Miminko ještě nesedí

VÁŠ DOTAZ Mám osmiměsíční holčičku. Od sedmi měsíců se krásně plazí, ale ještě pořád neleze. Dostane se, kam potřebuje, takže ji ani lezení asi vůbec neláká. Je to v tomto věku problém? A ještě mě trápí, že dcera ještě pořád samostatně nesedí. Když ji zkusím posadit, padá ke straně anebo dozadu, vůbec se neudrží. Všude čtu, že děti by v osmi měsících už měly sedět samy, a tak mě to trochu straší. Lenka

Odpovídá MUDr. Martin Gregora:

Lezení nebo spíše nelezení v tomto věku problém není. To, že nesedí a padá, už trochu problém je.

Dal bych jí ještě chvíli čas, a jestli se to nebude lepšit, je třeba navštívit nejpozději kolem devátého měsíce dětského neurologa a domluvit se na cvičení.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ještě něco: docela dobrá motivace je dát hračky do krabice - když bude jen ležet jako při plazení, budou se mu ubtížně vytahovat a neuvidí na ně. Uvidíte, jak si s tím poradí:) A jak psala maminka před mnou, syn taky ze začátku seděl na patách - z lezení je to jednoduché. I proto ho normální sezení vůbec nelákalo. Ale uvidíte, každý den může být změna, většinou to jde ráz na ráz - alespoň u nás to zatím tak bylo:)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

U nás bylo skoro totéž:) Dobrý den, před časem jsem totéž řešila i já. Syn se brzy plazil, v 7 měsících lezl a sedět? Nuda! Na co? Když mu bylo 9 měsíců, začla jsem se na to ptát dětské lékařky, podle ní bylo vše v pořádku. Tak jsem to neřešila. Najednou syn začal stát, ťapkat kolem postele, ale pořád neseděl. Začal až asi v 11 měsících (třikrát jsem ho posadila do jídelní židle, na chviličku, aby věděl jak na to - když už chodil s přidržováním a půl roku lezl, nebála jsem se, že bych mu ublížila)! Každé dítě je prostě jiné. Překvapilo mě, co napsal pan doktor, naše paní doktorka zase víc řeší lezení,. Každopádně bych se na to zeptala Vaší dětské dr., ona posoudí, jestli je všechno v pořádku a pokud se jí něco nebude zdát, pošle Vás na rehabilitaci. Hlavně se tím netrapte - sice je fajn, když dítě třeba sedí u jídla v židličce, ale není to všechno. Máte zdravou holčičku a nad to není!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Vaše holčička je jistě zcela v pořádku, radila bych vám ji neposazovat a nechat tyto pokroky na ní. Děti, které od půl roku sedí, často sedí, protože je rodiče posazovali, pak nejsou motivované lézt po čtyřech a tuto důležitou fázi úplně přeskočí. Náš syn se v půl roce začal plazit, někdy v osmi začal lézt po čtyřech, ale zase trvalo tak měsíc, než tento způsob pohybu vypiloval. Stejně tak měsíc trvalo, když v 15 a půl začínal chodit (zase jsme to nechali na něm a netahali ho za ruce), než začal více chodit než lézt. Důsledně jsme ho neposazovali (měl asymetrii šíje a oslabené břišní svaly, takže jsme byli sledování na neurologii a cvičili vojtovku), tak nějak klečel (seděl na patách) od devíti, desíti měsíců, ale sám si sedat s nohama dopředu začal až v jedenácti. Všichni z toho byli nervózní, jestli není opožděný, jen my ne :o). Dětem prospívá spontánní vývoj, na dcerku nespěchejte ;o).

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené