Onemocnění způsobená parazity

Nemocí způsobených cizopasníky, neboli parazity, je celá řada. V našich podmínkách je u dětí nejčastější onemocnění roupem dětským, vzácněji se setkáme s potížemi, které způsobí škrkavka nebo s onemocněním zvaným toxokaróza.

Parazit je takový organizmus, který pro svůj život potřebuje tělo jiného organizmu. To se mu stává ochranou před vnějším prostředím a poskytuje mu výživu.

V předškolním věku mají děti největší problém s drobnými parazity a především s roupy, protože přicházejí do kolektivu a přitom často neumějí dodržovat základní hygienická pravidla, umýt si po stolici řádně ruce, nesahat si rukama na zadeček před jídlem apod. Rozšíření nákazy roupy ve školce je pak otázkou času.

Roup dětský

Roup je malý červ velikosti kolem 10 mm. Jeho jediným hostitelem je člověk. Žije ve střevě, a to hlavně u dětí. Samička klade v noci vajíčka kolem řitního otvoru. Nákaza se mezi dětmi snadno šíří při špatné hygieně rukou. Nakažené dítě může roznášet vajíčka za nehty, kde ulpěly po dotyku svědící kůže kolem řitního otvoru.

Příznaky
Silné svědění kůže kolem řitního otvoru, zejména večer po zahřátí v posteli. Svědění vede k nespavosti, nervozitě, neklidu. Poškrábaná kůže se může zanítit. Obvyklým průvodním jevem přítomnosti roupů ve střevě jsou bolesti břicha. Při silnější nákaze může být bolest břicha intenzivnější, provázená nevolností, zvracením, nechutenstvím, neprospíváním, nočním pomočováním.

Léčba
Je snadná, stejně jako možnost opětné nákazy. Proto je vhodné přeléčit všechny, kteří jsou s nemocným v těsném kontaktu (sourozence, případně rodiče). Užívají se protiparazitární léky, jako je Vermox nebo Pyrvinium. Aby byla léčba úspěšná a definitní, je nutné dohlédnout u dítěte na zvýšenou hygienu rukou a nehtů a často mu omývat konečník. Jinak lze očekávat vbrzku opětnou nákazu.

Prevence
Důsledně dbát na správné hygienické návyky dětí ve školce a škole.

Škrkavka dětská

Škrkavka je parazit velikosti 15 – 30 mm. Jediným zdrojem nákazy je opět člověk, a to zejména děti, vylučující vajíčka škrkavky. Vajíčka se vylučují ve stolici a nákaza jimi je možná až za několik týdnů. Základem pro vývoj vyloučeného vajíčka je teplota a vlhkost. Vajíčka mohou přežívat v půdě i několik let. Nákaza se pak šíří potravou nebo vodou s obsahem vajíček škrkavky.

Příznaky
V těle hostitele se z vajíčka uvolňuje larva, která tělem putuje. Proniká střevní stěnou a krevní cestou se dostává přes játra do plic, odtud do hrtanu a jícnu a znovu do střeva, kde dospívá. Cestou v těle způsobuje hostiteli potíže podle toho, v jakém orgánu se nalézá. V době, kdy se nachází v plicích, vede k teplotám, dušnosti, záchvatům kašle spojeným s plicním zánětem. Střevní období škrkavky provázejí bolesti břicha, nadýmání, nechutenství, zvracení a průjmy. Dospělé škrkavky mohou způsobit zánět slepého střeva.

Léčba
Protiparazitárními léky.

Prevence
Základem prevence je hygiena rukou a ochrana vodních zdrojů před lidskými výkaly. Pokud se lidské výkaly používají k hnojení, je nutné je správně kompostovat a brát zřetel na možnost nákazy. Škrkavka zdaleka není raritní parazit, jsou jí nakaženy stovky milionů obyvatel světa.

Toxokaróza

Toxokaróza je onemocnění způsobené larvami zvířecích škrkavek, psích nebo kočičích. Zvířata vylučují vajíčka škrkavky v trusu. Vyloučená vajíčka dlouhodobě přežívají a dítě se pak může nakazit na hřištích a pískovištích, kde se zvířata pohybovala a konala zde svou potřebu. Vajíčka mohou ulpět dítěti na rukou, za nehty a dítě je při jídle spolkne. Larvy vylíhlé z vajíček pronikají střevní stěnou do krve a do vnitřních orgánů. V lidském organizmu nemůže tento parazit dokončit svůj vývoj, nedospívá a po určité době hyne.

Příznaky
Podobně jako u škrkavky dětské způsobuje larva různé potíže podle toho, jak se krevní cestou šíří do různých orgánů (např. plíce, oko, srdeční sval apod.). Časté jsou bolesti břicha, kašel, oční záněty až po vzácný zánět srdečního svalu nebo mozku.

Prevence
Spočívá v pravidelném odčervení domácích mazlíčků a zamezení jejich přístupu na dětská hřiště a pískoviště. Samozřejmou součástí prevence je důraz na hygienu dětí, které si na veřejných hřištích hrají. Základní podmínka je mytí rukou.

5.1.2011 2:38 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist