Není brzo na vlastní pokojíček?

VÁŠ DOTAZ Dceři budou dva roky. Nyní čekáme druhé dítě. Do té doby bychom chtěli naši dceru naučit usínat samotnou a nejlépe v jiné místnosti. Můžete nám poradit jak? Simona
foto: istock.com

Názor odborníka: 

Pokud vám mohu opravdu radit, potom neodstrkujte svou dceru do jiného pokoje, a obzvláště ne v případě narození mladšího sourozence, navíc ve věku dvou let.

Právě tento věk se uvádí jako poměrně zatěžující pro dítě, které má být sesazeno z trůnu. I tak budete mít co dělat se sourozeneckou rivalitou a žárlivostí, takže si situaci ještě nekomplikujte tím, čím nemusíte. 

Odborníci doporučují nechat usínat dítě samotné ve vlastním pokoji nejdříve ve dvou až třech letech, ale je to individuální.

Pokud dcera ještě nespí celou noc a občas vyžaduje ujištění o vaší přítomnosti, je to jasný signál, že dosud není na samostatný spánek připravena. Odsunutím do jiného pokoje riskujete nejen prohloubení její žárlivosti na mladšího sourozence, ale i poruchy spánku.

Jiná situace by ovšem nastala, kdyby se děti navzájem v noci budily (většinou se to ale nestává). Potom by bylo vhodné rozdělit se jako rodiče do dvou místností a usínat např. vy s mladším dítětem a manžel s dcerou.

Je to sice nepohodlné především pro manželské soužití, ale ušetří vám to závažnější potíže v pozdějších letech.


Odpověděl: klinický psycholog a psychoterapeut Mgr. Adam Suchý

Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Našeho syna jsme zvykali na to, že spí sám v pokoji od dvou měsíců. V té době jsme já i manžel měli chřipku a hodně vysoké horečky a tak jsme syna nechtěli nakazit. Proto jsme těch pár dní spali odděleně. A zjistili jsme, že synovi to vůbec nevadí. Když se v noci probudil, přišla jsem ho nakojit a on pak zase spokojeně usnul. Definitivně jsme ho do jeho pokojíčku přestěhovali, když mu bylo 6 měsíců. A zhruba od 15-ti měsíců spí celou noc. Když pak jedeme na víkend pryč nebo jedeme na dovolenou, kde musíme spát všichni 3 v jednom pokoji, tak se pořádně nevyspím ani já, ani syn - vzájmně se budíme. 

Jsem ráda, že jsme ho naučili, aby spal ve svém pokoji, protože časem bychom si přáli druhé miminko a nebudeme muset řešit problém kdy a jak staršího syna přesunout do jeho pokojíčku. 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Synovi je teď 19 měsíců, až se narodí bratříček, bude mu 25 měsíců. Asi za dva měsíce se stěhujeme do většího bytu, kde bude konečně moci mít vlastní pokojíček (v současné době máme jen ložnici, obývák a kuchyni, takže má v obýváku hrací koutek a spaní s námi v ložnici). Rozhodně ale neplánuji dát ho spát do samostatného pokojíku, bude nadále spát s námi v ložnici. Je hodně kontaktní, usíná přitulený se mnou v naší posteli a teprve pak se odkulí do své postýlky, kterou má bez bočnice napevno vedle naší postele. Někdy tam spí do rána, někdy se v noci vzbudí a přeleze si zase ke mně. Myslím, že to je jasný signál, že ještě není připravený spát sám. Navíc by právě mohl příchod sourozence brát jako odstrčení, pokud by samostatná postýlka vyšla časově na dobu plus mínus shodnou s narozením druhého syna. I druhé miminko bude spát s námi posteli, resp. ve své postýlce napevno u naší postele. Tak jako tak čeká tedy staršího syna přesun - místo na mojí straně postele bude spát u tatínka. Zavedeme to nějakou dobu před porodem, aby si na to stačil zvyknout a necítil se odstrčeně. A sami do pokojíčku půjdou kluci časem určitě společně, v jakém věku to bude, bude záležet na tom, kdy na to budou oba dost zralí.

Obrázek uživatele irenan
irenan

 

@gabina81

 

Gábino,

my máme téměř dvouletého syna. Vlastní pokoj mít nemůže, spí tedy s námi v ložnici. Zatím spí v malé postýlce, kterou má u naší postele. Myslím si, že funguje princip - dopřát kojenci všechnu blízkost, kterou vyžaduje a potřebuje, pak bude samostatnější. V současné době usíná ve své postýlce při čtení pohádky, nebo pak sám. Když se v noci vzbudí, není nic jednoduššího než mu podat ruku a oba spíme dál... A ještě obecně, ve všem u nás platí, že když se s něčím smířím (třeba, že nočník ještě neklapne), tak to téměř v zápětí syn začne dělat tak, jak bych si přála ;-) Tak pevné nervy a spokojenou celou rodinu!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ked starsemu bolo 18 mesiacov, na svet prisla jeho sestricka, a v tu dobu starsi brat uz spal minimalne 3 mesiaca v svojej izbe a v svojej posteli. Trvalo mu tyzden aby si na to zvykol. A je pravda obe moje deti od 5-6 mesiacov uz spali celu noc bez problemov. Tuk tuk!!!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Je buď příliš brzy nebo příliš pozdě. Tohle je bohužel zcela nevhodný věk na učení samostatného spaní a usínání... Ideální věk na učení samostatného spánku a usínání je cca mezi 6-8 měsíci. Vyzkoušeno třikrát, co by před půl rokem bylo za cenu pláče a hysterie, to šlo v tom věku pak jak po másle, bez jediné slzy, v klidu... Problém nastává, jakmile si dítě v postýlce stoupne, v tu dobu už potřebuje mít zažitou rutinu samostatného spánku nebo usínání. Kolem roka a dvou let nastane vždy dočasné zhoršení i pevných návyků, v roce řeším lahví s mlékem nebo vodou do postýlky, ve dvou letech už domluvou, nicméně děti mají právo pak už přijít a strávit noc s rodičem, pokud se na samostatné spaní přestanou cítit. Je potřeba zajistit důkladně postel před pádem, aby se na ni pohodlně vešla celá rodinka a nikdo nebyl ohrožený na zdraví ;-) 

V pozdějším věku považuji za vhodnější přestěhovat oba sourozence do svého pokojíčku naráz, aby nevznikla zbytečně žárlivost a zároveň  se dětem snadněji šlo do té "samoty"

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Nasemu synovi je rok a pul a snazime se, aby spal ve svem pokojicku... Usina s nami v loznici a pote ho prenasime do pokojiku. Obcas se stava (behem poslednich 4 mesicu), ze vydrzi v pokojicku az do rana, ale vetsinou to bohuzel konci nocnim buzenim a placem. Takze nakonec stejne skonci mezi nami v posteli a spokojene spi.  Vzhledem k tomu, ze chodime oba na plny uvazek do prace to neni zrovna vyhovujici situace...Takze ted nevim co delat, casem totiz take pribyde sourozenec. A bojim se, ze si zvykne a nebude chtit do sve postele.   Nevyspim se ani kdyz lezi u nas v posteli, protoze po posteli cestuje a nejradeji se na me lepi a pomalu vystrkuje :)  Ja tedy odchazim kazde rano zlamana a nevyspala do prace....  Takze za kazdou radu budu vdecna.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, dceři je 14 měsíců a a už přes 2 měsíce spí sama ve svém pokojíčku. Zvykala si přibližně týden a nyní usíná sama a v pohodě. Celkově je její usínání i spánek pro všechny lepší než dříve, kdy se často vzbudila v ložnici kvůli nám, když jsme šli spát. Překvapilo mě, že je to "správné" až mezi 2. a 3. rokem, ale věřím, že jsme tím dceři nijak neublížili, naopak jsem přesvědčená, že jí to prospělo.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Našemu synovi budou dva roky, až se mu za dva měsíce narodí sestřička. Asi před měsícem jsme mu vytvořili malý pokojíček, má tam už větší postel se zábradlím. Nijak jsme ho nenutili, mohl si vybrat, kam půjde spát, a tak ještě pár nocí spal s námi v posteli v ložnici a pak se přesunul do pokojíčku. Občas se v noci vzbudí a sám si k nám zase vleze, často o tom ani nevíme a najdeme ho ráno v naší posteli :o). Většinou ale spí až do rána "u sebe". A až se malá narodí? Zase to necháme na něm, pokud by se cítil "sesazen z trůnu" (ale doufám, že se jako na trůnu necítí) a vrátil se k nám do ložnice, nebudeme mu bránit. Ale myslím, že je dost samostatný právě proto, že jsme ho jako kojence nechávali spát s námi a dopřávali mu dost naší blízkosti. A stejnou blízkost chceme dopřát i dceři. No uvidíme, snad se případně vejdeme do postele čtyři, máme ale matraci jen 160 :). Také si myslím - ze zkušeností kolem sebe - že kritický věk pro sourozeneckou rivalitu jsou tři a ne dva roky.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené