Péče o zuby v těhotenství: Co je fáma a co pravda

Mají těhotné ženy více zubních kazů? Opravdu platí staré známé „za jedno těhotenství jeden zub“? A jsou v požehnaném stavu léky a injekce tišící nesnesitelnou bolest skutečně tabu? Časté mýty a polopravdy, jež kolují mezi nastávajícími a následně i čerstvými maminkami, uvádí na pravou míru MDDr. Zdeněk William Pelc z Canadian Medical Care v Praze.
foto: istock.com

Když je žena těhotná, krvácí jí dásně

Pravda i fáma
V těhotenství dásně krvácet mohou, ale také vůbec nemusejí. Vše se odvíjí od toho, jak žena pečovala o své zuby ještě předtím, než přišla do jiného stavu.

Začnou-li se v těhotenství projevovat nějaké problémy na dásních, de facto jde pouze o to, že hormonální změny (zejména takzvaný těhotenský hormon hCG, jehož hladina se zvyšuje do 10. až 12. týdne těhotenství) potencují zánět – ovšem zánět, který tam už byl.

Jednoduše řečeno: Jestliže chodíte pravidelně na prevence a na dentální hygienu a zánět v ústech nemáte, s těhotenstvím zánět dostat nemůžete. Ovšem pokud před otěhotněním máte i sebemenší zánět a občas vám dásně při čištění zubů krvácejí, gravidita je v takovém případě spouštěčem zánětlivých procesů.

Při nevolnostech v těhotenství je třeba si po každém zvracení vyčistit dobře zuby

Fáma
Co se týká dentální hygieny, je pro ženy absolutně nejhorší první trimestr – a to i proto, že mnohým se nevyhýbá těhotenská nauzea (pocit nevolnosti, nutkání na zvracení) či přímo zvracení několikrát za den. Důležité je vědět, že čistit si zuby po každém zvracení je nežádoucí.

Následkem zvracení se totiž vylučuje přes ústa kyselý obsah žaludku a na zuby se tak dostane kyselina, která je začne okamžitě leptat. A pokud zuby začnete čistit, tak naleptanou, v tu chvíli měkkou sklovinu ještě navíc dřete a tím svým zubům ubližujete.

Jak tomu zabránit? Vhodné je ústa bezprostředně po zvracení jen několikrát hodně vypláchnout vodou a zuby si vyčistit ideálně až nejdříve za deset patnáct minut, ne hned. Důkladným vypláchnutí se totiž kyselina naředí na minimum a během těch deseti patnácti minut se díky slinění dostává pH v ústech zpět na standardní úroveň.

Na Babyweb.cz také čtěte:

Zuby se v období gravidity kazí více

Fáma
Pokud se o své zuby dobře staráte, kazivost by se zvýšit neměla. Podstatné je, aby těhotná o své zuby pečovala minimálně stejně jako před otěhotněním, ideálně ještě pečlivěji. Pokud žena na začátku těhotenství například často zvrací, je hodně vyčerpaná a unavená a v důsledku toho nemá chuť nějak zvlášť se starat o svůj chrup, nepečuje o zuby a mezizubní prostory dostatečně, může se kazivost zvýšit.

Problém je tedy spíše v přístupu než v těhotenství samotném. Standard v těhotenství přitom je: zuby čistit ráno a večer, mezizubní prostory pouze jednou denně (večer), používat zubní pastu nebo ústní vodu s antibakteriálními složkami, která působí protizánětlivě. Během gravidity by žena měla dvakrát navštívit dentální hygienu kvůli kontrole dásní, odstranění zubního kamene a případné instruktáži související s péčí o chrup v tomto období.

Jedno těhotenství = jeden zub pryč?

Fáma
Dřív se to říkalo a vysvětlovalo se to tím, že jak tělo těhotné musí neustále zásobovat plod různými minerály, tak dochází k demineralizaci a odvápnění zubů a ty se pak tzv. „sypou“.

Bylo ovšem prokázáno, že ženský organismus v průběhu těhotenství netrpí nedostatkem vápníku, jestliže těhotná jí normálně a dostává se jí všech živin, minerálů a důležitých látek. Pokud tomu tak není, tak odvápněním trpí spíš kosti než zuby a hrozí spíše osteoporóza – ne však taková, která by se musela v budoucnu léčit. Jde o přechodný problém a s normální výživou po porodu se vše vrátí zpátky.

V těhotenství se nesmí rentgenovat

Pravda
Těhotná žena nemá podstupovat rentgen během gravidity, tedy například i vytržení zubu se musí obejít bez rentgenového snímku, ač zub musí ven.

Těhotné nesmí být podány žádné léky proti bolesti (anestetika)

Fáma
Obecně je pravda, že je-li žena gravidní, nedoporučuje se žádná chemie – a podávání jakéhokoli léku je tedy nutné konzultovat. Platí, že malé kazy se nemusí opravovat urgentně, ale samozřejmě je lepší, aby chrup byl i v období gravidity v naprostém pořádku. Záleží pak na tom, jaké léky proti bolesti se podávají; některá moderní anestetika se nedoporučují v prvním trimestru, ale v pokročilejším stadiu těhotenství použitelná jsou – samozřejmě při nutném zákroku, ne každý týden.

V souvislosti s tím je namístě vědět, že pokud se opravuje zub bez anestetika a zuby se vrtají „zaživa“, je to úplně špatně. Když totiž zub při vrtání bolí, žena je v takovém stresu, že si z kůry nadledvin vyplavuje svůj vnitřní adrenalin. Ve stresu a strachu se pak kvůli vyloučenému adrenalinu stáhnou cévy a dochází ke špatnému prokrvování plodu. Takže z tohoto pohledu je mnohem lepší podat anestetikum.

Ošetření „rajským plynem" je v těhotenství vyloučeno

Fáma i pravda
Entonox (přezdívaný „rajský plyn“, tj. směs kyslíku a oxidu dusného) se sice používá při porodu, ale co se týká zubního ošetření, nedoporučuje se. Určitě to není vhodné v prvním trimestru – není to dobré pro plod. Vhodnější je podat klasickou anestezii k zubu, a to i proto, že entonox nepůsobí ani tak anesteticky jako spíše analgosedačně, nastávající maminka by byla sice po inhalaci „rajského plynu“ trochu uvolněná, ale stejně by se ještě muselo použít i anestetikum.


Text jsme připravili ve spolupráci s MDDr. Zdeňkem William Pelcem z kliniky Canadian Medical Care. MDDr. Zdeněk William Pelc je specialistou na záchovnou stomatologii a dětskou stomatologii.

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 16
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Koupila jsem si v lékárně Cannadent zubní pastu a jsem s ní moc spokojená, díky oleji z konopí mi dobře hojí dásně. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na krvácení dásní mi zabrala pasta Cannadent s konopným olejem, čistila jsem si pravidelně a výsledek se dostavil. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Od těhotenství až doteď si čistím zuby přírodní pastou s konopím Cannadent a přestaly mi krvácet dásně. A to jako musím říct, že mi krvácely strašně moc. Nic mi na to nepomáhalo. Tak kdo máte stejný problém, stačí vyzkoušet a fakt zabírá.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak to vám moc přeji Jano, já jsem říkala, že je to prostě dobré a funguje to :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Tak už ted zhruba po týdnu můžu říct, že se cítím opravdu lépe, možná je to jen v hlavě, ale přijde mi, že to opravdu zabírá a výsledky jsou vidět už ted :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Taky nemůžu říct nic špatného, ale tak je to přírodní záležitost a příroda prostě ví co je pro nás dobré :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já se o zuby starám pořádně a to nejenom v těhotenství :) Rodiče mě k tomu vedli už od mala a musím říct,že jsem byla poctivá holčička :) Prolactiv dent právě také používám a nemůžu na něj říct nic špatného :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Už se stalo a zkouším, tak držte palce :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak to by jste si ten gel určitě měla na zkoušku pořídit :))

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Tak s dásněmi mám občas velký problém a afty se mi taky jednou za čas dělají :) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mě to pomáhá na regeneraci dásní a dokonce i na afty v puse. :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Vypadá to moc moc dobře, rozhodně si ten Prolactiv koupím a vyzkouším, díky moc :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Určitě na to mrkněte, jestli o zuby a vůbec dutinu ústní hodně pečujete, tak tohle je věc, která by vás neměla minout :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Pečovat o zuby je samozřejmě potřeba celý život a to už hezky odmala, nic nezanedbat a nic nepodcenit :) Ten Prolactiv dent je pro mě teda novinka, mrknu se na to :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Ten znám a ten je dobrý :) Jak říkáte, kompletní péče o celá ústa a ještě je to přírodní, takže pro mě dvojitá výhra :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem tedkonc začala používat zubní gel Prolactiv dent v rámci péče o celou ústní dutinu.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené