Mohu si pořídit dítě ze zkumavky i za svobodna?

DOTAZ TÝDNE S přítelem bychom chtěli dítě, ale nedaří se nám to. Mohu jít na umělé oplodnění, i když nejsme manželé, nebo se musíme kvůli dítěti vzít? Ne, že by to vadilo, ale soužití "na hromádce" nám zatím vyhovuje. Děkuji za odpověď. Petra
foto: istock.com

Odpovídá MUDr. Klára Křížová:

Ano, současná česká legislativa umožňuje, aby asistovaná reprodukce byla poskytnuta i nesezdaným párům. Podmínkou je písemný souhlas partnera, kterým stvrzuje, že bude otcem dítěte narozeného „ze zkumavky“.

Léčbu svobodné ženy bez partnera naše zákony zatím nedovolují. Zákony ČR neumožňují oplodnit lesbický pár ani ženu jako jedince – přístup k umělému oplodnění je vyhrazen pouze heterosexuálním párům.

Neplodný pár, který může využít umělé oplodnění, tvoří podle zákona o péči o zdraví lidu pouze muž a žena, přičemž není nutné, aby byli manželé. Povolení umělého oplodnění pouze heterosexuálním párům je však jenom formalitou, neboť pokud pár nemusí být sezdaný, jsou všechny argumenty o ochraně tradiční rodiny či zájmu dítěte neplatné:

  1. Kliniky nepátrají po skutečném vztahu páru ani po jeho stabilitě či po tom, zda se opravdu jedná o pár. Tím padá argument, že stát řeší neplodnost páru a že mu jde o zájem dítěte (stabilní zázemí).
  2. Muže, který vystupuje na klinice jako partner ženy a dá souhlas k umělému oplodnění, není žena povinna po porodu uvést jako otce dítěte. Žena má právo neuvést otce dítěte a to, co daný muž podepsal na klinice, na to vůbec nemá vliv. Právo na otcovství, pokud není se ženou sezdán, mu tím automaticky nevzniká!

Shrnutí: To, že musí u umělého oplodnění formálně figurovat muž, reálně vůbec nic neznamená a dítěti to žádné jistoty ve smyslu tradiční rodiny (muž, žena, dítě…) neposkytuje.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele lucinkaf
lucinkaf

"Kliniky nepátrají po skutečném vztahu páru, ani po jeho stabilitě"...Když kolikrát je takzvaný volný vztah pevnější, než ten manželský...Když se porozhlédnu kolem sebe a podívám se na manželství svých nejbližších, ani po tomto svazku netoužím...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené