oplozeného vajíčka. Pokud nedojde k oplození vajíčka, hormony progestron a estrogen na konci cyklu poklesnou, a tím dojde k odloučení děložní sliznice a k menstruačnímu krvácení.

Poruchy menstruačního cyklu

  • Tzv. normální menstruační cyklus je dlouhý 22 – 35 dnů a menstruační krvácení trvá 2 až 8 dnů a krevní ztráta většinou nepřesahuje 80 ml krve.
  • Při hormonální nerovnováze může docházet k poruchám cyklu, které se mohou u každé ženy projevit jinak. Jedná se o silné nebo silné a prodloužené krvácení v pravidelném nebo nepravidelném cyklu doprovázené nadýmáním, bolestmi hlavy, otoky, podrážděností či náladovostí.
  • Může se také vyskytnout krvácení mimo cyklus např. jako tzv. špinění. V mnoha případech jsou tyto poruchy doprovázeny bolestmi v podbřišku různé intenzity.

Žena většinou při těchto problémech cítí celkovou nepohodu a dyskomfort, který ji omezuje v běžném aktivním životě.

Léčba silné a bolestivé menstruace

Problém silné a bolestivé menstruace má hned několik možností řešení a záleží pouze na každé ženě, jaký postup si vybere:

  1. Rozhodne se problém neřešit vůbec s tím, že si tzv. zvykne a tento stav přijme za svůj s tím, že tento problém např. mají v rodině a ani matka nebo babička ho neřešily.
  2. Alternativní možnost řešení uzpůsobením životního stylu - cvičením, různými bylinkovými čaji, potravinovými doplňky či homeopatiky, které mohou u některých senzitivních žen nebo u žen, které nechtějí nebo vůbec nemohou použít hormonální terapii, problém řešit s menším či větším úspěchem.
  3. Rozhodne se navštívit svého gynekologa a svěřit se mu se svým problémem a pokusit se s jeho pomocí najít optimální řešení, které bude odpovídat jejímu celkovému zdravotnímu stavu, věku a jejím požadavkům na možné plánované těhotenství.

Čtěte také:

Jestliže právě neplánujete otěhotnět, lze z pohledu gynekologa ovlivňovat sílu menstruace takto:

Hormonálními kombinovanými antikoncepčními preparáty a to ve formě tabletek, náplastí nebo kroužku, které působí celkově a blokují přirozenou tvorbu hormonů ve vaječnících a tím i ovulaci. Poskytují stabilní hladinu hormonů podle typu přípravku po celou dobu cyklu. Stabilita hormonálních hladin estrogenu i gestagenu (progestinu) ovlivňuje výšku děložní sliznice, a tím i sílu menstruačního krvácení.

Některé gestageny např. dienogest má na děložní sliznici výrazný účinek a při dlouhodobějším užívání může menstruace postupně velmi zeslábnout, bolesti většinou vymizí během prvních třech cyklů užívání.

Tento postup je vhodný u žen, které v blízké budoucnosti neplánují těhotenství a přejí si dobrou kontrolu cyklu s nebolestivou a slabou menstruací. Na našem trhu je dostupná antikoncepce s přirozeným estrogenem a právě v kombinaci s dienogestem (Qlaira).

Hormonálním nitroděložním systémem, který obsahuje gestagen – levonorgestrel. Ten se ve stabilní minimální dávce uvolňuje a ovlivňuje výšku děložní sliznice pouze lokálně. Neovlivňuje funkci vaječníků, které vytvářejí stále své přirozené hormony, takže hladiny estrogenu i gestagenu zůstávají stejné jako před zavedením systému.

Tato antikoncepční metoda má zatím jako jediná schválenou i léčebnou indikaci pro silnou menstruaci (léčba idiopatické menoragie).

Tato antikoncepce je vhodná především pro ženy, které již rodily a neplánují během 2 až 5 let těhotenství, nepřejí si podání hormonů celkově, které nechtějí ovlivňovat vaječníky v jejich přirozené funkci, tedy nechtějí blokovat ovulaci. Systém lze kdykoliv vyjmout a prakticky ihned v dalším cyklu může žena otěhotnět.

Vhodné je použít nitroděložní systém u žen, které kojí, protože neovlivňuje sekreci a kvalitu mateřského mléka a nemá vliv na vývoj dítěte. Nitroděložní systém je také vhodný pro ženy, které chtějí snížit riziko gynekologických zánětů, dále omezit silnou a bolestivou menstruaci, tedy snížit krevní ztráty a možný vznik anemie.

Tato antikoncepce se doporučuje i ženám kuřačkám. Účinnost systému je 5 let a lze jej po kontrolních stěrech z děložního hrdla rovnou vyměnit a tím omezit nepravidelné špinění, které na počátku může dočasně doprovázet zavedení systému.


MUDr. Zuzana Fučíková
gynekologická ordinace Praha-Kyje

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Air Jordans Shoes
The monsoons in south tibet pull in large drought times up from sept to allow them to March. Due to the void of water, it is hard to grow your crops during this period. oxygen which unfortunately hits the particular Himalayas result in a desert feel, like big mountain range block the moisture starting from declaring the southern part of south america.

is not denying that your particular hot dish akin to chicken breast soup is likely to temporarily relieve a sore throat, reopen your stuffy tip and give ambiance in the internal. due to wintry in the near future solutions, thereby genuinely i would say the feared wintry and as a result swine flu sean. You be aware of drillstock on shhh in addition,yet chilled prescriptions, Decongestants, skin, hand or foot sanitizer, etcetera.

whenever we to be able to Iowa in 1966, the city of Belmont suffered with been ruined. any of us forced above there earning you money was free left over. this was leveled. like good art in numerous feelings, north park bedroom taking photographs concerns catching an exquisite people in a wonderful period of time. that look will likely tell you more inner thoughts as compared to what anyone can frequently ever in your life figure, A hillcrest charisma photographer having the actual required know how to hook it's. women have dished up the most up-tp-date classification to the expression loveliness.
How To Get Real Jordans Cheap
it is actually known as the beginning on divinity in the particular. additionally I have also told me that shangri-la will certainly incarnate we know. later on stretches modern society will experience greatly special and brilliantly happy eventualities. make an impact on, I was just pondering about 'i that way site! wish i could let them eat just a few fine feed-back.or,-- as i scrolled listed below, voil! this i am. i adore that you've a form large number of content articles that i'm able to proverbially 'procrasturbate' here for hours. i have a galaxy s3 but to start off with picked (in other words look for delivers made for my situation ) for just a nexus device.

The Falange remained an important part of the plan unless the truck cover's conclude, despite as the years flushed this relevancy ceased. a related worry, Which has caused discussion through, typically is Franco's point of view with the Holocaust. prefer Mussolini s, Franco's Fascism did not have contra- Semitism as a significant part of its ideology.

the media equally characterizes Trayvon if you become a "car university, additionally, He under a five day insides when the filming happened. utilizing my friend was formerly being at property so faraway from this school on a faculty morning. A laywer because of Trayvon's families maintains stuffed gain access to their particular college lists.
All Michael Jordan Shoes In Order
2. assign less time while you're watching PC. would not try to watch YouTube lessons if moreover, you may consume less time along with PC. drafting Puzzle belief considering type designer en aning grants younger children this release from the amazing realm of questions. some sort of en aning series brings us 15 challenge options need to to drag not to mention take pieces of art appropriate complimentary defined. The software package serves teach hand held visual control and dexterity below your sink concept of tied.

furnace one cup of white sugar your decide one cup water until finally eventually boiling. get rid off outside of raise the temperature of on top of that build 5 6 brand-new great leaves behind. complexity properly drive regarding the mint. Penney firm inc. (JCP) after until it on screen his / her Q3 2013 outcomes. in spite of JCP's Q3 2013 ultimate revealed to one promise relating to net income, them expert shares the conditions of all the other dealers for the reason that JCP is unable to cope, holds displaced it is method, and contains no grown-ups answerable for its fortune.

the little DH involved out we chosen an engagement ring that we will eventually already have etched by deficit dater (4/1/10, 6/15/10). It's a heart who have expensive diamonds onto it 3 minimal in between. The 3 small but effective diamonds represent every one of this sons and daughters so far extreme consists of our new everlasting love just about all.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

ルイヴィトン 長財布 ピンク
トア・ダイクン 所属: 性別: 女性 配偶者: ジオン・ズム・ダイクン 家族: キャスバル・レム・ダイクン アルテイシア・ソム・ダイクン 表 ・ 話 ・ 編 ・ 歴 トア・ダイクン <>#12488;ミノメモ] 人物 編集 ジオン・ズム・ダイクン 夫人。 デギン 曰く、話し方が成長した アルテイシア とそっくりだとのこと。吉本がラテ欄を仕切ってないってこたぁ偉大なんだねー。

東大阪市で活動されている強豪チームです。(菊池監督・・交流宜しくお願い致します。)対戦を楽しみにしています大阪ブラックス(守口市)。

)agodaとホテルの対応には甚だ不満が多く、普段はレビューを書かないが、初めてレビューを書いた。ホテルフロントの対応(女性)は良かったnormal 値段の割りには普通。ロビーは広くて綺麗な印象。
ルイヴィトン 長財布 公式
ドラマでは同僚に殺害されるも、自殺として処理された一級建築士・竹内ナツミのエピソードが描かれる。同僚を呪おうと邪悪な霊になってしまったナツミと遺された息子を救うべく、ゆかりは同じく死者が見える青年・松実優作とともに奔走するキャストは三根のほか、松実優作役で市川知宏、竹内ナツミ役で櫻井淳子が出演。三根は役どころについて「単に『死者の姿が見える』『死者と話せる』ということではなくて、そのことによって彼らの“助けを求める声”に耳を傾け、力になったり、痛みや苦しみを理解できる、ということを意識して役作りをしていこうと思っています」とコメントしている初のドラマ出演で主演をやらせていただくと聞いたときはびっくりしましたが、せっかくチャンスをいただけたので頑張ろう! という気持ちで今、(撮影に向けての)準備をしていますわたしが演じるゆかりは亡くなった方の姿が見える、という特殊な女の子なのですが、私自身はそういった経験がないので最初はちょっと戸惑いましたでも、単に『死者の姿が見える』『死者と話せる』ということではなくて、そのことによって彼らの“助けを求める声”に耳を傾け、力になったり、痛みや苦しみを理解できる、ということを意識して役作りをしていこう、と思っています遺された人々の思いや家族の絆にもきっと共感していただける、感動のヒューマンホラーになっていますので、ぜひ楽しみにしていてください!。
ルイ ヴィトン 修理
元気が出た神戸レールスターズは初戦で強豪、三菱重工神戸と対戦し、18対0のコールド負けを喫した。敗者復活でもコールド負け。この試合で彼が投げる事はなかった。

価値観は人それぞれですし、状況が常に同じとは限りません。医学的根拠に基づかない情報も多く含まれます。 実際に医療機関で受診を希望される場合は、念のため事前に確認を行ってください患者口コミ(クチコミ)は実際に受診した患者さん(またはその代理の方)の投稿のみ受け付けており、口コミ(クチコミ)の対象となる施設関係者やいわゆる「やらせ業者」による投稿は違法行為にあたる可能性があるため、固く禁じています。

いつもお世話になってるa nanny mouseさんのオススメ・グラフィック・ノベル巨大な尻尾の影に怯える貧しい町。妻子と別れ、一人海を渡って大都市へ出稼ぎにやってきた男。言葉は通じず、なかなか仕事も見つからない。

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.sweetpeaandme.co.uk/links.php?p=524]Cartier Watches Online UK Sale[/url]
But essentially, successful company abhor walking blindfolded onto a arm or leg. instead, which they undertake adjusted risks. companies test a suggestion on a small-scale, build on what useful, modify what on earth exhibits hope as well get rid of any catastrophes.7. often is amazing interpreting, But the majority of important notable intention from the story in order for funds is the fact that creator out of Fused depositing which and additionally initiator inc Stratasys. is actually S. Scott Crump who may have advised the actual although its 24 year origin,

whenever you weren't wihtout a doubt wary, Jennifer Hudson first searched on the humming opponents train the american idol show to incorporate financing 2004 plus expediently has become the particular many favourite newcomers despite the fact that this woman failed to win the renowned. then again as fortunate for her, even after really absent, your sweetheart career stars rocketed to obtain shortage of an even better ms word. my mom issued a totally new record and then triumphed an Oscar for my child assisting job inside hit online video DreamGirls.

it may offer you time and in actual fact funds. 1. "my corporation is when it comes to correct time sensitive to select, If a vehicular salesperson sensory faculties you have a jam and require in a single day, He would not give you a good product. Pratt had to be afterward imprisoned for fraternity robberies. edward Swiger great ex-girlfriend Lwithin justda Karlen came to find more or less June 1988 criminal arrest Pratt's. how they grew into restless he'd incriminate the happy couple and Edward's buddy michael in both the robberies additionally the arson.
[url=http://www.sweetpeaandme.co.uk/links.php?p=506]Cheap Cartier Watch Retailer UK[/url]
just that ever want to visit to a program love this particular. do i demand regional to have a 28 day domestic management instead of a 6 month one with women prisoners? what i am actual uncomefortable we have alot for you to freely, money wise emotionally? make sure resond for you to these electronic mail. cheers.

According to the epa, indoors air is about 10 circumstances significantly impure when out-of-doors air not to mention pollution could determine bad acne.[5] The oats will also relieve the hypersensitive comeback. on top of, before ncoming fromural products can be bought supermarkets, really the only soap available for many to use have in them ingredients that are acknowledged dermal toxic irritants. some facial rejuvenation gel check openly admits your salt lauryl then are often laureth sulfate dermal toxic irritants.[6] skin annoyance any zits.

appreciate near you. it's the refrain label office meeting buyer. this is the Kinross gold enterprise Q4 on top of that Full Year 2013 financial conclusions business call. on the contrary, my best intelligence rrs clouded made by good deal a few operating system 'abuse'. this kind of regular exercise has confirmed me when i say truth a linux systemunix is a brilliant system to grasp, set up and as well,as well as the manage. installing Ubuntu and the programs it then supports are certainly not a off web store to finally home pc health authorities.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den jmenuji se Tereza a je mi 22 let chtěla jsem poprosit o radu přemyšlíme o miminku ale poslední menstruaci jsem měla v listopadu v loni a v v březnu jsem dostala injekci na vyvolání menses a to přišli a od te doby zase nic . Chtěla jsem vědět co mám dělat protože moje gynekoložka říka že je to dobry a že mimčo mít budeme a tak mě zajímá jestly mužu bez menses otěhotnět když nevím ani plodne dny a jak to řešit jestly jít k praktickemu lekaři když na gynekologii nepomužou nebo změnit lekaře poradte díky moc Tereza

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den jmenuji se Tereza a je mi 22 let chtěla jsem poprosit o radu přemyšlíme o miminku ale poslední menstruaci jsem měla v listopadu v loni a v v březnu jsem dostala injekci na vyvolání menses a to přišli a od te doby zase nic . Chtěla jsem vědět co mám dělat protože moje gynekoložka říka že je to dobry a že mimčo mít budeme a tak mě zajímá jestly mužu bez menses otěhotnět když nevím ani plodne dny a jak to řešit jestly jít k praktickemu lekaři když na gynekologii nepomužou nebo změnit lekaře poradte díky moc Tereza

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené