Péče o pupík novorozence

Pupeční šňůrou byla vašemu miminku během těhotenství dopravována krev a potřebné živiny. Na vás je o pupeční pahýl a následně pupíček svého miminka náležitě pečovat, aby nedošlo k infekci a krásně se zahojil.

pece-o-pupik-novorozence-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Po narození miminku zůstává asi 3 cm dlouhý pupeční pahýl. Ještě bude nějakou dobu trvat, než pahýl uschne a odpadne (cca 1–2 týdny) a zůstane po něm krásná „jizvička“ – pupík.

Hygiena na prvním místě

Obecně se doporučuje k ošetřování 60% líh – denně otírat pupeční pahýl a po jeho odpadnutí čistit i pupíček miminka vatovou tyčinkou či tamponem namočeným v lihu (vata se nedoporučuje, malé částečky z ní by mohly v pupíku ulpít a způsobit infekci). Nicméně, podle současného názoru, každodenní čistění lihem není nutné – hojení pupeční jizvy neurychlí a alkohol může způsobit podráždění kůže. Jediné skutečně důležité je udržovat jizvu v suchu a čistotě.

V některých porodnicích je praxe taková, že se miminkům před propuštěním pupeční pahýl odřízne (takzvaně „snáší“), nečeká se, až přirozeně odpadne. Zákrok se provádí skalpelem nebo nůžkami a pro miminko je naprosto bezbolestný, protože v pupečním pahýlu nejsou žádná nervová zakončení. Ovšem, nikdy by se odřezání pupečního pahýlu nemělo provádět rutinně, ale výhradně na základě informovaného souhlasu matky.

Dobrý přístup vzduchu léčí

V případě ponechání pupečního pahýlu, jej vystavujte vzduchu tak často, jak jen to je možné. Přístup vzduchu umožní, aby spodní část pahýlu brzy vyschla a pahýl odpadl. Miminko byste neměli zbytečně dlouho máčet ve vodě – pupeční pahýl a po jeho odpadnutí i čerstvá jizvička musí být co nejvíce v suchu, aby nemokvaly a brzy se zahojily.

Dlouhým pobytem ve vodě hojení jen zpomalíte a je zde riziko infekce. Vhodné je miminko pouze otírat žínkou, pokud už ho chcete vykoupat ve vaničce, dohlédněte na to, aby mělo pupíček nad vodou. Pozor dejte také při utírání, pupíček netřete, aby nedošlo k podráždění a krvácení.

Pozor na moč a stolici

Zamezte kontaktu s močí a stolicí, ať už s mokrou plenkou nebo přímo (u chlapečků ohlídejte, aby si na pupík nenačurali). Když se do jizvy dostane stolička, moč nebo voda při koupání, pak je ošetření dezinfekcí (lihem) určitě na místě. V žádném případě ale na pupíček nedávejte zásyp, masti ani ho nezalepujte.

Nedrážděte pupík plenkou a oblečením

Používejte plenky pro novorozence, které mají speciální výřez nebo látkovou plenku složte tak, aby pupík nedráždila. Vhodné je oblečení volné, takové, které nebude mačkat a dráždit pupeční pahýl miminka. Bodýčko je sice praktické a slušivé, ale samostatná košilka nebo tričko je pro miminko mnohem pohodlnější a vzdušnější.

Příznaky infekce

Jakmile se objeví některý z následujících příznaků, navštivte svého lékaře – může se jednat o zánětlivé onemocnění pupečního pahýlu, kdy hrozí rozvoj bakteriální sepse (omfalitida):

  • pahýl je u kořene červený a oteklý
  • aktivně krvácí
  • objeví se nažloutlý nebo bílý hnis
  • objeví se páchnoucí výtok
  • zdá se, že je to pro miminko bolestivé (pláče, když se pupečního pahýlu dotknete)

To už jsou ale většinou známky pozdní (zejména hnis a páchnoucí výtok), kdy skutečně hrozí zánět v celém těle – sepse. Proto každé větší zarudnutí (kolem 2–3 cm v průměru) nepodceňujte a ukažte ho lékaři. Na druhou stranu drobné zakrvácení v jizvičce (které způsobí otisk na plence) bývá běžné, a když spontánně ustane, není nebezpečné.

Nechte pupeční pahýl přirozeně odpadnout

I když se vám bude zdát, že pupeční pahýl už „visí na vlásku“ a vás to bude lákat ho utrhnout, nedělejte to. Můžete způsobit krvácení. Mírné krvácení se může objevit i potom, co pupeční pahýl sám přirozeně odpadne, ale toto je normální. Lékaře vyhledejte v případě aktivního krvácení (když setřete kapku krve, objeví se další a další).

Až pupeční pahýl odpadne, bude trvat přibližně 2 týdny, než se jizva zahojí. Je to ale individuální, některá miminka mají pupeční pahýl silnější, a tak celý proces zasychání a hojení jizvy může trvat déle.

Čtěte také

Pupeční granulom

Někdy, když pupeční pahýl odpadne, se může objevit žluto-zelená tekutina a malé kousky růžovo-červené tkáně, takzvané pupeční granulomy (v současné době, kdy se pupeční pahýl nechává povětšinou spontánně odpadnout, se s granulomy setkáváme častěji). Granulomy mohou zmizet samy o sobě, někdy je ale potřeba lékařská pomoc. Nejedná se ale o nic závažného a veškerá nezbytná léčba je pro vaše miminko rovněž bezbolestná.

Lotosový porod

Porod, při kterém se pupeční šňůra neboli pupečník nepřerušuje (nepřestřihne), spojení mezi dítětem a placentou tak trvá do té doby, dokud pupeční šňůra nezaschne a samovolně neodpadne. V tomto případě je manipulace s miminkem a péče o něj mnohem složitější, nicméně pro ženy, které preferují přirozenou formu porodu, to rozhodně není překážkou.

Dotepání a samovolné odloučení pupečníku považují za zcela přirozený fyziologický proces. Lékaři lotosovému porodu však nejsou příliš nakloněni, hovoří o riziku krvácení a infekce.

Jak bude pupík miminka vypadat?

Neexistuje žádný způsob, jak předpovědět, zda bude mít vaše miminko pupík vnitřní nebo vnější. Jeho tvar neovlivní ani přestřižení pupeční šňůry po porodu, ani následná péče. Tak jako tak ale bude mít váš drobeček ten nejkrásnější pupík na světě.

Pokud si nejste s péčí o pupíček svého miminka jisti, poraďte se se svým pediatrem. K lékaři se vydejte i v případě, když pupeční pahýl neodpadne do 4 týdnů po porodu.

12.4.2023 5:27 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci s pediatrem MUDr. Martinem Gregorou, www.grada.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist