Obezita je jako batoh. Nejde sundat a tíží

Ještě vás trápí obezita nebo jen nadváha, neváhejte a začněte s hubnutím co možná nejdříve. Dle lékařů se totiž každé kilo dolů počítá. Nezáleží na tom, zda je vaše postava ideální. Pokud zhubnete třeba jen o deset procent váhy, může se to odrazit na vašem zdraví významněji, než si myslíte. Lékařské průzkumy ukazují, že zhubne-li otylý jedinec přibližně deset procent své váhy, snižuje se rapidně pravděpodobnost onemocnění kloubů a srdce.

Odborníci se do jednoho shodují, že jíst zdravě a hubnout v žádném případě neznamená být o hladu. Zhubnout díky správné výživě chce píli, trpělivost, pevné nervy a zejména nehladovět a dodržovat zdravý jídelníček. Základem pro shození nadbytečných kilogramů je jíst pravidelně a stravu vždy doplnit o velkou porci syrové zeleniny.

Lidé s velkou nadváhou, či dokonce obezitou, se velice často cítí beznadějní. Mají na bedrech tíživé několikakilogramové břemeno, kterého se jen těžko zbavují.

Pro začátek je dobré si uvědomit, že váha nemůže jít dolů najednou, ale postupně. A každý kilogram, který shodíte, je zdraví prospěšný. Pro začátek postačí, pokud shodíte pět až deset procent své váhy. Postava bude dále zakulacená, ale výrazně snížíte riziko onemocnění cév a srdce, ulehčíte kloubům, snížíte riziko vzniku cukrovky a významně klesá riziko hrozby metabolického syndromu.

Jíst zdravě neznamená hladovět

Pokud trpíte obezitou a nemáte žádné zdravotní problémy, zpozorněte. To, že vás prozatím nic netrápí, v žádném případě neznamená, že vždy budete zcela zdraví. Nadbytečné kilogramy o sobě dříve nebo později dají jisto jistě vědět.

V mnohých případech se zdravotní stav nedá vyléčit, jako je tomu například u cukrovky. Proto dbejte na svou tělesnou hmotnost a v případě, že se rozhodnete zhubnout, jděte si za tímto rozhodnutím s pevnými nervy. Nemoc se u vás může projevit náhle, a o to jsou důsledky horší. Onemocnění, které obézní jedince doprovází, záleží z velké části na genetických dispozicích.

Zbavit se přebytečných kilogramů není jednoduché a chce to své zásady. Každý den se snažte konzumovat pět druhů zeleniny a v neposlední řadě si zapisujte to, co sníte. Tuto zásadu dodržujte minimálně dva týdny, abyste věděli, jak skutečně plníte zdravý jídelníček.

K tématu si přečtěte také:

Vyvarujte se mýtů

Jedním z nich je například tvrzení, že při dietě je vhodné konzumovat tmavé pečivo, jelikož je méně kalorické. To ovšem není pravda.

Tmavé pečivo je z hlediska výživových hodnot srovnatelné se světlým pečivem. Ovšem je zhotoveno z celozrnné mouky, obsahuje vlákninu a minerální látky, ale to neznamená, že jej můžete zkonzumovat v omezeném množství.

Dalším mýtem je to, že se musíte vzdát všeho, co jste měli rádi a celé dny hladovět. Mít hlad při hubnutí je nesmyslné a nezdravé.

Omezit byste měli sladké a tučné potraviny, ovšem jen do určité míry. Jednou týdně si můžete dopřát kousek dortu nebo kousek tučného masa či salámu. Na druhé straně všeho s mírou. Porce by měla být malá a neměli byste si dopřávat takové potraviny denně. V případě, že milujete čokoládu, vyměňte mléčnou za hořkou. Kousek kvalitní hořké čokolády můžete sníst každý den.

Jak poznat ideální váhu?

Každý člověk má jinou výšku, a tedy nelze jednoznačně určit ideální váhu. Jak tedy poznat, co je ta správná míra?

Měřitelná značka, která udává hodnotu správné váhy, se nazývá body mass index (BMI). Vzorec je snadný. Vydělíte svou váhu v kilogramech výškou v metrech na druhou. Hodnota BMI udává tři roviny. První je podváha, druhou je normální váha a třetí nadváha a obezita.

Podváhou trpí jedinec, jehož BMI klesne pod 20, normální váhu má člověk s BMI 20–25. Samozřejmě toto měření není možné použít plošně u všech lidí, jelikož někdo má dispozice k tomu, aby byl přirozeně velice štíhlý, a přitom jeho zdraví ohroženo není.

Nadváhy dosahuje člověk mezi hodnotami 25–30 BMI a obezita je určena hranicí nad 30 BMI.

V případě, že lidé, kteří trpí nadváhou dle BMI, ale žijí aktivní život, sportují, pravidelně cvičí a jí zdravě, mají dle lékařských průzkumů daleko lepší zdravotní prognózu, než hubený člověk bez pohybu a zdravých zásad stravování.

Tedy vždy je na vašem zdraví vidět to, co jíte. BMI je pouze orientační ukazatel, který v mnoha případech určí, kdy je zdraví člověka dle váhy ohroženo, ale neplatí to tak vždy.

Zdravá strava a pohyb: lék na obezitu a nadváhu

Jezte pravidelně. Že jste to již několikrát slyšeli, ale prozatím tomu nevěnujete pozornost? Chyba lávky. Pokud jíte pravidelně, tedy pětkrát až šestkrát denně, nastartuje se lépe metabolismus, který postupně přijaté kalorie spaluje.

Při pravidelné stravě jezte malé porce jídla. Vždy dbejte na to, kolik potravin spořádáte a jakého typu. Vždy nahraďte část porce jídla zeleninou, vyhýbejte se sladkostem a raději si místo nich dejte ovoce. Ovšem s ním to také nepřehánějte. Zkrátka při zdravé stravě dodržujte pravidelný příjem potravin s omezeným množstvím kalorií.

V přijímané potravě by neměly chybět vitaminy, minerály a živiny, které člověk potřebuje pro správné fungování organismu. Jestliže tělo hladoví, ukládá téměř všechno přijaté jídlo a není schopno přeměnit jej v energii.

Oblíbené je příležitostné držení jednodenního půstu, ovšem nic by se nemělo přehánět. K této variantě sáhnou jedinci s pomalým metabolismem, kteří by měli jídelníček zdravě omezit. Pokud pravidelný příjem malých porcí spojíte s pohybem, půjdou kilogramy rychle dolů. Nevěříte? Zkuste to.


Autorkou článku MUDr. Eva Vernerová, odbornice z Canadian Medical Care. Tato prestižní pražská klinika se mimo jiné věnuje právě problému obezity a zdravé výživy.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist