Nejsem si jistá otcem

DOTAZ TÝDNE Mám velký problém. Včera jsem si udělala těhotenský test a vyšlo mi, že jsem těhotná. V Čechách mám už tři roky stálého přítele, ale zároveň mám už celý rok i přítele v zahraničí, kde pracuji. Antikoncepci neberu už čtyři roky a nikdy se nic nestalo, až teď. Miminko si moc přeji, ale jen se svým českým přítelem. Je možné zjistit, kdo je otcem dítěte, ještě před koncem třetího měsíce?
foto: istock.com

Odpovídá MUDR. Radka Gregorová, gynekoložka:

Test určení otcovství se téměř vždy provádí až po narození dítěte, u ještě nenarozeného dítěte je to velmi obtížné. Jako vzorek pro DNA test je možné použít buď plodovou vodu, nebo krev plodu. Pro vysoké riziko komplikací se to však neprovádí, a v prvním trimestru už vůbec ne.

Je tu riziko nejen potratu, ale třeba zanesení infekce do plodové vody, nemluvě o stresovém riziku pro samotný plod. Tento odběr se indikuje jen v opravdu výjimečných případech (podezření na významné dědičné choroby). Ani test z krve u vás nepřipadá zřejmě v úvahu, protože těžko lze potenciálnímu otci odebírat krev anonymně.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, dnes už je nožné si nechat provést neinvazivní prenatální test otcovství bez rizika. Nově tento test provádí firma easyDNA Czech od ukončeného 10. týdne těhotenství. Kontakt: info@easydna.cz.

Obrázek uživatele Petra DM
Petra DM

Slečna to má vcelku dost složité. Pokud se rozhodne dítko si nechat určitě bych šla s pravdou ven.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

prekerní situace.... tak buď doufat, nebo jít s pravdou ven už teď... buď se s tím český přítel srovná-což by bylo obdivuhodné, a nebo nikdy testy nedělat a prostě toho zahraničního vypustit.... Je to podvod, ale to byl i do teď...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Abych pravdu rekla jsem v podobne situaci a hlavu si z toho nedelam na test otcovstvi pristupuji a jestli bude negativni ci pozitivni vuci dane osobe to se uvidi.na potrat jsem jit nechtela jelikoz to mohla byt ma posledni sance byt maminkou a ono vzdy jde vse nejak zvladnout jen se musi chtit co mate maminky z otcu kteri vam vubec nepomahaji nebo vam po roce utecou stejne pak zustanete samy a konec koncu neni dulezity otec biologicky ale ten co dite vychova a zachova se jako otec......

Obrázek uživatele Vevuš
Vevuš

nezodpovědné to je, to musíte přiznat i vy sama, ale s tím se holt už teď nic nenadělá. Zkusila bych se soustředit na to, kdy jste mohla tak dětátko počít? Jinak testy jdou určitě až po narození dítětě.

Obrázek uživatele Sisa
Sisa

Je to od Vás opravdu nezodpovědné, jak vůči otci, tak vůči dítěti, které se Vám narodí. Nemáte tak trochu pocit, že budete lhát a nejen sama sobě?Ale to už vlastně děláte rok...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené