Na sluníčko s bříškem?

Sluneční paprsky hřejí, zvedají náladu a podporují tvorbu vitamínu D. To vše je super. Slunění má ale i své mínusy. Víte, na co si dát při slunění v těhotenství pozor?

pregnant-711747_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Během těhotenství se pokožka stává vůči slunečním paprskům citlivější. Stoupá i riziko spálení i souvisejících zdravotních nepříjemností.

Těhotenská maska

Mnoho žen v těhotenství trpí jevem zvaným chloasma – tmavými pigmentovými skvrnami v oblasti rtů, tváří, nosu a očí, které je známé i jako „těhotenská maska“. Skvrnky má na svědomí zvýšená tvorba melaninu (pigment, který dává barvu vaší pokožce), která pro změnu souvisí s vyšší produkcí hormonu oxytocinu v těle těhotné ženy.

Přestože jsou tyto fleky zdravotně neškodné a většině žen po porodu zmizí (ne však všem!), může vést dlouhé slunění k tomu, že i chloasma pak bude výraznější, případně se bude hůře ztrácet.

Hnědé flíčky se však mohou objevit v těhotenství i bez slunění. Pokud je to váš případ, o to více se sluníčku vyhýbejte. Zbavit se skvrn by později bylo ještě složitější. Pobyt na sluníčku si dopřejte pouze se slamákem a slunečními brýlemi.

V poledne se slunci vyhýbejte

Přímému slunci bychom se měli všichni vyhýbat zejména mezi jedenáctou dopoledne a třetí odpoledne. Tehdy je slunce nejsilnější a může nejvíce spálit nebo způsobit přehřátí organismu. I když trávíte tyto hodiny ve stínu, dbejte na dostatečnou hydrataci a zchlazování.

Pijte hodně obyčejné vody, a pokud to okolnosti dovolí, svlažte se v rybníce, osprchujte se nebo si strčte nohy do umyvadla se studenou vodou, abyste si snížila tělesnou teplotu. Dlouhotrvající přehřátí je nebezpečné pro vás i vaše dítě už z toho důvodu, že během těhotenství je tělesná teplota zvýšená i tak a její další zvyšování by mohlo ovlivnit jeho vývoj.

Slunce „ujídá“ kyselinu listovou

V raném období těhotenství byste měly dbát na ochranu před sluncem také proto, že ultrafialové paprsky snižují hladinu soli kyseliny listové neboli folátu v krvi. Foláty jsou důležité pro správný vývoj páteře a mozku miminka. Proto lékaři těhotným ženám doporučují užívání kyseliny listové jako doplňku stravy v prvním trimestru.

Čtěte dále:

Stačí pár minut

S vitaminem D je to naopak, ten si ale naše tělo umí vytvořit i z pouhého desetiminutového pobytu na slunci denně. Navíc stačí vystrčit na sluníčko pouze část těla, například ruku. Hlavním úkolem vitaminu D je pomoci regulovat vstřebávání vápníku, fosforu a (v menší míře) také hořčíku. Vitamin D je nezbytný pro růst a zdraví kostí, bez něj jsou kosti zdeformované, měkké a neschopné regenerace, což se může projevit jako onemocnění zvané křivice u dětí a osteomalácie u dospělých.

Pozor na opalování na zádech!

Ve vyšším stádiu těhotenství není dobrým nápadem dlouhé vylehávání na zádech, protože váha dítěte vám může stlačovat vnitřní orgány a dutou žílu, která přivádí krev z dolních částí těla zpět k srdci. Větší tlak na tuto žílu může způsobit mdloby, bušení srdce nebo zrychlený dech. Proto se ve třetím trimestru opalujte raději vsedě nebo pololeže.

Neopalujte se do hněda

V těhotenství byste se neměla slunit kvůli dosažení snědého opálení, ale spíše pro radost z pobytu venku na čerstvém vzduchu. Pokud budete pamatovat na všechna ochranná doporučení, trocha sluníčka vám určitě neuškodí. A budete mít i vlastní vitamin D.

Solárium a samoopalovací krémy? Ne!

Pokud se během těhotenství nechcete vzdát krásně opálené pokožky, můžete zkusit solárium či samoopalovací krémy, ale ani to není příliš vhodné. Solária žádný odborník těhotným s klidným srdcem nedoporučí.

Je to vynález příliš nový na to, než aby byly důkladně popsány jeho vlivy na lidské zdraví a natož na zdraví nenarozených dětí. Nevhodné jsou ovšem i samoopalovací krémy. Jejich účinek je totiž vesměs založen na bázi dihydroxyacetonu, což je látka, která proniká do těla a přes placentu se může dostat až k dítěti.

Ať jste těhotná nebo ne, hodně času stráveného na sluníčku bez ochrany znamená pro vaši pokožku určité nebezpečí. Od předčasného stárnutí pleti až po zvyšování pravděpodobnosti rakoviny kůže.

 

18.8.2023 5:21 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: askbaby.com, https://www.verywellfamily.com/sunbathing-in-pregnancy-2753106, www.labtestonline.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist