Nežádoucí únik moči v těhotenství a po porodu

O nežádoucím úniku moči se nahlas nemluví. Většinou vás nikdo nevaruje, že může přijít už v těhotenství, ani že je velice častý po porodu. Jak si pomoci?

mother-g3b25b5a35_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Všechny víme, že vlivem zvětšující se dělohy během těhotenství musíme vyhledávat toaletu mnohem častěji než jindy. Objevit se může únik moči, který nejsme schopné ovlivnit. Po porodu inkontinence často vzniká vlivem oslabení pánevního dna nebo jako důsledek poškození podpůrného vaziva močového měchýře.

Proč zrovna já?

Proč některé ženy inkontinenci řešit musí a jiné nevědí, o co jde? To je dáno mnoha vlivy. Patří mezi ně například dědičnost, obezita, hormonální nerovnováha, porušení nervových zakončení porodních cest, četnost porodů, váha miminka nebo ke vzniku vaší inkontinence „dopomohl“ těžký porod miminka.

Zabraňte malým nehodám vlozky.jpg

Potřebujete se starat o své miminko a zvládat běžný rodinný život. To je ze začátku vždy náročné samo o sobě. Nezbývá vám moc prostoru starat se ještě o problém, se kterým jste nepočítala. Aby pro vás nebyl každý krok, každé zvednutí miminka nebo každé kýchnutí stres, že vám moč poteče samovolně po nohách, je dobré začít jednat.

V první řadě vám doporučíme sáhnout po inkontinenčních vložkách, které zachytí moč dříve, než způsobí nepříjemnou situaci na veřejnosti. Budete se s nimi cítit bezpečně a než inkontinence pomine, oceníte jejich vlastnosti.

Vložky odvádí moč rychle od těla a savé jádro ji uzavírá v sobě. Inkontinenční vložky mají mnohem větší savost než klasické menstruační vložky, na které jste zvyklá. Antibakteriální úprava zajistí, aby vložka pohltila také pach, který s sebou moč přináší.

Je lepší si problém přiznat a řešit ho. Třeba pomocí inkontinečních vložek. Často se totiž stává, že se žena ze strachu před ztrapnění raději straní lidí. A to vůbec nepřizpívá dobré pohodě.

Cvičení pomáhá řešit situaci

Dalším krokem by měla být snaha o nápravu. Zkuste posilovat pánevní dno. Zvláště při vaginálním porodu prošly porodní cesty náročnou zkouškou a je třeba jim dopřát dostatek času, aby došlo k regeneraci.

Existuje mnoho cviků a videí, které vám při tom poslouží jako inspirace. Najděte si takové, které vám budou vyhovovat, a provádějte je tak často, jak vám to jenom povinnosti dovolí.

Nezapomeňte na základní pravidlo při posilování pánevních svalů – při posilování těch správných svalů na vás totiž nikdo nepozná, že je procvičujete. Jedná se o svaly uvnitř těla, které jakoby vtahujete „dovnitř“. To vše provádíte bez stahování břišních svalů, hýždí nebo stehen.

Čtěte dále:

Sdílejte starost s lékařem

tena.jpg

 

Vaše inkontinence stále neustupuje? Nebojte se svěřit odborníkovi. Svůj problém komunikujte například s gynekologem na kontrole po šestinedělí. Zajít můžete také za svým praktickým lékařem nebo přímo na urologii. Po vyšetření se dozvíte, co můžete očekávat a jak co nejrychleji vrátit svůj zdravotní stav do původního stavu.

Všechno chce čas

Neztrácejte naději na zlepšení. Měla byste vědět, že v tom nejste sama. Podobnou situaci řeší mnoho nastávajících a čerstvých maminek. Jen se o tom na dětských hřištích příliš nemluví. Buďte trpělivá a vězte, že s pomocí inkontinenčních pomůcek a vhodných cviků se váš zdravotní stav brzy vrátí do původního stavu, abyste si mohla naplno užívat radosti se svou rodinou.

 

28.12.2022 4:40 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist