PARTNER NA MATEŘSKÉ Čekáme miminko. Na…

PARTNER NA MATEŘSKÉ Čekáme miminko. Na mateřské dovolené bude můj partner.
Kdy má partner oznámit zaměstnavateli, že na
mateřskou půjde on ? Má otec dítěte také nárok od zaměstnavatele na PPM ?

Odpověď

Na mateřskou dovolenou samozřejmě může nastoupit Váš
partner, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a
následně pak má možnost setrvat i na rodičovské dovolené a bude mít nárok i na rodičovský příspěvek.
K nároku na peněžitou pomoc v mateřství je však třeba uvést, že podle ust. § 32 zák.č. 187/2006Sb. o nemocenském pojištění má nárok na peněžitou pomoc v mateřství i pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. V dohodě podle odstavce musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat (nejdříve prví den 7. týdne po porodu dítěte), a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně
ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte.
Pro úplnost je třeba dodat, že u otce dítěte bude zjišťováno, zda
jsou splněny obecné podmínky, jejichž splnění je pro vznik nároku
důležité a to, zda je osoba (Váš partner) v době převzetí dítěte do péče účasten na nemocenském pojištění a zda tato účast trvala minimálně 270 dnů v předchozích dvou letech.
Tedy stručně opakujeme, Váš partner může nastoupit na mateřskou dovolenou nejdříve začátkem 7. týdne po porodu dítěte, splní-li zákonem stanovené podmínky (účast na nemocenském pojištění po minimální počet dnů) bude mu vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. (Nástup od porodu je možný toliko v případě, že není osoba, která by se o dítě mohla starat např z důvodu špatného zdravotního stavu matky dítěte apod.)
Kdy svůj záměr odejít na mateřskou dovolenou zaměstnavateli oznámí, je čistě věcí Vašeho partnera - zákon žádnou lhůtu nepředepisuje, je však vhodné to oznámit s dostatečným předstihem.

28.8.2012 5:47
štítky: otecpartner

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist