Nový test autosedaček 2010: Kvalita roste!

Loňský evropský test hodnotil celkem 26 autosedaček pro všechny věkové skupiny a dobrou zprávou je, že v každé z nich existují minimálně dva výrobky ohodnocené známkou „dobrý“. Nejlepší výsledky zaznamenala kategorie pro nejmenší děti 0–13 kg, kde bodovala většina modelů. I když žádná autosedačka nezískala nejvyšší ohodnocení „velmi dobrý“, odborníci se shodují, že kvalita testovaných sedaček roste.
foto: istock.com

Evropský test autosedaček organizují už deset let německý autoklub ADAC, rakouský OAMTC, švýcarský TCS ve spolupráci s dalšími autokluby a renomovanou německou organizací Stiftung Warentest.

Odborníci testovali u autosedaček přednostně bezpečnost při čelním nárazu a snadnost obsluhy. Nad rámec nyní platných předpisů v Evropské unii už poněkolikáté byly provedeny testy autosedaček při bočních nárazech.

Vítězem letošního testu jsou dvě značky – Kiddy a Maxi Cosi, jejichž výrobky obsadily přední místa:

 • v kategorii do 13 kg (skořepiny umisťované proti směru jízdy) se vítězem stala sedačka Maxi Cosi Pebble
 • v provedení s isofixovou základnou Family Fix a v kategorii 9–18 kg autosedačka Kiddy Energy Pro.

Obě sedačky jsou nejen bezpečné, ale i snadno montovatelné – v hodnocení obsluhy dostaly dokonce nejvyšší známku „velmi dobrý“.

Vítězem kategorie 15–36 kg (autosedačky zhruba od čtyř let) se stala sedačka Concord Transformer T, která v provedení s isofixem získala druhou nejvyšší známku za bezpečnost a v hodnocení snadné obsluhy získala dokonce nejvyšší ohodnocení. Odborníci kvitovali jednoduchost instalace, minimum rizika chybného uchycení a srozumitelný návod. Právě snížení rizika chyby při instalaci sedačky považují odborníci za klíčové, protože komu pomůže dokonalá a bezpečná autosedačka, pokud je špatně namontovaná.

Autosedačka Maxi Cosi Pebble se základnou Family Fix pro nejmenší miminka.

 

Autosedačka Concord Transformer T pro děti od 4 do 12 let

Za nejbezpečnější autosedačky odborníci letos označili:

 • Kiddy Maxifix se základnou Kiddyfix (kategorie 0–13 kg)
 • Kiddy Energy Pro (9–18 kg)
 • Maxi Cosi Pebble se základnou Familyfix (0–13 kg)
 • Maxi Cosi Cabriofix se základnou Familyfix (0–13 kg)

Jak jsme uvedli, odborníci již poněkolikáté prověřili nad rámec platných předpisů i odolnost proti bočnímu nárazu. V praxi sledovali, zda figuríny umístěné v autosedačce při bočním nárazu nepřijdou do fyzického kontaktu s boční částí karoserie – konkrétně se dveřmi. V tomto hodnocení triumfovala značka Kiddy, její tři autosedačky získaly nejlepší známku právě za ochranu proti bočnímu nárazu. Jsou to modely:

 • Kiddy Maxifix Pro se základnou Kiddyfix, Kiddy Energy Pro a Guardian Pro.

Nejjednodušší obsluhu mají následující autosedačky:

 • Kiddy Energy Pro
 • Concord Transformer T
 • Cybex Free-fix
 • Romer Adventure
 • Maxi Cosi Cabriofix se základnou Familyfix

Tři autosedačky v testu dopadly nejhůře a získaly pověstnou „čtyřku – dostatečnou“: Casualplay PrimaFix v kategorii do 10 kg, Safety 1st Tri Safe+ (9–36 kg) a Chicco Key 2–3 Ultrafix (15–36 kg). Švýcarský autoklub TCS udělil autosedačce I´COO C-Care Plus dokonce nejhorší známku.

Autosedačkám Casualplay PrimaFix a Chicco Key 2–3 Ultrafix vytýkají odborníci nedostatečnou ochranu při bočním nárazu, sedačce Safety 1st Tri Safe+ zase příliš úzké ramenní opěrky a možnost odstranění opěradla – v takovém případě sedačka neposkytuje prakticky žádnou ochranu proti bočnímu nárazu. I´COO C-Care Plus neposkytuje dostatečnou ochranu proti bočním nárazu a kritizováno je i nevhodné vedení pásu.

Kritikou většinou odborníci nešetří u tzv. univerzálních autosedaček (kategorie 9–36 kg), které „rostou s dítětem“. Například autosedačce HTS Besafe izi Combi X2 vytýkají, že potřebuje příliš mnoho místa, a upozorňují na komplikovanou montáž přídavného pásu. Naopak pozitivní ohodnocení si odnesly sedačky Kiddy Guardian a Cybex Pallas.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Krista26
Krista26

Dobrý den,ač hledám jak hledám tak jsem nikde nenašla testy k sedačce CARETERO SPIDER XL.
Všude jsem četla jen pozitivní ohlasy,ale potřebovala bych vědět jestli byla testovaná a kde bych se o tom dočetla.Děkuji

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak mám klidné svědomí, 11 měsíční dcera si už šest týdnů hoví v sedačce Cybex Pallas, má před sebou pultík, který by při nárazu rozprostřel odstředivou sílu. Sice se jí tam ze začátku moc nelíbil, ale už si zvykla. Vybírala jsem poměr kvalita-cena, jsem ráda, že mám dobrý úsudek, kupovala jsem ji před zveřejněním testů, řídila jsem se testy z min. roku, takže syn má sedačku Cybex Transformer, spokojenost na všech stranách, děti mají pohodlí a já jsem v autě klidnější.

Obrázek uživatele Michaela
Michaela

Dobrý den, autore.
Děkuji za informace o novém testu autosedaček - výsledky jsou pro mne celkem překvapující... Ale to je vedlejší.
Prosím o opravu v tabulce "TCS-TEST AUTOSEDAČEK 2010" - vysvětlení pojmu "cena v CHF" je až bolestivé - uvedený výraz "švícarský..." snad přímo bije do očí...
Děkuji.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené