Nejhorší je začátek, říká maminka nedonošené Klárky

„Nemohla jsem se na to, co nás čeká, ani připravit. Ležela jsem v nemocnici a věřila, že se můj zdravotní stav zlepší a půjdu zase domů. Místo toho mi s lítostí oznámili, že jsem otevřená a budu rodit. Byla jsem ve 24. týdnu,“ vypráví Lucie Stejskalová, maminka nedonošené Klárky, která po porodu vážila 450 g. Tímto zážitkem neprošla sama. Podle statistik se v České republice ročně narodí asi 1200 miminek s porodní hmotností pod 1500 gramů.
foto: dvorak

„Hranice pro záchranu těchto dětí je právě na pomezí 24. týdne těhotenství,“ vysvětluje MUDr. Milena Dokoupilová, ošetřující lékařka Klárky. „Klárka nyní pobývá na našem oddělení už jeden a půl měsíce a váží už 750 gramů. Prošla si sice dvěma infekčními komplikacemi a má za sebou i jednu operaci v blízkosti srdce, ale vede se jí velmi dobře. Pokud vše půjde tak, jak má, mohla by jít za dva až tři měsíce domů,“ pochvaluje si stav Klárky lékařka.

Cítíte se podvedený

Většina těhotných žen o možnosti předčasného porodu ví, ale téměř nikdy je nenapadne, že by se to mohlo stát právě jim. O to větší šok potom přijde, když se jim to přihodí. „Začátek byl těžký, první dny jsem lítostí nemohla ani mluvit. Měla jsem spousty otázek, ale nešly vyslovit,“ vzpomíná Lucie Stejskalová. „Dva dny jsem stála u inkubátoru, koukala na Klárku a chtěla si ji vrátit zpátky do bříška, protože jsem věděla, jak moc tohle není v pořádku a jak tenká pavučinka mezi životem a smrtí nad ní visí.“ Její přítel přitakává. Při předčasných porodech jsou většinou právě partneři maminek těmi, kdo vidí nedonošená miminka první, maminky po porodu odpočívají. „Člověk se cítí podvedený, protože čeká normální průběh těhotenství a najednou během chvilky je to všechno úplně jinak,“ sděluje své pocity.

Rodiče se s touto situací vyrovnávají složitě. Většinou se velmi bojí, že dětem něco chybí, že budou vypadat divně. A teprve, když je uvidí, se přesvědčí, že mají všechno vyvinuté, jenom je to všechno drobné, malinké a nezralé,“ vysvětluje lékařka.

První kontakt

Důležitý moment ve vztahu nedonošeného miminka a jeho nejbližších je překonání prvních obav. Maminka musí přemoci strach a poprvé si na děťátko sáhnout. „Usilujeme o co nejranější kontakt mezi dítětem a matkou. Většinou maminku při první návštěvě u miminka tak trochu tlačíme do toho, aby se svého miminka dotkla, pohladila je,“ říká MUDr. Dokoupilová. „Protože jakmile je maminky fyzicky cítí, začnou jim věřit.“ Sestřičky z oddělení je pak školí, aby se uměly o miminko částečně postarat, jakmile to jeho stav dovolí. Učí se měřit teplotu, otáčet je, přebalovat.

Klokánkování

„Koncem prvního týdne života je většinu dětí možno vzít z inkubátorů, aby si je maminky či tatínkové mohli pochovat. Říkáme tomu „klokánkování“. To je pro všechny maminky výjimečná chvíle, protože je miminko najednou jen jejich a nemusí se na ně dívat pouze „v krabici“. Je to jednak velmi důležitý psychický, emotivní moment pro maminky a pravděpodobně i pro děti a pak to má i medicínské důvody. Klokánkování navozuje lepší hladinu hormonů a zlepšuje laktaci matek. Děti se také osidlují bakteriemi dospělé ženy, které pro dítě nejsou nebezpečné. Maminka proti těmto bakteriím současně tvoří protilátky, které vylučuje do mateřského mléka,“ vysvětluje lékařka.

I Klárka bude dnes u své maminky tři hodiny spát a pak se zase vrátí do inkubátoru. Klárku chová pravidelně i její tatínek Jan Kosík. „Pocit, když ji mám na hrudi, je úžasný. Krásně tu vždycky spolu spíme,“ směje se šťastná maminka.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 9
Obrázek uživatele Máca
Máca

Zdravím a držím pěsti i palce. Zažila jsem si to dvakrát a nemohu si vynachválit paní doktorku Dokoupilovou. V péči o nedonošence jsme prostě jedničky. Mamince pevné nervy, vyroste z ní jednou krásná slečna. Já už mám dva super skoropuberťáky :-).

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,je to krásný zázrak a člověk musí být vděčný za každou chvíli zlepšení,ale na druhou stranu i smutná,lítostivá rána a po přečtení mě to přimělo reagovat...není to můj příběh,mám kamarádku,které se včera narodil chlapeček úplně stejným způsobem jako vám,jakobych četla kamarádčinu situaci,tedy detaily přesně nevím,je to moc čerstvé a její manžel byl v telefonu vyřízený,oznámil mi to po telefonu a na nějaké dlouhé rozebírání nebyly myšlenky,mám k té rodině blízko a samotnou mě to položilo a v jednom kuse na ně myslím a věřím v dobrý konec,ale tak ráda bych jim nějak pomohla,ale člověk musí mít tolik trpělivosti jako nikdy předtím,snad myšlenky postačí,váš článek mě nakopnul,že náděj je a tak věřím,že všechno půjde jen dobrou cestou a chlapeček jim ukáže,že je to velký bojovník a silák,tolik jim to přeju a držím pěsti,snad je budu moct brzy podpořit osobně...teď už se vám jistě daří o mnoho lépe,takže si užívejte společného života,ať už vás nic nezkolí!

Obrázek uživatele Linda
Linda

Držíme Vám i Klárce moc palečky a přejeme hodně zdravíčka a sil. Sama mám 19ti měsíčního chlapečka s PH 430g (klipy má na www.nedoklubko.cz) a je to velký zázrak - nemá žádné zdravotní komplikace a zatím se vyvíjí pěkně, i když určité zpoždění u něj je, ale to se není čemu divit. Vděčíme za to, že to tak je, týmu motolských lékařů a sestřiček - jsou tam naprosto úžasní. Hodně štěstí.

Obrázek uživatele mamca351
mamca351

Moc držím palečky,sama mám holčičku narodila se ve 28týdnu,měla 620g a 33cm. Byl to šok,pak otázky a hrozný strach o ní. Hlavně jsem se pořád ptala jestli to zvládnu,lehké to nebylo ale zvládli jsme to. Je to veselý človíček od rána jak sluníčko,máme sice problémy s růstem a váhou,ale jinak je zdravá. Loni v listopadu jí byli 3roky. Mají v sobě velkou sílu a dávají jí i nám

Obrázek uživatele Gapa
Gapa

Moc Vám držím palečky a hlavně Klárce. Mám vymodlenou holčičku a věřte mi, holky jsou moc silné a spoustu toho zvládnou. Tak se držte, buďte stále dobře naladěná a hlavně věřte, pomáhá to :-) Gábina

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Moc vam drzim palecky. Kdyz jsem si cetla vas clanek tak mi i slzicka ukapla. Mame podobny pripad jako vy, syn se narodil 3.1.2010 ve 31tt a vazil 1330g dnes uz ma 1690g. bohuzel bydlime 40km od nemocnice, tak za nim nemuzu jezdit kazdy den, protoze mam 2 letou dcerku. Do dnesniho dne jsem si ho nemohla pochovat, jen pohladit a to pred tydnem poprve. Moc vam zavidim, ze si ho muzete pochovat. Ja diky tomu ztracim mleko a odsavacka tady nepomaha. Jsem po cisarskem rezu kvuli komlikacim a i diky tomu jsem si k diteti nemohla najit tu materskou cesticku. Ja jsem uz doma a prcek bohuzel v inkubatoru. Moc vam drzime palecky at vse dopadne jak ma.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Článek vnikl mnohem dřív než byl zveřejněn na stránkách. V tuto chvíly si již s Klárkou po čtyř měsíčním pobytu v nemocnici užíváme klidu domova. Přesto děkuji za podporu, stále je potřeba

Obrázek uživatele Peťula
Peťula

Taky držím pěstičky Klárince a mamince hodně síly.

Obrázek uživatele Nera
Nera

Držíme Klárince pěsti!!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené