Nejen máma a táta, ale také partneři

Jednu chvíli tu byli muž a žena. Partneři, milenci, přátelé. A najednou jsou to všechno a ještě něco navíc. Rodiče. Máma a táta.

Není změna jako změna

Přestože narození potomka je zásadním vývojovým krokem pro oba rodiče, je dobré si uvědomit, že obě poloviny partnerského páru prožívají tuto změnu poněkud odlišně a oba jsou na ni jinak vybaveni. Žena se přirozeně s mateřskou rolí identifikuje dříve než muž s otcovskou. Má totiž před mužem devítiměsíční náskok. Přestože těhotenství po psychické stránce prožívají oba, spolu se těší a spolu sdílejí i obavy, jak se svých nových životních rolí zhostí, nastávající maminka je v době těhotenství s budoucím potomkem propojena ve velmi fyzickém, intimním svazku. Pro muže je plod v břiše objektem spíše hypotetickým a konkrétních rysů nabývá až okamžikem narození.

Ženy v očekávání by se tedy neměly na partnera zlobit, pokud s nimi nebude euforicky prožívat každé kopnutí miminka v děloze. Muž by naopak měl projevovat svůj zájem o těhotenství především zvýšenou péčí o partnerku, o její pohodlí a potřeby.

Porod a šestinedělí

V dnešní době je přítomnost otce u porodu většinovou záležitostí. Pozitivní však může být účast otce u narození miminka jen v takovém případě, že jde o rozhodnutí obou rodičů a že oba dopředu vědí, co od přítomnosti tatínka u porodu očekávají. Platí tu přímá úměra, že čím více má muž informací, tím k porodu přistupuje klidněji a je schopen lépe naplňovat potřeby své partnerky.

V prvních minutách a hodinách po porodu by úkolem otce mělo být především vytvořit dvojici maminka – miminko co nejvíce soukromého a klidného prostředí, aby se mohli nerušeně poznávat a díky působení hormonů se na sebe emočně navázat. Stejně tak v celém období šestinedělí, které je dobou vzájemného se sžívání maminky a novorozeného miminka, by se měl stát tatínek ochráncem jejich klidu a intimity.

V současnosti bohužel už není zvykem, aby o nedělku pečovala celá širší rodina, jak tomu bývalo v dobách minulých. Chápavý muž by se tedy měl pokusit přebrat tento úkol na svoje bedra a snažit se převzít většinu domácích povinností na sebe, aby se žena mohla v počátcích svého mateřství věnovat především péči o miminko.

Všechno je jinak

Několik týdnů po porodu se chod rodiny obvykle začíná pomalu zajíždět do nových kolejí. Je pochopitelné, že zájem ženy se upírá především k potřebám nejmenšího člena domácnosti. Zbylou energii jí odčerpává práce v domácnosti a často i boj se spánkovým deficitem, laktací a tisícem a jednou každodenní starostí.

Muž, uvyklý z časů př. d. (neboli „před dítětem“) na větší přísun pozornosti, se může cítit být ošizen o svá práva, a někdy dokonce může na svého potomka začít žárlit. Spíše než nátlakem a vzdorem, vhodným pro nedomazlené dítko, ale nikoliv pro dospělého muže, se svého dílu lásky domůže, pokud své partnerce ubere něco z povinností a zapojí se do péče o potomka. Odpočinutá žena je pak vstřícnější k projevům náklonnosti.

Anebo se to dá vyjádřit i naopak: pokud se moudrá žena nezapomene věnovat kromě miminka také partnerovi, bude muž ochotnější k tomu, aby na sebe převzal část domácích povinností a věnoval se miminku.

Čtěte také:

Sex po porodu? Škola tolerance a porozumění

Sexuální život je další oblastí života, kterou příchod miminka poznamená. Po porodu obvykle chvíli trvá, než se sexuální frekvence opět vyladí na plné obrátky. Krom fyzických obtíží, jako je bolestivá jizva po nástřihu hráze či přecitlivělá ňadra plná mléka, může chuť na milování ovlivňovat také únava, nedostatek spánku, nepříjemné pocity a stud spojený se změnou postavy, ale také hormonální hladiny v těle ženy, zvláště pokud kojí. Žena, přírodou vybavená k tomu, aby řešila více věcí najednou, může mít větší potíže oddělit od sebe dobu, kdy je maminkou, a dobu, kdy je milenkou.

Důležité je nepropadat panice a nesnažit se nic násilně uspěchat. Tělo i mysl potřebují čas. Pokud si partneři v tomto citlivém období dokážou vycházet vstříc a vzájemně respektovat svoje potřeby, nemusí příchod potomka znamenat hrob pro jejich postelové radovánky. Naopak, intimní život se může postupem doby stát hlubším a bohatším, třeba díky tomu, že společné překonávání drobných obtíží a zádrhelů spojených s poporodním milováním může pár naučit větší toleranci a pochopení, že důležitější než výkon je radost ze vzájemné blízkosti.

Zdravý vztah znamená zdravou rodinu

I když jsou pro mnohé rodiče jejich děti středobodem vesmíru, není vhodné stavět vztah k potomkům nad vztah k partnerovi. Stabilní a láskyplný vztah obou rodičů je pro děti základem jejich zdravého duševního vývoje a je základním kamenem, na němž leží funkčnost celé rodiny. Péče o partnerský vztah a čas, který si partneři vyčlení jen pro sebe, pro to, aby byli pouze spolu, není na úkor dětí, ale naopak prospívá celé rodině.

Buďte spolu

Změny spojené s narozením potomka jsou těžké. Pro vás i pro vašeho partnera. A právě proto potřebujete jeden druhého. Díky vzájemné podpoře a energii, kterou do sebe vzájemně investujete, budete jako dvojice silnější a zralejší. Buďte se svými dětmi tak často, jak to jen lze, a buďte tu vždy pro ně, když vás potřebují, ale vyčleňte si pro sebe kousek světa, který bude jen váš. Ten kousek, kde nebudete máma a táta, ale zase jen „ty a já“.

10.4.2015 12:41 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist