Největší šanci se vdát mají vysokoškolačky

Mít dítě je jasnou rolí většiny žen. Ale najít k němu toho správného tatínka? To je otázka, kterou mnohé z nich řeší. Co rozhoduje?

Vzdělání hraje roli

Nejvyšší šanci se vdát mají vysokoškolačky. A naopak, čím nižší vzdělání matky mají, tím větší je pravděpodobnost, že zůstanou samy. Nejen v době samotného porodu, ale i jako osamělé maminky. Potvrzují to výzkumy souvislosti mezi výší vzdělání a počtem narozených dětí v manželství a mimo něj.
Paradoxně to však byly právě vysokoškolačky, které v anketě souhlasily s výrokem, že manželství je přežitek, zbytečná formalita. Neprovdané matky s nižším vzděláním naopak častěji přiznávaly, že do manželství nevstoupily, protože neměly partnera nebo partner manželství odmítal.

Svatba jako formalita?

Manželství ztrácí atraktivitu opět především pro vysoce vzdělané a ekonomicky nezávislé ženy. Nemají pocit, že je vztah s partnerem natolik stabilní, aby mohly uzavřít sňatek, nevěří, že jejich láska vydrží zátěž, kterou rodičovství představuje. Manželství pokládá za formalitu až 40 % dotázaných.
Nesezdaná partnerství se stávají obecně přijímanou formu soužití, v české populaci klesá mírně podíl lidí, kteří za podmínku rodičovství považují sezdanou dvojici.

Typy neprovdaných maminek

1. Nedobrovolně svobodné ženy zůstaly bez partnera, protože buď nesouhlasil se svatbou nebo jejich vztah byl velmi nestabilní. Mnoho z těchto žen nemělo v době narození dítěte partnera žádného. Pro tuto skupinu bylo typické, že neodmítaly manželství jako zbytečnou instituci. Nesouhlasily ani s tím, že být svobodnou matkou je ekonomicky výhodné.
2. Liberální svobodné ženy tvrdí, že manželství není důležité. Neuváděly, že by důvodem neuzavření manželství byl nesouhlas partnera, a v době, kdy se jim narodilo dítě, žily většinou s otcem dítěte.
3. Pragmatické svobodné matky jsou charakteristické nestabilitou partnerského vztahu v době narození potomka. Nejčastěji proto uváděly, že důvod, proč se nevdávají, je nejistá budoucnost vztahu. Prohlašují, že být svobodnou matkou je finančně výhodnější, a že manželství znamená ztrátu svobody a nezávislosti.

Nejmladší rodičky byly nedobrovolně svobodné maminky (první dítě v průměru 22,6 let), nejstaršími maminkami byly liberální svobodné matky (24,5 let). Pragmatické neprovdané porodily první dítě v průměru ve 23,6 letech. Nejvyšší podíl žen se základním vzděláním a vyučených (nejméně vysokoškolaček) je ve skupině nedobrovolně neprovdaných, mezi liberálními matkami je naopak nejvíc vysokoškolaček a žen se středoškolským vzděláním ukončeným maturitou.

Ideální uspořádání partnerského života

Podle průzkumu většina neprovdaných matek považuje za ideální partnerské uspořádání život v manželství, a to po předchozím společném nesezdaném soužití „na zkoušku“. To, že neprovdané maminky přikládají manželství vysokou hodnotu, dokládají i některé zahraniční studie.

S využitím knihy Děti na psí knížku? D. Hamplová, J. Chaloupková, E. Soukupová, P. Sunega, K. Zeman (SOÚ, Praha 2007)

19.2.2009 12:05 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist