Není kojení v těhotenství nebezpečné pro plod?

VÁŠ DOTAZ Jsem v 9. týdnu těhotenství a stále kojím desetiměsíční dceru. Nemůžu tím ublížit novému těhotenství? Je mi 39 let a čekám čtvrté dítě.
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Kojení nenarozenému miminku nevadí. Jde o naprosto přirozenou věc. Příroda vše zařídila tak, že na prvním místě je nenarozené dítě. Tudíž veškeré živiny a energie jdou jemu. To může mít za následek, že se tvoří mléka méně a vlivem hormonálních změn mléko i jinak chutná. Kojenému dítku tak mléko nemusí stačit a ani mu chutnat.

V těhotenství je zcela obvyklá citlivost prsů a bradavek, což může ženě kojení také znepříjemnit.

Pokud ale žena i kojené dítě tato úskalí překonají, mohou být kojeny po porodu děti obě, což se nazývá tandemové kojení. Někdy se stává, když se matka po porodu rozkojí, starší dítě se začne kojení dožadovat také. Není důvod mu nevyhovět a nekojit obě děti současně.

Těhotná kojící žena by měla dbát na dostatečný příjem tekutin, jíst pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerální látky, zejména vápník. Neméně důležitý je i odpočinek. Pokud se dostaví těhotenské nevolnosti, žena se necítí dobře, není žádoucí kojit za každou cenu.


Odpověděla gynekoložka MUDr. Radka Gregorová
www.ld.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené