Mýty a pověry o těhotenství

Jste těhotná a ze všech stran se na vás sypou „moudré“ rady, co musíte, nesmíte, co se vám určitě narodí? Nedejte se.

4-shutterstock_404355616-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Většinu zaručených „babských“ rad můžete s klidným srdcem hodit za hlavu. Anebo se jimi pojďte spolu s námi pobavit a nadobro se s nimi tak vypořádat.

Ruce držte dole

Nesmíte v těhotenství zvedat ruce nad hlavu (věšet prádlo nebo záclony ani tancovat), protože by se dítěti mohla omotat pupeční šňůra kolem krku.

To je opravdu pouze lidová pověra. Podobné pupečníkové komplikace závisejí zejména na délce pupečníku a pohyblivosti plodu, omotání pupečníku kolem částí těla plodu je věc náhody.

Tvar břicha určuje pohlaví

Špičaté břicho – bude to kluk, kulaté břicho – bude to holka.

Často to možná platí, ale těžko na to spoléhat. Tvar břicha záleží zejména na poloze plodu v děloze, dále u vícerodiček bývá děloha více vyklenuta dopředu, jakoby „spadlá“ níže, což také ovlivní tvar břicha. Pohlaví plodu tvar dělohy neovlivní.

Zkuste se „nakazit“ těhotenstvím

Pokud nemůžete otěhotnět, obejměte těhotnou ženu, třeba vás „nakazí“.

Psychika někdy dělá skutečně hodně. V tomto případě lze jen konstatovat: „Věř a víra tvá tě uzdraví…“

Trest v podobě mateřského znaménka

Když bude těhotnou ženu honit mlsná, ale vytoužené jídlo si nedopřeje, bude mít miminko mateřské znaménko ve tvaru zapřené potraviny.

Roztomilý nesmysl.

Chuděry kočky

Kočky kradou dětem dech.

Pověra zřejmě vychází z představy, že kočky mají rády mléko, tedy i mateřské a mohly by ho chtít pít z úst miminka.

Záruka krásy

Kluci mamince přidávají krásu, holčičky si ji berou pro sebe.

Jak všichni dobře víme, nejedna maminka vykvetlá těhotenstvím do krásy porodila holčičku. Pravděpodobně opravdu mýtus, některé mamince hormonální změny v graviditě svědčí, jiné ne. Záleží i na tom, jak moc těhotná přibere na váze – tuk či otoky

Pozor na brzké nákupy

Nekupovat kočárek ani výbavičku před porodem, jen tu nejnutnější. Jinak to přinese dítěti smůlu.

Tak se v dobách minulých zřejmě vysvětlovalo nevysvětlitelné a je to pověra.

Barva těhotenského oblečení ovlivní pohlaví miminka

Když bude maminka nosit celé těhotenství modrou, bude mít kluka, když růžovou, bude mít holku…

Pověra. Přání otcem myšlenky. Dřív se asi nevědělo, že pohlaví je tou dobou dávno dáno.

Čtěte také:

Další „zaručené“ rady:

Těhulce je pořád špatně od žaludku? Je to jisté, bude mít holčičku. Nebo má snad pořád chuť na sladké? Bude to kluk jak buk!

Za nevolnosti mohou pravděpodobně hormonální změny, ne však pohlaví plodu. Kdo jí sladké, je obézní a kdo je obézní, má vyšší riziko cukrovky. A kdo má cukrovku v těhotenství, obzvláště nedostatečně léčenou, má riziko „nezdravě“ velkého plodu. Kluk či holčička je pak „jako buk“.

Přenáší snad mamina po termínu porodu? No jistě, děvčátko „se strojí“.

Pro délku těhotenství není rozhodující pohlaví dítěte.

Pálí maminku žáha? Miminko bude mít spoustu vlásků!

Žáha pálí mnoho těhotných, je to způsobeno jednak tím, že se vlivem hormonů mírně uvolní jícnový svěrač a jednak tím, že velká děloha svým tlakem snižuje kapacitu žaludku.

Chcete rychle porodit? Jezte hodně ostrého jídla.

Ostré jídlo porod nevyvolá, navíc ho asi většina těhotných nebude snášet nejlépe. Snad pokud by to těhotná opravdu s ostrým jídlem přehnala a způsobila si např. zánět žaludku, pak by se takto oslabené tělo mohlo snažit zbavit se přebytečné zátěže, tedy gravidity a „spustit“ porod. V podstatě zbytečné teoretizování…

Podle některých pověr by budoucí maminka neměla nic dělat, nikam chodit, moc se pohybovat, jen sedět, ležet a jíst, vždyť přece krmí dva!

A pak z ní bude přejedená, obtloustlá a možná i opuštěná, ženská… I v těhotenství je dobré dodržovat obecná pravidla zdravého životního stylu. Váhový přírůstek v graviditě by se měl pohybovat okolo 12 kg. Přiměřená pohybová aktivita je žádoucí pro celkovou kondici těhotné, není-li těhotenství rizikové, není třeba se bránit běžné denní aktivitě. Je vhodné navštěvovat např. i cvičení a plavání pro těhotné.

Kdy oznámit těhotenství a proč?

Že jsem těhotná, řeknu až po třetím měsíci, jinak bych těhotenství mohla zakřiknout.

Nic nezakřiknete, ale záleží jen na vás, kdy radostnou novinu oznámíte světu. Každá fáze těhotenství má svá rizika. V prvním trimestru je samozřejmě z mnoha důvodů určité riziko potratu, záleží na každé ženě, zda chce eventuální zklamání prožívat se širokým okolím nebo zda jen se svým partnerem či hrstkou nejbližších.

Šestinedělka nesmí vycházet z domu

Z domu vycházet může. Tato pověra asi vznikla z obavy před infekcí. Obzvláště v době, kdy ještě neexistovala antibiotika, byla zánětlivá komplikace pro šestinedělku často fatální.

No řekněte samy, stát se může leccos, ale proč se stresovat víc, než je nutné? Vždyť těhotenství a porod jsou přirozené děje, které by měla provázet spíš než strach a pověry dobrá nálada.

Pokud vás skutečně něco trápí nebo máte zkrátka brouka v hlavě, poraďte se svou porodní asistentkou nebo lékařem.

17.10.2023 5:52 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: Radiožurnál, Uzlíček, www.babyweb.cz, www.klinikazdravi.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist