Penzijní připojištění je spoření i pro mladé

Penzijní připojištění nemusí být jen cesta, jak se v důchodovém věku zbavit finanční závislosti na státu, ale i bezpečný způsob spoření pro mladé lidi.

Stačí jednoduchý příklad:

Žena si ve 25 letech uzavře penzijní připojištění. Každý měsíc ukládá 500 Kč, čímž jí vzniká nárok na dalších 150 Kč měsíčně od státu. Ve věku 28 let se jí narodí dítě. V době, kdy mu bude 18 let, bude mít žena za sebou už 21 let spoření na penzijní připojištění a naspořená částka bude v té době činit přes 250 000 Kč (126 000 Kč z toho budou vlastní úspory a zbytek tvoří úroky a státní příspěvky). Formou výsluhové penze bude moci ve svých 46 letech vybrat polovinu z této částky (125 000 Kč). Jako základ pro financování vysokoškolského studia 18letého potomka peníze určitě přijdou vhod.

Lepší způsob, jak efektivně a přitom velmi bezpečně takovouto částku našetřit, byste hledali těžko. Pro zjednodušení jsme do příkladu nezahrnuli příspěvek zaměstnavatele, který může naspořenou částku ještě výrazně zvýšit.  To je samozřejmě jen jedna z variant využití penzijního připojištění.

Co je penzijní připojištění?

Penzijní připojištění je primárně určeno k finančnímu zajištění ve stáří. Je to dlouhodobé spoření, které v horizontu několika desítek let přináší největší efekt. Princip fungování penzijního připojištění je následující: každý měsíc si uložíte minimálně 100 Kč, ke kterým přibývají úroky a také státní příspěvek ve výši od 50 Kč (při měsíční úložce 100 Kč) do 150 Kč (při měsíčním vkladu 500 Kč a více).

Na penzijní připojištění vám navíc může přispět i zaměstnavatel. Na příspěvek zaměstnavatele se státní podpora nepřiznává, ale zaměstnavatel si ho může uplatnit jako daňově uznatelný náklad. Další výhodou penzijního připojištění je snížení vašeho základu daně z příjmů v případě, že jste za rok na penzijní připojištění uložili více než 6000 Kč. Daňový základ se pak snižuje o částku přesahující tuto hranici, maximálně však z 18.000 Kč.

Výběr peněz

To vše dělá z penzijního připojištění velmi dobře zhodnocené spoření. Za jakých podmínek si lze peníze vybrat? Existují tři typy penze, kterou lze z penzijního připojištění pro sebe čerpat. Starobní penze je podmíněna dosažením věkové hranice 60 let a minimální délkou spoření 5 let. U invalidní penze je nutné přiznání plného invalidního důchodu a minimální délka spoření 3 roky. Posledním typem je penze výsluhová. Tu můžete čerpat, pokud jste přispívali na připojištění minimálně 15 let. Po této době si můžete vybrat polovinu naspořené částky.

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

 Úrazové pojištěni až na 1 rok zdarma získají mladí klienti do 18 let. Děti jsou pojištěné bez zařazování do rizikových skupin a to od narozeni do 25 let. Pojištění hospitalizace sjednáno z jakýchkoliv důvodů. Platí pro nové a stávající klienty.
 Dítěti narozenému v roce 2009, kterému jeho zákonný zástupce sepíše návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření, bude přiznána finanční prémie.
 Senior narozený v roce 1949 a dříve, který si sepíše návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření, bude přiznána finanční prémie.
 Pojistné o 60% nižší oproti běžným tržním cenám můžou získat klienti nad 18 let, kteří teprve uvažují nebo už mají Penzijní připojištění u kteréhokoliv Penzijního fondu. K uzavření smlouvy není třeba dokládat informace o zdravotním stavu, pojistná ochrana platí po celém světě.
 Hledám kandidáty pro obsluhu stávajících klientů. Vhodné pro maminky na mateřské dovolené, pojišťovací, finanční a realitní makléři. Výhody: pravidelní měsíční příjem, provize, bonusy. Žádné
plnění norem. Kralovohradecký kraj.

Bližší informace na tel.č. 607887783

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené