Ostatní vyšetření při mužské neplodnosti

Vedle spermiogramu a hormonálních testů je možné provést další vyšetření k odhalení příčin mužské neplodnosti.

Jsou to

  1.  kultivační vyšetření spermatu – na přítomnost infekčních činitelů ve spermatu a jejich citlivost na antibiotika
  2.  vyšetření na antispermatoidální protilátky – to jsou protilátky, které tělo v patologických případech vytváří proti vlastním spermiím, spermie jsou pak chápány jako cizorodé a dochází k jejich ničení imunitními pochody organismu
  3.  genetické vyšetření – týká se některých vrozených syndromů, které jsou spojeny s neplodností, např. Klinefelterův syndrom (se dvěma pohlavními chromozomy X a jedním pohlavním chromozomem Y), vyšetřuje se z krve
  4.  biopsie varlat – jedná se o odběr malé části tkáně varlat. V odebraném vzorku se zjišťuje stav tvorby spermií přímo v semenotvorných kanálcích varlat.
  5.  ultrazvukové vyšetření šourku, varlat a třísel a vyšetření pohmatem – zjišťuje se především chybný sestup varlat do šourku (jejich eventuální zadržení v tříselném kanálu či pánvi) a přítomnost varikokély (postižení žil, které z varlete nedostatečně odvádějí krev a přispívají tak k jeho ohřívání, a tím zhoršené tvorbě spermií)
  6.  transrektální ultrazvukové vyšetření – do konečníku je zavedena ultrazvuková sonda, pomocí které jsou zobrazeny chámovody a přídatné pohlavní žlázy a jejich případné vady.


Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené