Nebezpečný výrobek – napodobenina jablka

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu ČR je v nabídce pro spotřebitele výrobek, který představuje riziko pro uživatele, zejména pro děti. Jedná se o realistickou imitaci celého žlutočerveného jablka vyrobeného z polystyrenu, které je snadno zaměnitelné svým vzhledem, velikostí, tvarem a barvou se skutečnou potravinou (ovocem).

Realistické napodobeniny ovoce byly prodány volně bez obalu. Výrobky nebyly v době kontroly opatřeny žádnými informacemi o výrobci, dovozci či dodavateli. Nebyly opatřeny žádným způsobem informací o užití výrobku. Dovozce ani výrobce se nepodařilo při kontrole zjistit.

Provedeným posouzením výrobků bylo zjištěno, že z uvedené napodobeniny ovoce mohou děti oddělit (ukousnout) malou část včetně stopky a vložit je do úst, což představuje nebezpečí zadušení a potíží zažívacího traktu. Konzumace výrobku a s tím spojené komplikace lze předpokládat hlavně u osob s menší rozlišovací schopností, zejména děti.

Na základě těchto zjištěných skutečností Česká obchodní inspekce konstatuje, že posuzovaný výrobek má vlastnosti vymezené pro výrobek nebezpečný svou zaměnitelností s potravinou a proto vydala opatření stáhnout předmětný výrobek z trhu.

TZ (Praha, 27. května 2010)

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené