Od kdy s kojencem na dovolenou

Je léto, doba cestování, ale vy jste doma s malým dítětem a spoustou otázek: Od kolika měsíců může s vámi na dovolenou? Nebude to na úkor miminka? A jak to všechno zvládnout?

Novorozenec

Takto malé dítě po cestování netouží. Jeho jediným zájmem je jídlo a spánek. Miminko je stále velmi zranitelné a křehké. V tomto věku dítěte byste měli cestovat jen v nejnutnějších případech. Nemluvě o tom, že po porodu si potřebuje odpočinout i matka. Do tří měsíců po porodu se doporučuje cestovat jen cca do 300 km, ve stejném podnebném pásu a klimatu.

3 měsíce a výše

Tříměsíční miminko již není na změny tak citlivé. Už se postupně aklimatizovalo, zvyklo si na pravidelný režim krmení a spaní a je tedy daleko lehčí se přizpůsobit jeho režimu. S tímto miminkem už můžete bez větších problémů i létat. Výhoda je, že se miminko ještě nepohybuje, proto ho můžete mít stále pod dohledem. Velkou pozornost však věnujte balení. Budete potřebovat daleko více věcí. Snažte se domyslet všechny možné scénáře, raději vezte věcí víc, než aby vám něco chybělo.

Tip: Zdá-li se vám na cestu kočárek nepraktický, zkuste baby šátky. Před cestou je však nějaký čas používejte, abyste si na ně oba zvykli.

6 měsíců a výše

Zábava na dovolené začíná, když se vaše miminko začne pohybovat. Přímo úměrná novým starostem z lezení a chození je ale zábava, která z toho pramení. Připravte se na to, že dovolená nemusí vyjít podle vašich představ. Roční miminko už má na vlastní zábavu jiné nároky. Mějte s sebou vždy něco na zabavení – hračku či něco na cumlání. Na cestách věnujte pozornost přípravě jídla, vyvařujte a raději používejte všude balenou vodu.

12 měsíců a výše

Roční dítě už neprospí tolik času, a proto zřejmě nebude nadšené z dvanáctihodinové cesty autem či osmihodinového letu. Dá se to zvládnout, když si cestu dobře naplánujete. Hlavně se dítě nesmí nudit. Koukat z okna či chodit s vámi po městě ho nemusí bavit déle než půl hodiny. Mějte s sebou tedy vždy něco, čím je zabavíte. Když už samo chodí či se batolí, chce samo objevovat. Proto mu dopřejte čas, aby mohlo nové prostředí objevovat svým tempem. Jsou to přece i jeho prázdniny.

Tip: Batole se brzy unaví. Je velmi užitečné mít s sebou krosnu či baby vak.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele felina09
felina09

Ahoj milé maminky, máte doma malého neposedu? Soutěžíte rády?
Koukněte na stránky www.hamanektv.cz.
Můžete vyhrát mnoho hezkých cen atd. Stačí vložit fotku nebo natočit vaše dítě, jak baští Hamánka :-)Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené