Pes ochranář – dobře či špatně?

U psů se velmi různě projevuje tzv. ochranářský instinkt. Souvisí to s jejich osobností, ale také s jejich postavením v rámci rodinné hierarchie. V rámci této hierarchie by v zásadě pes sám sebe neměl považovat za příliš vysoce postaveného tvora.

Čtyřnohý člen domácnosti by se měl zařadit mezi lidské členy rodiny. Malé děti a samozřejmě též miminka mají zvláštní postavení a pes je nikdy nevidí jako „výše postavené“, ale jako ty, které je třeba chránit. V ideálním případě se psův ochranářský instinkt projeví pouze tehdy, je-li dítě nějakým způsobem ohroženo pak zaštěká nebo zavrčí směrem ke zdroji ohrožení. Takové chování je samo o sobě pozitivní a téměř žádoucí. Avšak vy jako majitel psa jste zodpovědný, abyste dával pozor na to, co váš pes chápe jako ohrožení a zda reaguje odpovídajícím způsobem.

„Mé“ dítě patří ke mně

Prostor: Někteří psi si ohraničí prostor, který může být různě velký. Každý, kdo překročí hranici, bude považován za potenciální ohrožení. Je-li tento prostor malý, např. jen kočárek, pak nejde o nějaký problém. Měli byste však vždy dbát na to, abyste svému psovi dali najevo, že se nemusí znepokojovat, když někoho necháte, aby se do kočárku podíval.

  • Je-li však bezpečnostní zóna, kterou si váš pes stanovil, větší, může se z každé procházky stát „problém“, protože každého člověka nebo psa, který se objeví na dohled, může váš čtyřnohý miláček považovat za nebezpečí. V takovém případě musíte co nejčastěji vyzývat jiné lidi, aby vstupovali do této bezpečnostní zóny – a tak vašemu psovi ukázali, že nehrozí žádné nebezpečí. Někteří psi uplatňují svůj ochranářský instinkt spíše vůči jiným psům než vůči lidem. I tady platí stejná opatření.
  • Akce: Pes nepovažuje většinou za „problematické“, když se někdo k „jeho“ dítěti jen přiblíží, reaguje však velmi citlivě na to, když dítě vydává při styku s ostatními lidmi hlasité zvuky nebo učiní nějaký rychlejší pohyb.
  • To se samozřejmě může lehce stát hlavně při hře a není příjemné, když se před hostem, který si hraje s vašim dítětem, najednou objeví výhružně se chovající pes. I zde je důležité, abyste rozpoznali správný vzorec chování svého psa. Kontrolovaným navozováním odpovídajících situací byste pak měli docílit toho, že si pes na dané chování zvykne.

TIP

  • Nepodporujte ochranářské chování svého psa.
  • Na ochranářské, výhružné chování psa reagujte klidně, ale ne negativně.
18.2.2009 11:28 | autor: Grada - Pes a dítě
Více o tématu: chovánídětimiminka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist