Může to být ekzém?

VÁŠ DOTAZ Mám tří měsíčního chlapečka. Asi od dvou měsíců má suchou pokožku, na dotek drsnou. Občas se mu vytvoří na tělíčku červené skvrny, na dotyk taky drsné a suché. Zkoušeli jsme už všechno možné. Pediatr mi doporučil-olivový olej, calcium mast, lipobase mast, lipolotio mlíčko, omývat tělíčko v černém čaji. Malý má však problémy s pokožkou pořád. Prosím, poraďte. Helena

Odpovídá MUDr. Štěpánka Čapková, dětská kožní ambulane FN v Motole:

Milá maminko, citlivá a suchá pokožka s červenými skvrnami, které popisujete, je příznakem prvých projevů atopického ekzému, jehož první příznaky se objevují právě mezi 2. - 4. měsícem.

Podle vyjmenovaných prostředků se mi zdá, že je příliš často střídáte. Efekt ošetřování nemůže přijít dříve než za 14 dnů, ale spíše až za čtyři týdny. Doporučovala bych vám připravit 3x v týdnu koupel v řepíku lékařském a několikrát denně promašťovat obličej, tělo i končetiny krémem s ovsem, který má protizánětlivé účinky (Aderma exomega krém), je volně prodejný v lékárně.

Důležité je i oblečení

Samozřejmostí musí být i vaše nedráždivá dieta (pokud kojíte), oblékání vašeho chlapečka jen do čisté bavlny a hlavně lehce, aby se nezapotil. Dobře máchejte kojenecké prádlo a používejte jen prací prášky určené pro kojence. Pokud neuvidíte během čtyř týdnu žádné zlepšení, objednejte se na vaše kožní oddělení, bude nutná cílenější léčba po vyšetření vašeho dítěte.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Blanch
Blanch

Milá maminko Jano, také máme zkušenosti s problematickou kůží. Potvrzuji slova paní doktorky, že výtečná je koupel s přidaným řepíkem, ale ještě lépe se mi osvědčilo přímo otírat kůži (zvláště v plenkové oblasti) velkým vatovým tamponem (Tesco loves baby) namočeným v řepíkovém čaji. Olivový olej, lipbase krém a další jsme také vyzkoušeli, vše jen s dočasným účinkem, ale opravdu je i tak třeba vytrvat a mazat denně stejným přípravkem. Nicméně úplně nejlepší účinek i cenu měl "obyčejný" krém NIVEA BABY SOFT CREAM v bleděmodré dóze. Je krásně hydratační, kůže je po něm zcela hedvábná. Výsledek byl prakticky trvalý a okamžitě viditelný. To není placená reklama, tento krém nám opravdu pomohl a na NIVEu cekově nedám dopustit. Držím palce, abyste problém suché - případně atopické kůže brzy vyřešili.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené