Péče o genitál novorozených chlapečků

Péče o pohlavní orgány malých chlapečků má svá specifika a je několik věcí, na které je dobré pamatovat. Nejdůležitější je nesnažit se v prvních třech letech života dítěte předkožku stahovat.

24-shutterstock_2094362074-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Penis a předkožka

U novorozeného chlapečka je žalud penisu zcela kryt předkožkou, která většinou nejde přetáhnout. Předkožku penisu chlapečkům nepřetahujte – to platí minimálně po celý kojenecký věk! Při roční prohlídce se poraďte s dětským lékařem, jak postupovat dál.

Pokud ale bude chtít lékař předkožku vašeho syna násilně uvolnit, nedovolte to (dříve se to tak dělalo a někteří dětští lékaři bohužel nové postupy ignorují a pokračují ve staré praxi). Podle nejnovějších odborných doporučení se většinou volí minimálně do dvou až tří let konzervativní postup a předkožka se násilně neuvolňuje.

Pokud se neuvolní sama, je ve třetím roce věku chlapečka vhodná porada s odborníkem (urologem), jak pokračovat dál.

Co se může stát? 

Při násilném přetažení může dojít k drobnému natržení předkožky. Po zahojení zůstává jizvička, kůže v jejím místě ztrácí svou elasticitu a předkožka pak nejde přetáhnout vůbec.

Násilné přetahování tak často končívá úplným operačním odstraněním předkožky neboli obřízkou.

Šourek a varlata

Šourek bývá po porodu oteklý, někdy temně fialově zbarvený, prostorný a má zvrásněnou kůži (to je mimo jiné také známkou zralosti dítěte). Po porodu by v něm měla být sestouplá obě varlátka. Při preventivní prohlídce vašeho chlapečka ve třech měsících pediatr zkontroluje, jestli má syn již obě varlátka na svém místě. V 75 % případů je tam najde, ačkoli těsně po porodu v šourku hmatná nebyla.

Nesestoupí-li varlátka do 6. měsíce věku, je to důvod k vyšetření u dětského endokrinologa, který následně podle nálezu zvolí mezi hormonální a operační léčbou.

Pokud varlátka nejsou ani po šesti měsících života v šourku hmatná, pravděpodobně se jedná buď o kryptorchismus, nebo o retraktilní varle či varlata.

Čtěte také:

Kryptorchismus

Kryptorchismus je název pro takové vrozené odchylky, při kterých se varle nachází v dutině břišní či v třísle. Jestliže je možné varle najít někde v dráze jeho fyziologického sestupu, jedná se o tzv. retinované varle, pokud je mimo dráhu fyziologického sestupu, hovoří lékaři o ektopickém varleti. Do skupiny retinovaných varlat patří i tzv. skluzné varle, které lze sice stáhnout do šourku, ale neudrží se v něm.

Retraktilní (migrující či cestující) varle

Retraktilní varle je takové, které mění svoji polohu a někdy vystoupí ze šourku tříselným kanálem do těla. Je možné ho tahem přemístit zpět do šourku, kde již zůstane a žádnou léčbu nevyžaduje.

Vodní kýla

Šourek někdy zůstává po porodu zvětšený proto, že obsahuje v obalech varlátek tekutinu. Tato záležitost se nazývá vodní kýla neboli hydrokéla. Zvolna ustupuje během prvních dvou let, a pokud se v této době ztratí, není nutná žádná další léčba.

Pouze rozsáhlá vodní kýla vyplňující větší část příslušné poloviny šourku, krytá napjatou kůží, může utlačovat varle a tím ohrozit jeho vývoj a pozdější funkci. To je důvodem k operaci.

28.3.2019 9:15 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Na článku spolupracoval MUDr. Martin Gregora.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist