Neuškodí nošení v šátku vývoji miminka?

VÁŠ DOTAZ Je nošení miminka v šátku z fyziologického hlediska v pořádku? Nemůže to mít nějaký nežádoucí vliv například na vývoj jeho páteře nebo kyčlí? Ptala jsem se na několika místech, ale názory se neshodují, jsem z toho proto zmatená.
foto: istock.com

Babyweb odpovídá:

Odborníci se shodují, že šátek může být skvělým pomocníkem u dětí s vyšším svalovým napětím, které se často propínají do luku – poloha miminko v klubíčku je optimální. U dětí hypotonických (s nižším svalovým tonusem) je lépe přistupovat k nošení v šátku opatrně, protože mohou takto ještě více zpohodlnět.

Obecně je pro miminka šátkování příjemné (z psychologického hlediska o tom není sporu), určitě však není vhodné nosit je v bdělém stavu v šátku v dlouhých časových úsecích bez přerušení. Mohlo by tak docházet ke stagnaci jejich vývoje, který lze podporovat jen polohou na pevné zemi, a to hlavně v poloze na bříšku. Ani o kyčle netřeba se bát: nožičky miminka jsou v šátku anatomicky přesně v pozici, která je pro zdravý vývoj kyčlí optimální.

Výhodou šátkování je v neposlední řadě to, že díky pohybům dospělého, který dítě nese, jsou u miminka stimulovány veškeré receptory kůže i orgány pohybu a rovnováhy. Dítě tedy není pouze pasivně nošeno, neboť každá změna těžiště vyvolává odpovídající reflexní činnost nervů a svalů.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem jednoznačně pro šátkování. Mám nedonošené mimi a potřebuje pořád mazlit a kontakt. Bez šátku bych neudělala vůbec nic. Takhle jsme pořád krásně spolu a já mám obě ruce volné. Neuměla jsem se rozhodnout mezi pevným a elastikem, jsem začátečník, chtěla jsem elastik, ale bála jsem se, že se prověsí. Nakonec jsem si vybrala takvý speciální, co má uprostřed šátku oka - roztáhnou se do šířky, ale né do délky. Vypadá prďácky, jako retro sítovka. Všichni ho obdivují :)

http://www.trendybaby.cz/zbozi/RED010869RC/satek-pro-noseni-miminka-filup-r-vel-l-xl-modry.html

 

Obrázek uživatele Pepasan
Pepasan

Rozumíte dětem? Rozumí děti Vám? Facebook - Naomi Aldort CZ

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den všem maminkám,

dceru jsem nosila v šátku od jejího narození asi do 1,5 roku. Společný kontakt přinášel potěšení oběma a velmi pohodlně jsme také kojily přímo v šátku. Dcera byla vždy živějěí povahy a v šátku se velmi rychle uklidnila a usnula. Člověk si musí jen zvyknout na úvazy a jak do nich rychle děťátko namontovat, pak také na pohoršené či vystrašené reakce konzervativních žen, povětšinou starších a jejich neustálé dotazy, zda miminku neublížím. Nevidím jediný důvod, proč by se dítěti mělo šátkováním ublížit, naopak. Ve východních zemích ženy běžně nosí děti v šátku od narození i do 4 let a pohybové problémy nemají ani náhodou. V šátku se neustále posiluje bazální pouto a je mnohem jdnodušší naladit se na miminko. Samozřejmostí je také praktická stránka věci - máte miminko všude s sebou, snadné kojení a uspávání, stálý oční kontakt, snadné polohování, při jízdě MHD nemusíte žečbrat o pomoc s kočárkem, snadno překonáváte bariéry ve městě, můžete vyrazit na turistickou procházku do složitějšího terénu atd. Šátek zkrátka doporučuji všem. PS: nácvik úvazů doporučuji ještě před narozením, nejlépe ale do té doby, než vám bříško bude hodně překážet v nácviku :-)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené