Miminko do sauny? Bude zdravé jako buk!

Je vaše miminko permanentně nastydlé? Rádi byste zvýšili jeho imunitu? Pak můžete vyzkoušet saunování, o jehož výhodách se již přesvědčila celá řada rodičů. Také solné jeskyně slibují, že pobyt v nich utužuje zdraví a zahání bacily. Podívejme se, jaké benefity pobyt v sauně či solném doupěti přináší a jestli může i uškodit.

První důležitou otázkou je, pro jak staré děti je saunování vhodné. Praxe je různá. Ve Finsku, kde jsou sauny tradiční záležitostí, berou rodiče své děti ohřát již několik týdnů po porodu. U nás na možnost saunování těch nejmenších narazíme zpravidla u organizací, například baby klubů, které saunami disponují.

Ve Finsku byste ve většině případů narazili na sauny privátní, u nás dominují sauny veřejné, i to je jeden z aspektů, které ovlivňují, jak staré dítě vzít do sauny. Děti mladší tří let bychom měli brát pouze do domácí sauny, kde lze podmínky lépe přizpůsobit aktuální potřebě. Pokud nedisponujete domácí saunou, je dobré se domluvit s jinými rodiči a společně vyrazit do privátního prostoru. V Evropě převládá názor, že sauny by měly navštěvovat děti, které si již dokážou udržet tělesnou čistotu a jsou samostatně pohyblivé, tedy zhruba od tří let. Výhodou pozdějšího věku je, že dítě dokáže říct, necítí-li se dobře. Přesto alfou a omegou dětského saunování je dospělý doprovod.

Poprvé v sauně

Jestliže jste už sami saunu někdy navštívili, pak zjistíte, že u dětí postup saunování probíhá podobně. Jak vysvětluje MUDr. Martin Gregora, dítě svléknete a osprchujete jej vlažnou vodou v pořadí nohy, záda, ruce, břicho, hrudník. Hlavu dítěti nenamáčejte. Než vstoupíte do sauny, opláchněte dítěti obličej vlažnou vodou, aby pro něj vstup do horka nebyl šokem. Pamatujte, že plavky do sauny nepatří, použijte například ložní osušku, aby se na ni dítě mohlo posadit.

Nezapomínejte hlídat čas. První zkušenost by neměla trvat déle jak tři minuty (u kojenců), batole může zůstat maximálně pět minut. Teplota by měla maximálně dosahovat 60 ºC, vlhkost 15 %. Vhodné je zaštítit dítě před přílišným horkem svým tělem nebo jej držet na klíně.

Pro dítě nejsou vhodná vyšší „patra“ sauny, posaďte se s ním na podlahu nebo na nejnižší schod. Na první pokus bude jedno prohřátí bohatě stačit. Horký vzduch může dítě štípat v nose, můžete mu tak ochladit obličej navlhčenou žínkou nebo mu nosík lehce překrýt dlaní – udělat mu stříšku. Dítě následně krátce vykoupejte ve vlažné vodě.

Pokud dítě na saunování reagovalo dobře, návštěvu zopakujte nejdříve za týden.

Prevence zdraví

„Návštěva sauny je podle mého názoru součástí zdravotně preventivního programu pro děti a v řadě zemí je dětské saunování úspěšně praktikováno, například právě ve Finsku se aplikuje i na batolata. V každém případě by mělo jít o sauny domácí, nikoliv veřejné. Prohřátí by mělo být skutečně chvilkové, dvě až tři minuty. U dětí může být problémem malý, uzavřený prostor sauny, neboť může špatně působit na psychiku dítěte,“ říká pediatr MUDr. Martin Gregora.

Má-li dítě dýchací obtíže, sauna pro něj může být dobrým prostředím. Nelze ale čekat, že se zdravotní problémy saunováním zcela vyléčí. Pobyt v sauně není vhodný pro astmatiky s akutními obtížemi stejně jako pro chronicky nemocné děti, které svou nemoc nemají pod kontrolou. Saunování má v první řadě preventivní účinek a posiluje otužování dětí.

Čtěte také:

Solná jeskyně – jako tři dny u moře

Také móda v podobě budování solných jeskyní – místností obložených krystalickou solí různé hrubosti, se jeví jako prospěšná, a to dokonce i pro zdraví a rozvoj imunity miminek. Skvěle pomáhá při rýmě, dítě do sebe přirozeně – dýcháním – dostává mikročástice soli, které mu uvolňují nosní sliznice. Pobyt v nich pomáhá zmírňovat a ulevovat od nepříjemných příznaků atopického ekzému a astmatu.

Lékaři proti návštěvám solných jeskyní nic nenamítají, naopak. Maminky, které sem vzaly své kojence již ve věku dvou měsíců, si pochvalují, že miminka návštěvu v klidu prospala. Starší kojence, které se už plazí nebo lezou, je ale třeba bedlivě hlídat. Solné jeskyně jsou ideálním místem na hraní, skoro jako pískoviště, jenže malí zvědavci mají tendence všechno ochutnávat, proto ten nepřetržitý dohled.

Kvalitní solnou jeskyni poznáte podle zápachu při vstupu, vzduch musí být prosycen solí a minerály, jejichž charakteristický pach nemusí být každému příjemný, ale je znakem, že jeskyně je funkční a přinese podobné benefity jako pobyt u moře. Jeskyně mají obvykle podlahové vytápění, teplota v nich se pohybuje mezi 20–22 °C. Vlhkost je udržovaná mezi 40–50 %, což je doporučená vlhkost v bytech. Jeskyně by měla být dobře odvětrávaná, ideálně ventilačním systémem vhánějícím filtrovaný vzduch zvenčí a odvádějícím vydýchaný vzduch. Protože ji často navštěvují nastydlí, měla by disponovat nějakým účinným dezinfekčním zařízením ničícím bakterie. Návštěvu lze doporučit každému, komu lékaři nezakázali pobyt u moře z důvodu vysoké koncentraci soli či jódu (například osobám s poruchou štítné žlázy).

18.4.2016 1:36 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist