ONA – vaječníky a vejcovody

Vaječníky jsou pohlavními žlázami ženy. Jsou uloženy v malé pánvi po stranách dělohy a u ženy ve fertilním věku dosahují velikosti cca 4cm x 2,5cm x 1,5cm. Ve vaječnících se nachází několik set tisíc vajíček. Přibližně každých 28 dní se uvolňuje většinou jedno vajíčko, tento jev se nazývá ovulace.

Dozrávání a uvolnění vajíček je řízeno pohlavními hormony. Poruchy ženské plodnosti na úrovni vaječníků a hormonálního řízení mohou nastat mj. v těchto případech:

1) nedostatečná produkce pohlavních hormonů nebo porušená hormonální rovnováha, která vede k poruše ovulace
2) poškození vaječníků léky, zářením, zánětem nebo operační odstranění vaječníků
3) vrozené vývojové vady vaječníků

Endometriosa – výskyt endometria – sliznice děložní dutiny mimo děložní dutiny – nejčastěji va vaječnících a pobřišnici pánve – představuje jednu z nejčastějších faktorů neplodnosti spojených s poruchou funkce vejcovodů a vaječníků „tuboperitoneální faktor“

Vejcovody jsou duté orgány, které na jedné straně ústí do dělohy, na druhé straně jsou otevřeny do pobřišnicové dutiny v oblasti vaječníků. Po ovulaci je vajíčko zachyceno vejcovody, skrze které putuje do dělohy. Pomáhají mu v tom pohybující se slizniční řasy vejcovodů. K oplození vajíčka dochází ve většině případů právě ve vejcovodu. I vejcovody se mohou podílet na ženské neplodnosti, nejčastěji je to kvůli zánětlivému jizvení a následné neprůchodnosti vejcovodů.


Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené