Na bolest bříška nejdřív zkuste osvědčené fígle babiček

Bolesti bříška u dětí můžou být příznakem přetížení, virového onemocnění, poruchy trávení či jiných potíží. Provází je často nechutenství, zvracení, průjmy… Nejpřirozenějším způsobem léčby dětských onemocnění je vždy přírodní cesta pomocí bylinek, které se popíjí, vdechují, používáme je k obkladům a zábalům. O právě o tom si povíme v dnešním článku.
foto: istock.com

Bolesti bříška u dětí

Za bolestmi bříška se většinou skrývá neškodná porucha trávení zaviněná konzumací nadmíry sladkostí nebo kořeněnými a tučnými jídly. Bolesti žaludku mohou být i zapříčiněny virovými infekcemi či potravinovými alergiemi.

Pozor!

Jestliže se bolesti břicha objeví náhle a s velkou intenzitou v doprovodu horečky, zvracení, dušnosti, je nutné ihned navštívit lékaře, aby vyloučil vážnější komplikace. Také pokud bolesti břicha trvají bez přestávky 3 a více dní.

Za bolavým bříškem často stojí bolavá dušička

Děti jsou mnohem citlivější než dospělí lidé. Nadměrná zátěž na ně má mnohem větší dopad. Stresové situace, jako jsou například hádky rodičů, úmrtí v rodině, stres ve školce nebo škole, nejrůznější strachy, konflikty s ostatními dětmi, obvykle začínají bolestmi břicha a mohou vyprovokovat žaludeční neurózu a ještě daleko více potíží.

Přírodní prostředky na zmírnění žaludečních křečí:

Fenyklový čajík

Potřebujeme: 1 lžičku nadrcených fenyklových semen, 2 dl vroucí vody
Postup: Semínka zalijeme vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a podáváme dítěti po lžících.

Heřmánkový zábal

Teplo pomáhá zklidnit podrážděný žaludek. Obklad si připravíme tak, že 3 lžíce heřmánkových květů přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Pak scedíme. Větší froté ručník namočíme do čaje, pak ho vymačkáme a přiložíme na břicho. Přes něj dáme ještě 1 suchý ručník. Mezi vrstvy ručníku dáme ještě teplý termofor. Zábal necháme působit 25 minut.

Podmáslí zklidňuje podrážděný žaludek

Podmáslí obsahuje alkalické látky, které výborně pomáhají zklidnit podrážděný žaludek. Dítěti dáváme během celého dne po lžících půl litru podmáslí, které má pokojovou teplotu. Pokud dítěti vadí jeho chuť a aroma, můžeme jemně přisladit agáve sirupem, medem nebo ovocnou přesnídávkou.

Všechny tyto receptury můžeme provádět souběžně.

Nadýmání, pocity plnosti

Některé děti trpí na nadýmání více jiné méně. Nadýmání je ale většinou neškodné a růstem samo mizí úpravou trávicí činnosti, pravidelným pohybem a změnou stravovacích návyků. Při akutních bolestech můžeme dítěti pomoci například kmínovým čajem.

Kmínový čaj proti nadýmání

Potřebujeme: půl lžičky kmínu (nejlépe v bio kvalitě), 1 dl vroucí vody
Postup: Kmín přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a dáváme dítěti během dne po lžičkách.

Nechutenství

Příčiny nechutenství mohou být různé. Často se za nimi skrývají poruchy v trávicím traktu, nesnášenlivost některých potravin i psychické problémy, jako je přetížení, smutek, strach...

Dětský likér

Tento likér úžasně podporuje chuť k jídlu a dětem velmi chutná.

Potřebujeme: 1 lžičku čerstvého zázvoru, 1 lžičku koriandru, 1 lžičku kardamomu, 10 zrnek kmínu, 1 lžičku badyánu, 2 hřebíčky, 10 sušených květů pampelišky, půl lžičky sušené meduňky, 100 g medu, 1 litr kvalitního jablečného moštu

Postup: Všechny přísady zalijeme moštem a asi 5 minut vaříme, odstavíme a vmícháme med. Vše necháme vychladnout, scedíme a pak nalijeme do vymyté a alkoholem vypláchnuté lahve. Likér skladujeme v lednici.

Dávkování:

  • Dítěti od 1 roku do 2 let dáváme 1x denně 1 čajovou lžičku
  • od 2 do 4 let 2x denně 1 čajovou lžičku
  • od 4 let do 7 let 3x denně 1 čajovou lžičku
  • později vždy 1 malou štamprlku denně

Průjem

Průjem nejčastěji vyvolávají choroboplodné zárody, které způsobují střevní infekci. Důvodem mohou být i alergie na určité druhy potravin nebo psychické problémy, jako je strach, úzkost, obavy, tréma.

Pozor na dehydrataci!

Dbáme, aby mělo dítě dostatek tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody, abychom předešli dehydrataci. Jestliže dítě odmítá pít, můžeme si pomoct například zmraženými kostkami s džusem či snažíme se dítěti dávat tekutinu alespoň po lžičkách. Některé děti se nechají rády hýčkat, a tak jim můžeme pití připravit do dávno již odloženého hrnečku s náustkem, případě kojenecké lahvičky.

Pomůže jablko a lněné semeno

Při průjmových onemocněních je výborným lékem nastrouhané jablko, to dáváme děťátku po troškách celý den. Mezi další univerzální léky patří mleté lněné semeno, přidáváme ho dítěti do potravy nebo můžeme dítěti dát 1/2–1 čajovou lžičku lněného oleje a zapít vodou. Blahodárně působí i uvařená mrkev a rýže.

Střevní masáž

Masážní olej si připravíme tak, že do 2 lžic mandlového oleje přidáme 2 kapky éterického oleje z fenyklu nebo heřmánku římského.

Než začneme se samotnou masáží, tak si prohřejeme ruce, pak je položíme na oblast levé kyčelní kosti a provádíme malé, jemné krouživé pohyby nahoru až po žeberní oblouk. Pak masírujeme dolů směrem k pravé kyčelní kosti. Hladíme kruh po kruhu, vždy na začátku nového kruhu na několik vteřin s lehkým tlakem a pak masírujeme plynulým pohybem dál. Masáž několikrát opakujeme. Provádíme jí 1 až 2x denně.

Tyto procedury můžeme provádět souběžně.

Čtěte také:

Zácpa

Zdravé dítě by mělo chodit na velkou stranu bez problémů každý den nebo alespoň obden. Jeho vyměšování musí být v klidu a bez bolestí. Prvními příznaky zácpy jsou dlouhé nebo nepravidelné přestávky mezi vyměšováním stolice.

Zácpu jen zřídka způsobují chorobné změny ve střevě, mnohem častěji je způsobena nesprávnými stravovacími návyky, nedostatečným pitným režimem, minimální pohybovou aktivitou a psychickými faktory.

Zdravá strava je základ

Dítě by mělo konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny, dále pít především čistou neperlivou vodu a bylinkové čaje. Stravu bychom měli obohatit o celozrnné výrobky, ovesné vločky, jáhly, pohanku, luštěniny, celozrnné kaše. Omezit bychom měli bílou mouku a bílý cukr, vynechat úplně uzeniny i dietní šunku.

Při těchto problémech velmi dobře působí dostatek omega 3 a omega 9 nenasycených mastných kyselin, ty obsahuje například dýňový, lněný a mandlový olej.

Lněné semínko v medu

Potřebujeme: 2 lžíce kvalitního medu a 1 lžíci lněného semene
Postup: Semínka smícháme s medem, vzniklou směs dáváme dítěti 1–2 x denně po 1 lžičce a necháme ho vše zapít dostatečným množstvím vody.

Zvracení

Zvracení není samo o sobě nemocí, ale bývá příznakem nějaké choroby nebo poruchy. V dětství k němu dochází velmi často, obvykle se nejedná o nic vážného.

Zvracení může spustit žaludečně střevní infekce vyvolaná choroboplodnými zárodky nebo podráždění způsobené zkaženými potravinami.

Zvracení může vyvolat i stresová situace, nevyvážená strava, velké zahlenění či potravinová alergie. U dětí bývá typická i cestovní nevolnost – kinetóza.

Jak se chovat při zvracení

Když zvrací kojenec, musíme ho rychle obrátit obličejem dolů. Zvratky tak velmi lehce mohou vytékat z úst ven. Dýchací cesty musí být bezpodmínečně volné. Po zvracení položíme dítě na pravý bok nebo ho zvedneme, přiložíme ho bříško na náš hrudník a hlavičku opřeme o rameno.

Větší dítě držíme za čelo a pomáháme mu při předklonu horní části těla, aby se bradou lépe dostalo nad nádobu. Pak dítěti omyjeme obličej a vypláchneme mu ústa.

Pozor na dostatečný pitný režim!

Dítěti podáváme bylinkový čaj nebo odstátou vodu po lžících v 15 minutových intervalech po celý den. Nikdy by nemělo vypít naráz větší množství tekutin, protože by se mohlo začít dávit. Vhodné jsou i ovocné přesnídávky nebo vychlazený meloun.

Lehká strava

Dítěti se snažíme zařazovat do jídelníčku lehké potraviny, například rozmačkaný banán, nastrouhané jablko nebo hrušku, rýži, dušenou zeleninu, ovesnou kaši (ale vždy z rostlinného mléka – vločkové, rýžové), kukuřičnou kaši, zeleninový vývar. Rozhodně nedáváme mléko ani výrobky z něj, maso, sladkosti. Jestliže dítě odmítá jíst, nic se neděje, ale musíme dbát na přísun dostatečného množství tekutin.

Aromaterapie

Podrážděný žaludek dokáže zklidnit vůně máty. Můžeme ji nakapat do aromalampy.

Žaludeční čajík

Potřebujeme: 1 díl květů heřmánku, 1 díl meduňky, 1 díl máty
Postup: Bylinky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a podáváme dítěti po lžičkách během dne.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 30
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Za nás jedině kapky ColiPrev! Jsou přírodní a léčí samotnou příčinu kolik a ne jen následky jako ostatní kapky ... :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Za nás jedině kapky ColiPrev! Jsou přírodní a léčí samotnou příčinu kolik a ne jen následky jako ostatní kapky ... :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já při kojení pila fenyklový čaj, ale samo o sobě nic moc, musela jsem malému cvičit s nožičkama, masírovat, chovat v tygříku ale hlavně nám pomohly kapičky Espumisan, ty zabraly rychle a jak jsou slaďoučké, malému i chutnaly. :-) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak o kmínovém čaji teda slyším poprvé. Já pila fenyklový při kojení, ale bylo to snad ještě horší. Navíc jsem toho o kolikách slyšela víc než dost od mých kamarádek - matek, takže jsem na nic nečekala a hned nasadila kapky coliprev a bylo po problému. Veděla jsem, že pomohou, takže jsem nenechala prcka zbytečně trpět.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Babička mi vždycky doporučovala kmínový čaj a asi na tom něco je,musím se ale přiznat,že jsem stejně sáhla po Espumisanu...který teda zabral na 100%,doporučily mi ho kamarádky...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Při kojení piju fenyklovo-kmínový čaj a malému dávám před každým kojením 5 kapek Espumisanu...A zdá se, že je to opravdu den ode dne lepší. Občas zacvičíme nožičkama nebo pochováme v tygříkovi a je to hned lepší!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Při kojení piju fenyklovo-kmínový čaj a malému dávám před každým kojením 5 kapek Espumisanu...A zdá se, že je to opravdu den ode dne lepší. Občas zacvičíme nožičkama nebo pochováme v tygříkovi a je to hned lepší!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na masáže bříška je dobrý také éterický olej z gerania (samozřejmě naředěný do nějakého jiného vhodného, třeba mandlového). Lněné semínko bych malým dětem asi radši nedávala, muselo by být opravdu hodně dobře pomleté.Asi bych ho jen namočila a po nějaké době slila a použila jen vzniklý gel. Jinak na průjem je výborný Tammex, zabírá spolehlivě.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na masáže bříška je dobrý také éterický olej z gerania (samozřejmě naředěný do nějakého jiného vhodného, třeba mandlového). Lněné semínko bych malým dětem asi radši nedávala, muselo by být opravdu hodně dobře pomleté.Asi bych ho jen namočila a po nějaké době slila a použila jen vzniklý gel. Jinak na průjem je výborný Tammex, zabírá spolehlivě.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

nejlíp na bříško zabírá fenyklový čaj...jak pro maminku, tak pro miminko a espumisanové kapičky..pravidelně cca 5 kapiček dávám. a taky masáže bříška a nošení na tygříka

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Nám to napsal doktor a nemýlil se, opravdu to pomohlo :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Čípky Viburcol jsou opravdu dobré. Měli jsme s nimi skvělé zkušenosti. Dostali jsme doporučeno v lékárně.

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Tak to je super, já to prostě říkala, že Viburcol je super a kdo nevěří, tak se může jít klouzat :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak už mi říkala, že to opravdu pomáhá, takže máme další spokojenou uživatelku :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo, tak doufám a věřím akorát to začali dávat :) Ale tak když to pomohlo spoustě ostatních tady, tak proč ne i ji :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Tak snad jí to pomůže tak dobře jako nám :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak mi ted moje kamarádka, která má také mimi říkala, že právě jim doktor ten Viburcol doporučil zrovna, tak jsem jí aspon předala všechny zkušenosti co tu máme :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

S Viburcolem jenom ty nejlepší zkušenosti...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jéé tak to jsem nezkoušela teda nikdy. My máme opravdu jenom dobrou zkušenost s tím Viburcolem:)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Jojo to se dělá a dává docela často, taky mi o tom říkala známá :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Jojo to se dělá a dává docela často, taky mi o tom říkala známá :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My jsme na zácpu vyzráli švestkovou šťávičkou - po lžičkách a tekutinami.

Na prdíky jsme používali Espumisan kapky, cvičili jsme nožičkama a hlídala jsem si jídelníček (kojila jsem) - postupně se to zlepšovalo.. bez kapiček si to neumím představit - to bych musela jedině nonstop 24h houpat na rukách :(

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Jop toho jsem si taky všimla, když jsme viburcol používali :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Vím, že nám pomohly upravit stolici čípky Viburcol.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Také jsme vyzkoušeli kde co, než jsme přišli na to, co našemu drobečkovi uleví...

Fenyklový čaj jsem pila hlavně já, aby se dostal do mm. A nejlíp se malýmu ulevilo, když jsme mu na bříško dali teplý polšrářek a nožičky přitahovali k bříšku. Před každým kojením jsme kapali 5 kapek Espumisanu a postupně kolika slábla a dneska už není po prdíkách ani památky.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zuzi plně s tebou souhlasím , každý prcek je jiný a nám třeba ten espumizan moc nezabíral, to je první známka toho že je každý jiný...Do půl roku jsem mu vůbec nedávala čaje ani vodu nic byl jen mna mateřském mléku, podle mudry rozhodně nestrádal, prospíval dobře jen ty koliky byly drsné. Později jsem skoušela i ten feniklový čajík a ten vůbec nechtěl.... Pak mi kamaráska doporučila Biopron od Valosun kapičky a ty nám teda zabraly. Jsou sice dražší ale co byvh pro úlevu milska neudělala. Navíc se dá zaregistrovat na jejich stránkách mám je teď o 30% levněji stejně jako vše co tam kupuju. Vždycky objednám tak jednou za rok, vše do zásoby a pakk mám zadarmo i poštu. Takže u nás babské rady moc nepomohly, né že bych to neskoušela...je to škoda. Ale zase Valosun je přírodní lékárna takže to není taková hrůza zásah...

Obrázek uživatele lotka
lotka

Masáže bříška pomáhají i mě.:-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak já u prvního nevěděla, co je kolika, až u druhého to byla jízda a také jsme skončili u Espumisanu, nefungovalo nic jiného. Masáže bříška a cvičení s nožičkama a k tomu Espumisan do mlíčka. :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo tak na radu babičky nedám dopustit,čaj z fenyklu a kmínu určitě zabral... a není nikdy na škodu při kojení :o) k tomu jsem přidávala malému Espumisan před každým krmením 8 kapek a takhle jsme boj s prdíky zvládali celkem obstojně...na to kolik kapičky stojí okolo 80Kč je poměr cena / výkon naprosto super...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My jsme měli porblémy pouze s nadýmáním a to u obou mých dětiček hned od narození...Řešili jsme to právě kmínovým a fenyklovým čajem a k nim přidávaly kapky Espumisan na které já osobně nedám dopustit...používala jsem je u obou dětí a opravdu jsem byla max. spokojená...řekla bych,že nám zabíral Espumisan srovnatelně nebo i lépe než drahé probiotické kapky...chce to vyzkoušet,každý prcek je jiný... :o)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené