Násilí na dětech vzrůstá!

Týrání dětí v Česku přibývá, v naprosté většině případů není odhaleno a trvá po celé dětství. Dítě není schopno dovolat se pomoci, protože týrané děti často nenavštěvují žádná kolektivní zařízení, ani nechodí ven. Navíc týrání může začít už v kojeneckém a batolecím věku.

Víte, že v širším smyslu je za týrání považováno i hrubé zanedbání péče o dítě, pohlavní zneužívání, rozvodová traumata? S účinností od 1. ledna 1994 platí oznamovací povinnost trestného činu týrání svěřené osoby a povinnost překazit páchání této činnosti. To lze učinit včasným oznámením. Je to citlivé téma, každý má obavy, aby nezasáhl do osobní svobody druhých, ale vezmete si na svědomí, že po nějakém čase budou od sousedů odvážet do nemocnice (v lepším případě) ztýrané dítě?

Causa: týrané dítě

Děti nejsou schopné s ohledem na nízký věk na jednání rodičů upozornit, nebo takové chování považují za normální. Vždyť jiné nezažily. Pro laiky bývá těžké pochopit, že týrané děti své rodiče mají rády a vinu hledají v sobě.
Namístě je zájem okolí – kromě zjevných zranění (otoky, podlitiny, jizvy, popáleniny, vytrhané vlasy), na týrání může upozornit zvýšená ustrašenost a lekavost dítěte, smutek, depresivní ladění nebo naopak agresivita, poruchy chování (lhaní, krádeže jídla, zatajování špatných výsledků ve škole).
Týrané děti bývají často podvyživené, bledé, špatně prospívají, někdy mají problémy s hygienou.

Co dělat, máte-li podezření?

Neváhejte, povinnost oznámit podezřelé chování stanoví §168 trestního zákona. V případě neoznámení totiž můžete být odsouzeni k odnětí svobody až na tři roky! (K oznámení nejste povinni pouze v případě, že byste sebe nebo blízkou osobu uvedl v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví či jiné závažné újmy).
Jaké jsou signály? Slyšíte opakovaně dětský pláč, křik dospělých, zvuky ran a bití?
Oznámení můžete provést i anonymně! Policie je povinna hlášení prověřit, stačí zavolat na telefonní linku 158.
Můžete také zavolat na policejní oddělení v místě bydliště (týraného dítěte). Oznámení lze provést i osobně na stanici policie nebo poslat doporučeným dopisem. Pak je nutné přesně popsat skutečnosti, kterých jste byl svědkem, udat jméno a bydliště dítěte.
Vždycky je nejrychlejší způsob, jak pomoci, telefonické oznámení.
Lze také informovat příslušný orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD). Dle místa bydliště týraného dítěte kontaktujte místně příslušný obecní či městský úřad, oddělení péče o dítě. Seznam včetně tel. čísel obecních úřadů najdete na www.statnisprava.cz

Názor dětského lékaře

V souvislosti se zvyšujícím se počtem týraných a zneužívaných dětí jsme oslovili našeho spolupracovníka, lékaře pro děti a dorost, MUDr. Martina Gregoru s otázkou:
Myslíte si, že volání po povinné registraci dítěte už v porodnici, by zabránilo zanedbávání péče, respektive by pomohlo odhalit jeho týrání či zanedbávání péče rodiči?
„Samotná povinná registrace by problém řešila jen částečně. Vždyť i dnes, i když to není povinné ze zákona, prakticky všechny matky registrují novorozence u praktického dětského lékaře do několika dnů po propuštění z porodnice. Často hned v den propuštění. Nevím, jak by se dodržování povinné registrace kontrolovalo a není tím zajištěno, že registrované dítě nemůže být dlouhou dobu týráno, pokud mu někdo nezpůsobí takovou újmu na zdraví, pro kterou musí být ošetřeno lékařem. A ani to ještě nezaručí, že se týrání odhalí.“

Co by měly vědět děti:

  • Nemusíš trpět žádné dotyky od dospělého, hlavně od cizí, ale i dobře známé osoby, které jsou ti nepříjemné.
  • Nesedej si k cizím lidem do auta.
  • Nechoď nikam s cizími lidmi.
  • Neber si od cizích lidí peníze ani sladkosti a dárky.
  • Svěř se se špatným zážitkem někomu, komu důvěřuješ.
  • Nikdo nemá právo sahat na tvé tělo. Máš právo na svou ochranu, bezpečí a pochopení.
  • Řekni o svém trápení dospělému, kterému věříš, a říkej mu to tak dlouho, až uvěří a začne to řešit.

Důležité kontakty

Policie ČR 158
Linka Bezpečí 800 155 555
Tísňové volání z mobilního telefonu 112

Regina Rothová

10.8.2008 9:38 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist