Nadbytek vitaminových preparátů je nebezpečný i pro těhotné

Vitaminové tablety a multivitaminové preparáty by neměly být pravidelnou součástí jídelníčku, pokud je naše strava zdravá a na vitaminy vyvážená.

Doplňky stravy ve formě tablet jsou určeny hlavně rekonvalescentům, pacientům při určitém onemocnění či avitaminóze. Jinak jde o zbytečné vyhazování peněz a dokonce hazardování s vlastním zdravím.

Britský odborník na výživu profesor Brian Ratcliffe zaútočil na obrovský farmaceutický sektor zabývající se výrobou vitaminových tablet a preparátů. Podle Ratcliffea by preparáty měly být užívány jen při určitých typech onemocnění, nebo když lékař zjistí vážnou formu hypovitaminózy – nedostatečnosti určitých vitaminů v těle.

Pozor na vitamin A

A pokud se člověk stravuje zdravě, užívání vitaminových tablet pro něj může být naopak nebezpečné. Bezpečná hladina vitaminu A může být snadno překročena, přičemž nadbytek této látky se hromadí v játrech a způsobuje bolesti hlavy a nevolnost, zvyšuje riziko osteoporózy a poškozuje oči i játra. Nadbytek vitaminu A je přitom také nebezpečný pro těhotné ženy.

Nadbytečné dávky vitaminu C sice nepoškozují lidský organismus celkově, protože nadbytek kyseliny askorbové tělo vyloučí močí, ale tento vitamin může nepříznivě působit na žaludeční stěnu.

Předávkování se vitaminem C chřipku neoddálí

„Lidé, kteří užívají multivitaminové doplňky, pravděpodobně jen mrhají svými penězi a jen zvyšují zisky výrobcům těchto preparátů,“ varoval profesor Robert Gordon z University of Aberdeen.

„Lidé si většinou mylně myslí, že předávkování vitaminy, například vitaminem C, jim pomůže ochránit se před nachlazením a chřipkou. To je nesmysl,“ varoval Gordon. Vitamin C totiž může pouze pomoci rychleji se z chřipky zotavit, ale jako prevence tohoto onemocnění nepůsobí.

Novinky

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené