Otěhotním po mimoděložním těhotenství?

VÁŠ DOTAZ Trvalo několik let, než se manžel rozhodl, že teď už bychom mohli mít miminko. V únoru mi ale v nemocnici laparoskopicky odstranili vejcovod kvůli mimoděložnímu těhotenství. Chtěli bychom to zkusit co nejdříve znovu.Zajímalo by mě, jak brzy po operaci je vhodné začít s dalšími pokusy o miminko a jestli je šance, že se to povede, snížená, nebo pořád stejná (poprvé se to povedlo hned první měsíc) a jak vysoké je riziko, že by druhé těhotenství bylo taky mimoděložní. Lékaři z nemocnice a můj ošetřující gynekolog nemají stejný názor, tak bych to chtěla nějak „rozseknout“. Bude mi v červnu 29 let, druhý vejcovod je bez srůstů a v pořádku, neberu žádné léky, nemám nadváhu ani žádné vážné nebo chronické potíže. Alena
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Další pokusy o těhotenství bych Vám doporučila zhruba 3 měsíce po výkonu. Pokud otěhotníte dříve, žádné velké riziko by to být nemělo (nevím, zda vám zároveň byla provedena kyretáž – pak je vhodné právě několik měsíců netěhotnět, aby děloha dobře zregenerovala a nebylo, byť jen minimálně, zvýšené riziko potratu).

Pravděpodobnost, že znovu spontánně otěhotníte, je zhruba o polovinu snížená, neboť vaječníky se ve zrání dominantního folikulu většinou každý měsíc střídají. V cyklu, kdy dozraje vajíčko na straně, kde vám chybí vejcovod, s velkou pravděpodobností neotěhotníte. Lze připojit ultrazvuková vyšetření ke zjištění, který měsíc roste vajíčko na „zdravé“ straně.

Čtěte také:

Pravděpodobnost mimoděložního těhotenství v druhém vejcovodu je trochu zvýšená – pokud byl nyní již odstraněný vejcovod poškozený zánětem, nabízí se, že i druhý vejcovod může být poškozený, v krajním případě by mohl být i nefunkční zcela (pak byste měla šanci otěhotnět metodou IVF).

Průchodnost druhého vejcovodu lze zjistit laparoskopickým vyšetřením (chromopertubace), k tomu bych však ve Vašem případě přistoupila až po několika měsících neúspěšné snahy o graviditu.

Přeji hodně štěstí.


Odpověděla: MUDr. Klára Křížová

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Buďte optimistická! Měla jsem úplně stejnou diagnózu v srpnu minulého roku - GEU a odstranění vejcovodu na jedné straně, v břišní dutině srůsty. Druhá strana byla prý v pořádku. Po 3 měsících jsem ihned otěhotněla znovu a to dokonce na straně chybějícího vejcovodu!!! (byla jsem tenkrát kvůli bolestem na operované straně na UZ a právě mi potvrdili stav těsně po ovulaci). Nyní jsem v 7. měsíci těhotenství.

Přeji hodně zdaru:-) Určitě to vyjde!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené