Partnerskou krizi dítě pravděpodobně nevyřeší

Mnohdy je to právě dítě, jehož zplozením se snaží partneři zažehnat krizi. Je to ale šťastné a hlavně účinné řešení? Důvody, proč se rozhádaní partneři rozhodnou pro dítě jako nálepku svých vztahů, je hned několik. Od přesvědčení, že na hádání o prkotinách nebudou mít čas, až po naději, že společná péče o milovaného tvorečka je konečně přinutí společně trávit čas a mít společné zájmy. Ve skrytu duše se však mohou domnívat, že partner pod tíhou závazku konečně ustoupí a akceptuje naše podmínky.

Kdy to funguje

V některých případech může dítě opravdu zafungovat a partnerskou krizi odvrátit. Jedná se zejména o dlouhodobá partnerství či manželství dosud bezdětná, kde nenaplněnost vztahu byla vlastně příčinou krize.

Manipulace

Dovedeme si jistě však představit, jakým problémem se může potomek stát a jak může partnerskou krizi ještě vyostřit. Oba, otec i matka mají určité představy, jak dítě vychovávat. A jestliže se partneři nedokázali shodnout na způsobu života ještě před dítětem, je pravděpodobné, že dítě vnese do jejich komunikace ještě více napětí. Vzájemná neochota přizpůsobit se, či hledání schůdného kompromisu narůstá, protože teď už nejde jen o ně, ale i o dítě. Dítě se také může stát nástrojem k manipulaci, jak druhého partnera dostat tam, kam potřebuji. Ale také se může stát spojencem a v rodině pak vznikají různé koalice, například matka s dcerou proti otci nebo naopak.

Neshody

Neshody mezi partnery vedou k rozdílnému výchovnému působení. Dítě pak nemá jednoznačně dané mantinely, nemůže se o své rodiče opřít. Mnoho rodičů partnerským neshodám nepřipisuje velkou důležitost. To, že je mezi nimi nesoulad, jim často připadá normální. Myslí si, že stačí, když fungují jako matka a otec. Jenže dítě potřebuje mít jistotu, že jsou v důležitých věcech zajedno či že se při neshodě názorů dokáží dohodnout. Jinak to do jeho života vnáší chaos, nejistotu, ale také strach či spíše úzkost z neznámého. Mnoho dětí takové situace také dokáže dobře využít a začít rodiči přes jejich konflikty manipulovat. Svoji náklonnost projevuje pouze jednomu z rodičů a od něj pak mu plynou za to různé výhody.

Takže, než si pořídíme dítě jako náplast na vztahy, neztrácejme nervy a dopřejme si ten nezbytný “luxus”, mít dítě, které chceme oba, a spolu. Láska “pouze” k dítěti totiž všechny problémy nevyřeší.

 

15.4.2010 11:20 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist