Může dítěti uškodit hopsadlo či chodítko? Jak?

VÁŠ DOTAZ Mám doma devítiměsíčního, poměrně „živého“ chlapečka. Stále pro něj musím vymýšlet nějaké aktivity, takže jsem uvítala, že nedávno jsme dostali hopsadlo, ve kterém je strašně spokojený. Dávám ho do něj tak 3krát denně, vždy asi na deset minut. Kamarádka mi však řekla, že mu tím můžu uškodit a že ho do něj vůbec dávat nemám. Je to opravdu takový problém? Na co to má vliv? Nemáme ho používat vůbec, nebo v nějaké omezené míře můžeme? Také jsem slyšela, že i chodítko může dítěti uškodit. Můžete vysvětlit jak?

Názor odborníka:

Hopsadlo pro zdravé devítiměsíční miminko není nebezpečné, pokud se používá s mírou. Bezpečnou frekvencí je 10 minut denně, jednou za čas vynechat. Důležité je, aby to nebyl pravidelný návyk.

Před používáním hopsadla však musí miminko dosáhnout určitých dovedností: umí se točit na bříšku za hračkami na obě strany, hraje si na boku, umí šikmý sed s oporou o loket nebo nataženou dlaň, otočí se z bříška na záda, leze nebo se symetricky plazí. Podle těchto dovedností poznáme, že šikmé svalové řetězce jsou dostatečně silné, aby udržely bederní páteř napřímenou.

Z pohledu fyzioterapeutky bych hopsadlo nedoporučila miminku, které je hypotonické (má snížené svalové napětí, je měkké na dotek), má slabé bříško či preferuje pouze jednu stranu. Například pokud se miminko otáčí hlavně přes jeden bok a při plazení se odstrkává pouze jednou nohou, pak hopsadlo není vhodné.

V hopsadle se miminko dostane do gravitačního pole, na které ještě není připravené. Nemá zodpovědnost za vlastní těžiště. Přetížit se může zejména bederní, ale také krční páteř. Jakákoli svalová nerovnováha se v hopsátku ještě posílí. Chodítko bych zakázala úplně. Chůze je složitý proces, začíná chozením podél nábytku, úkroky do stran. Potom se drží jen jednou rukou a nakonec se pustí zcela.

Při chůzi se musí naučit miminko pracovat s vlastním těžištěm a udržet rovnováhu. Při lezení a chůzi se vyvíjí nožní klenba. Naopak v chodítku se miminko nenaučí správně pracovat s těžištěm a používat ručičky k vyrovnávání, ani nožičky nezatíží správně. Špatné pohybové vzorce pro chůzi přinášejí v dospělosti komplikace, například bolesti zad. Nebezpečná je hlavně pravidelnost. Například každý den 30 minut už je příliš mnoho – právě pravidelným opakováním se zafixují nesprávné vzory.


Odpověděla: Lenka Plháková, fyzioterapeutka

Více o tématu: bolestibříškačasmiminko

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist