Může masáž miminkům zlepšit spánek a pomoci i při bolestech bříška?

VÁŠ DOTAZ Máme roční holčičku, která od narození spala velmi klidně, ale poslední dobou se během noci často probouzí. Dočetla jsem se, že masáž může miminkům pomoci s usínáním a třeba také při bolestech bříška či během růstu zoubků. Je to možné?
foto: Profimedia

Názor odborníka: 

Všechna miminka touží po maminčině dotyku a chtějí jí být nablízku. Masáž představuje skvělou příležitost, jak poskytnout dítěti tolik vytoužené dotyky a zároveň jej uklidnit po psychické stránce. Pocit bezpečí, který dítěti předáte, je nenahraditelný a zůstává v něm po celý život. Kromě psychických výhod nabízejí masáže i celou řadu zdravotních benefitů.

Pokud dodržíte správný postup, můžete jemnou masáží u dítěte stimulovat trávení, podpořit dýchací i oběhový systém a pomoci ke správnému rozvoji nervové soustavy. Její přínos oceníte také v období růstu zoubků či právě při břišních kolikách. Je možné, že vaše miminko může být citlivější na „prdíky“ či podobné břišní obtíže, a během noci se díky tomu častěji probouzí. Pro masáž doporučuji zvolit dětský olej s obsahem kvalitních přírodních složek (například značky Weleda), s nímž miminko uklidníte a pomůžete ke kvalitnějšímu spánku. Na kurzech maminkám říkám, aby se nebály zařadit masáž do každodenního rituálu, ať už před nebo po koupeli.

Vždy dbejte na to, aby v místnosti bylo dostatečně teplo a dítě se cítilo příjemně. Novorozence masírujeme zpočátku 5 minut a délku postupně prodlužujeme až na 15 – 20 minut. Postup je vždy stejný – začínáme od nožiček přes bříško, hrudník a ruce k obličeji a následně miminko otočíme na záda. Věřím, že pokud budete masáž provádět každý den, lépe se naladíte na jeho potřeby a zažijete řadu nenahraditelných společných chvil.


Odpověděla: lektorka baby masáží Radmila Dorazilová

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené