Péče o dítě - miminko

Ženy, které se o dítě nikdy nestaraly, by měly v těhotenství navštěvovat předporodní kurzy, kde je mimo jiné učí, jak pečovat o miminko.

Mateřské mléko

Ideální výživou pro novorozence je mateřské mléko. Kojení by mělo probíhat  7–10x za 24 hodin. Jestliže maminka z nejrůznějších důvodů kojit nemůže, dostává dítě speciálně upravené kravské mléko. Po kojení se obvykle miminko zvedá k odříhnutí. Zacházení s miminkem není nic složitého, stačí mu dát najevo lásku, často ho chovat, zpívat mu a povídat si s ním a uvidíte, jaké dělá pokroky.

Přebalování miminka 

Přebalovat by se mělo miminko 6–8x za 24 hodin. Pravidelné mytí a ošetřování zadečku a jeho okolí by mělo být samozřejmostí při každém přebalování, pleny můžeme zvolit látkové či jednorázové. Pokud si maminka není jistá, zda její dítě správně prospívá, může nahlédnout do pomocných materiálů. Existují tabulky, ve kterých je uvedena váha a výška dítěte v závislosti na věku. Maminky by ale neměly na těchto tabulkách váhy a výšky lpět, protože ne každé dítě jim odpovídá přesně a vůbec to neznamená, že by špatně prospívalo.

Koupání miminka

Při koupání miminka by koupelna měla být dobře vytopená. Koupat nemusíme každý den, obden je postačující, mýdlo by se mělo k hygieně miminka používat 1–2x týdně. K péči o kůži miminka používáme zaručeně rostlinné a ekologické výrobky, abychom na začátku života malé tělíčko nezatěžovali chemikáliemi.  

Spánek miminka 

Potřeba spánku se u novorozenců i dětí v pozdějším věku velmi liší. Některé prospí období od kojení ke kojení a jiné jakoby stále poplakává a vrtí se. Jestliže malé miminko pláče a kroutí se, jistě ho něco trápí (tlačí ho vzduch v žaludku či střevech, peristaltika, málo se najedlo, mlíčko ze žaludku mu šplíchá při trávení do jícnu apod.) Novorozence nenechávejte nikdy dlouho (více než 10 minut) plačícího v postýlce, jistě miminko utěšíte, když ho pochováte v náručí.

Zrak novorozence 

Zdravé miminko vnímá okolní svět hned po narození také zrakem.  Zrak novorozence samozřejmě není vyvinutý v plné míře jako u dospělého, miminko nejlépe vidí předměty a osoby, které jsou ve vzdálenosti asi 25–30 cm od jeho očí. Soudí se, že ostrost zraku novorozence je zhruba o polovinu nižší než u dospělého a zorné pole je omezeno asi na 20° do stran od pozorovaného předmětu či osoby.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Začátky jsou vždycky hrozně těžké. Už mám 18-ti měsíčního syna, ale občas si ještě celkem živě vybavím mé začátky. Ta nejistota, jestli ho dobře přebaluji, jestli mám nebo nemám namazat Bepanthenem (což už teď dělám zcela automaticky), jestli ho správně držím, jestli jsem kojila před 2 hodinami nebo před třemi (ono si miminko stejně řekne, kdy má hlad, tak proč se stresovat), jak a kdy mám syna vykoupat a spousta dalších běžných situacích, které mě zcela běžně dokázaly znejistět. Naštěstí si člověk docela rychle přivykne, najde si svůj způsob (ne každé mamince vyhovuje to, co jí ukáží v porodnici) a přestane se stresovat. Mně to trvalo určitě celé šestinedělí.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené