Péče o nedonošence

Těhotenství trvá 280 dní. Většina dětí se narodí zralých, v termínu, tj. mezi 38. – 40. týdnem gravidity s porodní váhou vyšší než 2500 g. Dítě, které se narodí s porodní váhou nižší než 2500 g, je buďto narozeno předčasně, před 37. týdnem těhotenství, a je tedy nezralé, nebo v děloze strádalo, ačkoli je věkem zralé. Takových dětí se u nás rodí kolem 5 – 6 %.

Potíže

U nedonošených dětí se častěji vyskytují různé potíže, protože jejich organizmus není připraven na život mimo dělohu. Jsou to většinou potíže s dýcháním, s udržením tělesné teploty a s příjmem stravy. Nedonošené děti jsou také více vnímavé k infekcím. 

Perinatologické centrum

Očekává-li se, že těhotenství nebude možné udržet a porod proběhne předčasně, zejména před 32. týdnem, převádí se zpravidla těhotná matka do perinatologického centra.
Nejvíce dětí s nízkou porodní hmotností jsou děti mezi 1500 – 2000 g. Jsou to obvykle děti narozené po 34. týdnu těhotenství. Některé z nich mohou být s určitou opatrností ošetřovány na novorozeneckém oddělení spolu s ostatními.  Jejich pobyt na oddělení však trvá déle. 

Kojení

I když je narození nezralého dítěte pro celou rodinu těžkou zkouškou, jediná cesta, jak překonat všechna úskalí, je být mu co nejblíže.
Většina nezralých dětí může být dříve nebo později kojena. V mateřském mléce dostává novorozenec od matky důležité složky imunitního systému, které jsou pro nezralé dítě, téměř bezbranné vůči infekci, zvlášť cenným darem. 

Zvláštní péče

Nezralé dítě vyžaduje po propuštění z porodnice zvláštní péči po různě dlouhou dobu. Závisí to na stupni jeho nezralosti či postižení. Krajně nezralé děti, narozené ve 32. týdnu těhotenství nebo dříve, ale i některé s menším stupněm nezralosti vyšetřuje pravidelně, minimálně po dobu 1 - 2 let dětský neurolog.
Koriguje také plán cvičení a rehabilitace. Nedonošené děti také sleduje oční lékař. Všem dětem s velmi nízkou porodní váhou (pod 1500 g) se později provádí i vyšetření sluchu. 

Jaké léky nedonošené dítě užívá?
Většina nedonošených dětí užívá kromě vitamínu D a K, které dostává po určitou dobu každý novorozenec, také železo. Další speciální léky se jim podávají podle jejich potíží a nemocí.

Kdy to nedonošený novorozenec „dožene“?
Předčasně narozené dítě potřebuje různě dlouhou dobu k tomu, aby bylo stejně šikovné jako jeho donošení vrstevníci. Týdny, o které se dítě narodilo dříve, je nutné v prvním až druhém roce života od kalendářního věku odečítat. Je to tzv. korigovaný věk nedonošeného dítěte. Když se tedy dítě narodilo například čtyři měsíce před plánovaným termínem a nyní mu je půl roku, odpovídá jeho vývoj dvouměsíčnímu donošenému kojenci. 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené