Mužská neplodnost. Dá se léčit?

„Ať se snažíme sebevíc, pořád se nám to nedaří”. Tato slova slýchají odborní lékaři v poslední době stále častěji. O neplodnosti lidského páru můžeme hovořit tehdy, jestliže po dvou letech pravidelných a nechráněných styků nedojde k otěhotnění.Neplodnost postihuje asi 15% všech dvojic. Donedávna převládal názor, že neplodnost je ženským problémem. Ženy se proto ve své přirozené mateřské touze podrobovaly řadě vyšetření, z nichž mnohá jsou nepříjemná a některá s sebou nesou i možné komplikace. Přibližně v polovině případů neplodnosti je to postižení muže, jehož reprodukční schopnosti zřejmě v důsledku negativních civilizačních vlivů klesají.

Kde začít?

První krok při vyšetření neplodného páru by měl vždy vést ke zjištění, jestli je postižení na straně muže či ženy. Základním vyšetřením by tedy mělo být mikroskopické vyšetření semene, tzv. spermiogram. Toto vyšetření je velmi jednoduché. Od muže nevyžaduje nic jiného, než získat vzorek semene, což jistě není nepřiměřená oběť. Pokud je spermiogram normální, obrátí se pozornost lékaře k ženě. Není-li nález ve spermiogramu normální, nemá v této fázi význam provádět nějaká vyšetření ženy, ale je třeba pokračovat ve vyšetření muže. Nejčastější chybou je snaha řešit problém metodami asistované reprodukce, aniž bychom se pokusili zjistit a léčit příčinu zhoršené kvality semene.

Na čem závisí plodnost muže?

Plodnost muže závisí na počtu spermií, jejich kvalitě a pohyblivosti. Zdravý muž má v jednom mililitru semene nejméně 20 milionů spermií, objem semene je více než 2 ml. Důležitá je i jejich pohyblivost – nejméně 50% z nich by se mělo čile pohybovat směrem k cíli, tedy k vajíčku. Počet kvalitních zárodečných buněk má být nejméně 30 %.

Co je příčinou mužské neplodnosti?

Nejčastějším důvodem mužské neplodnosti je narušená schopnost tvorby dostatečného počtu zdravých spermií, v menším počtu případů jde o překážku v semenných cestách. Dříve byla častou příčinou nesestouplá či pozdě sestouplá varlata, dnes po této poruše pátrá dětský lékař cíleně hned po narození dítěte. Dalšími příčinami mohou být např. infekce močových cest, žilní městky - křečové žíly varlete (varikokéla), úrazy šourku, kouření, alkohol, drogy, některé léky, některé operace, některé chemické látky, záření, časté saunování nebo horké koupele, dlouhé sezení v autě … K těžkým poruchám tvorby spermií vede oblíbené užívání anabolických steroidů pro urychlení nárůstu svalové hmoty vede k těžkým poruchám tvorby spermií.

Jak se dá mužská neplodnost léčit?

Léčba by měla podle možnosti odstranit vyvolávající příčinu. V případě zánětu je nutná dostatečně dlouhá kúra antibiotiky, při poruchách hormonální rovnováhy se snažíme stimulační či naopak supresivní léčbou dosáhnout normálních hladin hormonů, zjištěnou varikokélu lze odstranit mikrochirurgickou operací. V těch případech, kde se příčinu poruchy nepodaří nalézt, nebo tam, kde není možno ji léčit, máme k dispozici několik moderních metod asistované reprodukce. Oplodnění vajíčka ve zkumavce (IVF) nebo mikroinjekce spermie do vajíčka (ICSI) pomohou vyřešit problém tam, kde je příčinou zhoršená kvalita semene (nízký počet spermií anebo jejich špatná pohyblivost). U mužů, kteří trpí tzv. azoospermií, tedy úplnou absencí spermií v semeni, lze mikrochirurgickou operací (MESA, TESE) získat spermie přímo "od zdroje", tj. z nadvarlete či varlete ve více než 60% případů.

Dnes dokážeme dosáhnout biologického otcovství i v těch případech, kde se to ještě nedávno zdálo zcela nemožné. Proč se tedy s neplodností zbytečně trápit? Navštivte některé odborné pracoviště, kde Vám pomohou splnit Váš sen.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojte všichni. Rád bych se podělil také o své řešení problému s mizerným spermiogramem a neplodností. I když je téměř jisté, že ne každému bude po chuti..:-) O děti jsme se se ženou snažili neúspěšně asi rok a půl, a tak jsme po čase vyhledali odbornou pomoc. Problém byl zjištěn u mne. Spermiogram nám vyhodnotila 11.2.2009 gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice v Brně takto: koncentrace 22 mil./ml, rychlý progresivní pohyb 3%, pomalý progresivní pohyb 4%, zbytek bez pohybu. Normální morfologoii mělo jen 6% spermií. Výsledek vyšetření: Asthenoteratozoospermie (více na http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/zakroky/spermiogram). Dle doktorů na klinice UNICA v Brně bylo jediným řešením umělé oplodnění. Spermiogram si sami ještě na klinice 2x zopakovali, pokaždé se stejně špatným výsledkem. Dle jejich názoru se dá stav spermatu vylepšit o pár procent vitamíny a změnou životosprávy. Můj spermiogram byl podle nich ale tak špatný, že jakákoli snaha o zlepšení byla marná. Doporučili nám, že ani nemá význam zkoušet IVF a je nutné již přímo do ICSI. Oplodnění i přenos byl úspěšný, takže se dnes můžeme těšit z našich skvělých dvojčátek. Tímto dnes už téměř klasickým řešením neplodnosti nicméně příběh nekončí.
Počátkem roku 2010 se mi dostalo té milosti, že jsem uvěřil v Ježíše Krista, a ten začal měnit můj život. Změny se začaly dít zvláště po mém křtu, který se konal dne 26.9.2010. Křtem začíná v životě člověka všechno nové a kromě duchovního obnovení často dochází i k uzdravení těla. Proto mě manželka přiměla k tomu, abych šel opětovně na vyšetření své plodnosti, abychom věděli, na čem jsme. Vyšetření jsem podstoupil 27.10.2010 v sexuologickém ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. A jaké bylo mé překvapení při pohledu na výsledky nového spermiogramu: vzhled normální, 52 mil. spermií v ml, invasní pohotovost 1350 (norma 1000), pohyblivost výborná - průměrná rychlost 28 mikro/sek. (poznámka: provádí se zde trochu jiný způsob vyhodnocování než v Brně). Závěr vyšetření: Normospermie. Cituji z vyšetření: "všechny ukazatele jsou výborné". Doktorky, která rozbor prováděla, jsem se trošku zaskočeně zeptal, zda-li se náhodou nespletla, že bych měl být v podstatě neplodný. Na to odvětila, že je to prakticky vyloučené, a i kdyby si náhodou prohodila vzorek s druhým chlapíkem vyšetřovaným ten den se mnou, tak že bych byl stejně plodný (i když jeho výsledky nebyly tak výborné..:-).
Těžko se popisuje radost z tohoto uzdravení, které mi dopřál Ježíš, ke kterému jsem se modlil za nějaký zázrak v mém životě. I když zrovna toto jsem nečekal a v podstatě si to ani až tak nepřál :-)
Pro pochybovače ještě pár informací na doplnění: Tento příspěvek píšu s hřejícím notebookem na varlatech, životosprávu jsem nezměnil, naše finanční situace se o něco zhoršila oproti období před křtem, sportuji méně než v minulosti a žádné vitamíny ani jiné prášky jsem mezitím nebral a neberu. Křest proběhl v bývalém koupališti v Bystrém, kde se voda nevyznačuje žádnými uzdravujícími účinky, a jediné, co vzdáleně připomíná spermie, jsou přemnožení pulci..:-)
Dnes jsme se ženou oba členy Církve apoštolské (www.acpolicka.cz) a minulý týden jsme si na ultrazvuku u gynekologa ověřili, že očekáváme dalšího potomka, a to bez všech doktorů a jiných oplodňovacích specialistů. Haleluja!
Snad to bude pro jiné muže a pro jiné páry podnětem k tomu, že jsou i jiné možnosti řešení neplodnosti a samozřejmě také i jiných nemocí.

Vítek P. (33 let)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené