Mimi LIVE (7): Šimonek marodí!

Maminkám pomalu končí šestinedělí a obě trápí zdravotní problémy jejich miminek.

Mimi LIVE!, sesterský projekt Těhulky LIVE! vás bude provázet životem malého človíčka od jeho příchodu na svět až do prvních narozenin. Chcete novým hrdinkám seriálu Mimi LIVE! něco vzkázat? Pište jim do naší diskuse Mimi LIVE! Jonášek a Šimonek.


Maminka Bára: Jonáš má šišatou hlavičku!

Milé čtenářky i čtenáři Babywebu,

děkuji za všechny reakce v diskusi na minulý článek o kojení. Vaše příspěvky byly pro mě moc zajímavé a přínosné. Sdílená zkušenost je úplně něco jiného, než sebelepší doporučení odborníků.

I když teda nekojíme, ale krmíme odsátým mateřským mlékem, sní toho Jonášek dostatek. Za poslední dva týdny přibral půl kila a má už pěkný podbradek 🙂 Zároveň v noci docela spí, interval krmení má v noci delší, tak je to docela fajn, budí se běžně po 4 i po 5 hodinách.

Směje se a brouká si

Taky se už umí krásně smát. Když má dobrou náladu, směje se, brouká si, usmívá se i se směje nahlas nebo to alespoň zkouší. Jednou se už usmál i na mě, jestli to nebyla náhoda – usmála jsem se na něj a on se usmál na oplátku. Paní doktorka ho chválila, že je aktivní a zvídavý – po všem zvědavě kouká a otáčí se za hlasy, vypadá to, že poslouchá.

Jonášek se směje.

Doktorka nám také potvrdila, že má šišatou hlavičku, jak jsme měli podezření. Víme, že má sklony otáčet ji na jednu stranu a od začátku se ho snažíme motivovat, ať se otáčí i na tu druhou. Musíme se teda snažit víc, aby mu hlavička šišatá nezůstala.

Návštěvy potěší

Za posledních pár týdnů se u nás vystřídala řada návštěv. Je to teď náročnější, najít chvíli, kdy nekrmíme ani neodsáváme nebo neděláme něco jiného. A brzy už musíme návštěvu nenápadně vyhánět, protože je zase čas krmit nebo něco. Ale když se to rozumně rozloží, je fajn vidět nějaké lidi. A nejlepší jsou návštěvy, které poklidí a navaří, jako třeba babička 🙂

Šestinedělí se pomalu blíží ke konci

Příští týden nám oběma končí šestinedělí. Byla to doba plná změn a zvykání na ně. Pro mě je asi nejtěžší zvyknout si na to, že jsem najednou hodně doma sama, zatímco dřív jsem každý den chodila do práce mezi lidi. Dny se tak trochu mění na čekání a těšení na Honzu, až se večer vrátí z práce. Ale pomalu se učím vymýšlet si program – zatím hlavně chodíme na procházky, časem začneme i někam jezdit autem a budeme tak mít ještě víc možností, co přes den dělat.

Prdíky a koliky

Šestinedělí taky bylo dobou učení. Nejdůležitější, abych se uklidnila, pro mě bylo, jak uklidnit Jonáška, když má záchvaty pláče. Ty jsou většinou způsobené prdíky, ale někdy se mi zdá, že konkrétní důvod nemají. Ze začátku jsem nevěděla, co s ním a docela mě děsilo, že ho možná nebudu umět uklidnit a že bude takto brečet třeba hodiny.

Pak jsem se naučila ho různými způsoby jakžtakž uklidnit, pomohla mi k tomu i jedna chytrá knížka věnovaná kolikám, která prosazuje teorii, že nejsou způsobené prdíky, ale že miminko do tří měsíců by jednoduše ještě chtělo být v děloze. Že mu chybí čtvrtý trimestr a že ho uklidníme, když mu dělohu co nejlíp nahradíme.

Teď už je to lepší, ne že by Jonda přestal brečet, ale netrvá to většinou extrémně dlouho a celkem rychle ho nějak uklidním a po rozumném čase i uspím. Někdy pomůže chování, někdy zavinutí, někdy prostě když ho chytím za ruce, někdy položení na bok, jindy pokrčit nožičky k bříšku nebo masírovat bříško. Naposledy pláč ještě nabral na intenzitě a pomohl až puštěný fén, k čemuž mě inspirovala Těhulka LIVE! Bára (díky!). Ještě že ho koliky většinou netrápí v noci, to bych byla nervózní, že se nevyspí sousedi.

Trpí vaše miminko taky na koliky? Co u vás pomáhá, pokud něco? Podělte se o tipy v diskusi.

Zkušenost týdne

Rozhodla jsem se s vámi pravidelně dělit o zajímavé zkušenosti, které objevuji s miminkem. Baví mě se učit nové věci (alespoň pro mě). Dnešní zkušenost zní:

V porodnici nás učili, že máme přebalovat před jídlem, že po jídle by pro miminko nebyla příjemná manipulace s plným bříškem. Zní to logicky, ale miminkům se při jídle spouští takzvaný gastrokolický reflex. Ono je to taky logické, žaludek, když se dozví, že jede další jídlo, pošle signál tlustému střevu, aby udělalo místo. Nevím, jak u vás, u nás to funguje stoprocentně. Takže i když ho přebalím před jídlem, musím stejně i po, pokud ho nechci nechat s plnou plínou.

Vaše Bára

Jaké byly vaše první dny doma, milé maminky? Napište nám.


Maminka Julie: Šimonek marodí

Tak se nám objevily první nesnáze. V sobotu jsem Šimonkovi dala poprvé probiotické kapky, aby ho tak netrápilo nadýmání, protože to byl zatím náš největší problém.

Bříško ho někdy tak bolí, že se úplně svíjí. Vynechala jsem všechny potraviny, které by to mohly způsobit, ale ani to nezabírá. Kapky naopak způsobily průjem, takže jsem přebalovala každou hodinu. Naštěstí to hned druhý den přešlo, takže jsem podávání kapek zatím odložila a řešíme to masáží bříška, cvičením nožičkami a přikládáním teplého obkladu.

Bolavé ouško

Bohužel to nebyl v posledním týdnu jediný zdravotní problém, sesypalo se toho na nás moc. Po průjmu přišlo ouško. V noci z neděle na pondělí z něj Šimonkovi vytekl žlutý mázek, což jsem nevěděla a bála jsem se, že jde o nějaký zánět ucha, takže jsem hned volala naší paní doktorce, která mi řekla, že jej mám jeden den pozorovat a kdyby byl více plačtivý, tak si máme zajet na ušní, ale že mázek může z ucha vytékat a nemusím se znepokojovat. Mázek vytéká, ale už v malém množství, takže ouško jen čistím. Šimonek pije pořád stejně a nemá ani horečku, takže se mi ulevilo…

Takhle je nejspokojenější.

Jenže ani tentokrát ne na dlouho. Na čele se maličkému objevila vyrážka, tak jsem hned použila mast, kterou jsme měli od paní doktorky na potničky. Vyrážka za dva dny zmizela, ale začala se postupně objevovat na tváři a na bradě, kde už mast nezabrala, takže jsem se vydala k lékařce.

Musíme cvičit

Měla jsem více dotazů a na cestě jsme zase strávili celé dopoledne. Dostali jsme doporučení ke kožní lékařce, ke které jsme objednaní s podezřením na kojenecký ekzém. Zatím nemám tušení, co to pro nás přesně znamená, ale doufám, že nic vážného.

Všimla jsem si u Šimonka, že většinou spinká na jeho pravé straně a taky se pořád otáčí napravo, když leží. I tohle je u malých dětí problém, jak mi lékařka vysvětlila. Mohl by se mu zkrátit sval na krku, takže jsme objednaní i na rehabilitaci, kde nás naučí, které body mám mačkat a jak se Šimonkem cvičit, aby i otáčení hlavičkou bylo v pořádku.

Tak mám pocit, že máme doma malého lazara. Kdykoliv zabrečí, hned k němu běžím, abych zjistila, jestli jej něco nebolí nebo jestli se neobjevilo zase něco nového, co by jej mohlo trápit.

Těším se na nákupy

Blíží se mi konec šestinedělí a doufám, že teď už jsme se oba adaptovali a všechno už bude jen dobré. Aby to vše neznělo jen pesimisticky, tak musím přiznat, že Šimonek krásně přibírá a už jsem musela vyřadit pár kousků jeho oblečení a čepiček, protože mu byly malé.

Moc se těším, až zase vyrazím na nákupy nových malých věciček, protože doteď jsem je kupovala pro človíčka v bříšku, ale teď už budou pro Šimonka a bude to tak nějak jiné. Už jen aby pořádně vysvitlo sluníčko a náš maličký se uzdravil.

Vaše Julie


JSME V TOM S VÁMI

Vaše redakce Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist