Péče o zuby v těhotenství: Co je fáma a co pravda

Mají těhotné ženy více zubních kazů? Mýty o zubech v těhotenství uvádí na pravou míru MDDr. Zdeněk William Pelc.

30-shutterstock_1938573226-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Když je žena těhotná, krvácí jí dásně

Pravda i fáma
V těhotenství dásně krvácet mohou, ale také vůbec nemusejí. Vše se odvíjí od toho, jak žena pečovala o své zuby ještě předtím, než přišla do jiného stavu.

Začnou-li se v těhotenství projevovat nějaké problémy na dásních, de facto jde pouze o to, že hormonální změny (zejména takzvaný těhotenský hormon hCG, jehož hladina se zvyšuje do 10. až 12. týdne těhotenství) potencují zánět – ovšem zánět, který tam už byl.

Jednoduše řečeno: Jestliže chodíte pravidelně na prevence a na dentální hygienu a zánět v ústech nemáte, s těhotenstvím zánět dostat nemůžete. Ovšem pokud před otěhotněním máte i sebemenší zánět a občas vám dásně při čištění zubů krvácejí, gravidita je v takovém případě spouštěčem zánětlivých procesů.

Při nevolnostech v těhotenství je třeba si po každém zvracení vyčistit dobře zuby

Fáma
Co se týká dentální hygieny, je pro ženy absolutně nejhorší první trimestr – a to i proto, že mnohým se nevyhýbá těhotenská nauzea (pocit nevolnosti, nutkání na zvracení) či přímo zvracení několikrát za den. Důležité je vědět, že čistit si zuby po každém zvracení je nežádoucí.

Následkem zvracení se totiž vylučuje přes ústa kyselý obsah žaludku a na zuby se tak dostane kyselina, která je začne okamžitě leptat. A pokud zuby začnete čistit, tak naleptanou, v tu chvíli měkkou sklovinu ještě navíc dřete a tím svým zubům ubližujete.

Jak tomu zabránit? Vhodné je ústa bezprostředně po zvracení jen několikrát hodně vypláchnout vodou a zuby si vyčistit ideálně až nejdříve za deset patnáct minut, ne hned. Důkladným vypláchnutí se totiž kyselina naředí na minimum a během těch deseti patnácti minut se díky slinění dostává pH v ústech zpět na standardní úroveň.

Čtěte dále:

Zuby se v období gravidity kazí více

Fáma
Pokud se o své zuby dobře staráte, kazivost by se zvýšit neměla. Podstatné je, aby těhotná o své zuby pečovala minimálně stejně jako před otěhotněním, ideálně ještě pečlivěji. Pokud žena na začátku těhotenství například často zvrací, je hodně vyčerpaná a unavená a v důsledku toho nemá chuť nějak zvlášť se starat o svůj chrup, nepečuje o zuby a mezizubní prostory dostatečně, může se kazivost zvýšit.

Problém je tedy spíše v přístupu než v těhotenství samotném. Standard v těhotenství přitom je: zuby čistit ráno a večer, mezizubní prostory pouze jednou denně (večer), používat zubní pastu nebo ústní vodu s antibakteriálními složkami, která působí protizánětlivě. Během gravidity by žena měla dvakrát navštívit dentální hygienu kvůli kontrole dásní, odstranění zubního kamene a případné instruktáži související s péčí o chrup v tomto období.

Jedno těhotenství = jeden zub pryč?

Fáma
Dřív se to říkalo a vysvětlovalo se to tím, že jak tělo těhotné musí neustále zásobovat plod různými minerály, tak dochází k demineralizaci a odvápnění zubů a ty se pak tzv. „sypou“.

Bylo ovšem prokázáno, že ženský organismus v průběhu těhotenství netrpí nedostatkem vápníku, jestliže těhotná jí normálně a dostává se jí všech živin, minerálů a důležitých látek. Pokud tomu tak není, tak odvápněním trpí spíš kosti než zuby a hrozí spíše osteoporóza – ne však taková, která by se musela v budoucnu léčit. Jde o přechodný problém a s normální výživou po porodu se vše vrátí zpátky.

V těhotenství se nesmí rentgenovat

Pravda
Těhotná žena nemá podstupovat rentgen během gravidity, tedy například i vytržení zubu se musí obejít bez rentgenového snímku, ač zub musí ven.

Těhotné nesmí být podány žádné léky proti bolesti (anestetika)

Fáma
Obecně je pravda, že je-li žena gravidní, nedoporučuje se žádná chemie – a podávání jakéhokoli léku je tedy nutné konzultovat. Platí, že malé kazy se nemusí opravovat urgentně, ale samozřejmě je lepší, aby chrup byl i v období gravidity v naprostém pořádku. Záleží pak na tom, jaké léky proti bolesti se podávají; některá moderní anestetika se nedoporučují v prvním trimestru, ale v pokročilejším stadiu těhotenství použitelná jsou – samozřejmě při nutném zákroku, ne každý týden.

V souvislosti s tím je namístě vědět, že pokud se opravuje zub bez anestetika a zuby se vrtají „zaživa“, je to úplně špatně. Když totiž zub při vrtání bolí, žena je v takovém stresu, že si z kůry nadledvin vyplavuje svůj vnitřní adrenalin. Ve stresu a strachu se pak kvůli vyloučenému adrenalinu stáhnou cévy a dochází ke špatnému prokrvování plodu. Takže z tohoto pohledu je mnohem lepší podat anestetikum.

Ošetření „rajským plynem“ je v těhotenství vyloučeno

Fáma i pravda
Entonox (přezdívaný „rajský plyn“, tj. směs kyslíku a oxidu dusného) se sice používá při porodu, ale co se týká zubního ošetření, nedoporučuje se. Určitě to není vhodné v prvním trimestru – není to dobré pro plod. Vhodnější je podat klasickou anestezii k zubu, a to i proto, že entonox nepůsobí ani tak anesteticky jako spíše analgosedačně, nastávající maminka by byla sice po inhalaci „rajského plynu“ trochu uvolněná, ale stejně by se ještě muselo použít i anestetikum.

 

3.11.2023 5:03 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Text jsme připravili ve spolupráci s MDDr. Zdeňkem William Pelcem z kliniky Canadian Medical Care.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist