Plánujte své výlety a dovolené

Při cestování s dětmi nám nezbývá nic jiného, než se vybavit spoustou informací, dostatkem peněz, ale i nezbytnou dávkou odpovědnosti a schopnosti předvídat.

Chcete-li zamířit do destinací nepříliš obvyklých, dobře zvažte bezpečnost vybraného místa. Dopředu si zjistěte, jaká onemocnění vás tu mohou potkat. Své děti nechte očkovat proti záškrtu, tetanu i TBC a dětské obrně. Nemoci, které se u nás podařilo potlačit, mohou například v Asii či Africe ještě vesele bujet. Exotické dovolené s dětmi mladšími půl roku nejsou příliš obvyklé (a ani se nedoporučují), pokud se však pro ni přece jen rozhodnete, máte klid od strachu ze spalniček, zarděnek i příušnic. Takto malé děti jsou totiž stále pod ochranou mateřských protilátek.

Dobrý pozor však dejte na země, ve kterých se může vyskytovat například břišní tyfus. Organizmus dětí do dvou let neumí vstřebat potřebná očkování – nakazit se touto nemocí by mohlo znamenat i smrt.

Před odjezdem důkladně děti poučte, že smí jíst pouze jídlo od vás. Důsledně kontrolujte mytí rukou. A to nejen před jídlem, ale i před spaním. Zkrátka, rodiče na podobné dovolené musí počítat s tím, že dohled znamená mnohem větší úsilí než doma.

S miminkem? Ano, ale

Pobyt s miminkem v teplých krajinách přináší nejeden problém. Dudlíky a vůbec všechno, na co dítě sahá, je třeba vyvářet. U kojících žen může dojít vlivem horka k překrvování bradavek a svévolnému odtékání mléka – což je samozřejmě nepříjemné hlavně u moře. Ještě před odjezdem si zjistěte dostupnost zboží, jako jsou plenky atd. Chcete-li jet na vlastní pěst, pamatujte, že ani internetu nemůžete vždy věřit (zprávy mohou být zastaralé), o informace požádejte například průvodce z libovolné cestovní kanceláře.

Aby bylo v kufru všechno

Věci si zabalte minimálně den před odjezdem. Už týden dopředu si napište seznam potřebných věcí a průběžně si kontrolujte, co jste již opatřili. V hlavě si zkuste přehrávat různé scénáře, co všechno vás může potkat a jak jste na to vybaveni. Obzvláště při cestování s dětmi nesmíte zapomenout na lékárničku. Měla by být pro jistotu umístěna v příručním zavazadle zároveň s jídlem a pitím na cestu a několika oblíbenými hračkami. Výběr konkrétních léků záleží na vás, popřípadě na doporučení lékaře. Nepostradatelné jsou však léky proti teplotě – buď jako tablety nebo čípky, dále kapky či prášky proti průjmu, alergické reakci, kašli, rýmě a v neposlední řadě i gel či jiný lék proti pobodání hmyzem.

Věci balte s rozumem. Pamatujte i na limity váhy – například do letadla vás většinou nepustí s více než 20 kg na osobu. Na plné PET lahve pro celý pobyt proto raději zapomeňte.

Cesta patří k zážitkům

Aktivity i místo dovolené vybírejte s ohledem na dítě, aby se nenudilo. Na velkou vzdálenost nejlépe uděláte, zvolíte-li letadlo. Některé společnosti pro děti dokonce mají speciální oddělení, kde mohou hrát hry na herních konzolách, sledovat filmy či si půjčit knížku nebo omalovánku.

Při cestách autem volte zdravou chutnou stravu a střídejte aktivity. Chvíli například zpívejte, chvíli hrajte slovní kopanou a pak třeba počítejte červená auta v protisměru. Nejlépe však je naplánovat vlastní cestu na noc. Dítě spokojeně usne a vy se budete moci soustředit na jízdu.

 

18.2.2009 1:26 | autor: Martina Bittnerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist