Po porodu jsem ztratila chuť na sex. Je to normální?

VÁŠ DOTAZ Svého partnera mám pořád ráda, ale po porodu jsem úplně ztratila chuť na sex. Trvá to už čtyři měsíce, sama jsem z toho nešťastná, ale nevím, co s tím... Co mám dělat? Je to normální?
foto: istock.com

Odpovídá psycholožka a sexuoložka Mgr. Kateřina Hollá:

Je skutečně mnoho žen, které po porodu na sex zanevřou. Chtějí veškerý svůj čas věnovat svým dětem a ty je citově naplňují, ale také jim zaberou většinu času. A ten zbývající věnují domácnosti. Partner je často až na třetím místě.

Sex už není priorita

Trávení času s partnerem přestává být prioritou jak v myšlenkách, tak v pocitech. Muži je potřeba uvařit a vyprat, dohodnout se na chodu domácnosti a někdy také „uspokojit jeho potřeby“. Ale proč není sex prioritou i pro ženu? Ano, je to možné svést na to, že ženy nemají biologicky (testosteronem) tuto potřebu podmíněnou, a tak nemají chuť. Ale když se většiny z nich zeptáme, mnoho z nich tvrdí, že byly zamilované, na sex se těšily, a kdyby teď měly nového partnera, asi by se radost ze sexu vrátila.

Kde se stala chyba?

Nikdo nás nenaučil, jak je důležité, aby byl partner stále pro nás ten první a nejdůležitější, že máme co nejvíce večerů strávit spolu, dát si víno, kávu nebo brambůrky a probrat den. A že důležitější, než vyžehlit nebo uklidit, je, aby byli oba spokojení.

Je třeba, abychom partnera měly i nadále jako prioritu, abychom citovou potřebu být s ním nenahrazovaly povídáním s kamarádkami a abychom nezasouvaly témata, která nám v partnerském životě vadí, ale raději o nich přemýšlely, případně o nich s manželem hovořili.

Někdy stačí velmi málo, aby se vše opět změnilo.

Vzrušení

Sexualita ženy je přece jen o něco komplikovanější a komplexnější než ta mužská, a tak připravenost na milování není jako škrtnutí sirkou, ale spíše jako pomalé rozdělávání ohně. Když není žena dostatečně vzrušená, nemusí mít na sex chuť.

Předehra

Mnoho žen preferuje delší předehru, potřebují se k milování naladit – často přeladit z běžného každodenního života. Také mnoho žen uvítá i jiné než pouze koitální aktivity.

Naladění

Když je žena dostatečně vzrušená a naladěná na sex, přesto se může stát, že se jí „to“ přestane líbit. Opět může být několik příčin. Nejčastěji jde o špatnou sexuální komunikaci, kdy muž zvolí polohu, techniku či způsob milování, který ženě nevyhovuje, a ta neví, jak na to muže upozornit.

Jestliže je žena vzrušená a chce se milovat, ale během milování ji něco odradí, je zapotřebí, aby velmi dobře zkoumala, co jí vadí, co ji nevzrušuje a naopak. Jestliže ví, co potřebuje a co chce, je dobré, aby to se svým parterem sdílela, aby se tomu spolu učili.

Své zdraví i sexuální prožitek zlepšíte cvičením svalů pánevního dna

Předsudky a mýty

Ty mohou milování velmi znepříjemnit, protože se soustředíme na něco, co má či nemá být. Například že je zapotřebí dosahovat orgasmu společně nebo že orgasmus „platí" pouze když je dosažen pohlavním stykem a tak podobně. Opak je pravdou. V milování je dovoleno vše, na čem se s partnerem dohodneme a co nás vzrušuje.

Sexuální mýty aneb „zaručené“ návody na lepší sex

Všednosti

Nezapomínejme ani na rovinu psychickou a partnerskou. Každodenní starosti o děti, práci, domácnost, finance, únava a problémy mohou být pro ženu natolik závažné, že jí na sex nezbývá kapacita. Někdy sex nemá pro ženu prioritu (častokrát na rozdíl od muže), protože se například nesnadno vzruší nebo preferuje spíše jiné aktivity v rámci milování než pouze pohlavní styk anebo orgasmu dosahuje obtížněji a namáhavěji, tudíž je ochotná se ho vzdát ve prospěch jiných věcí, které nestíhá (například spánek a odpočinek). Když se k těmto tělesným obtížím připojí ještě partnerské konflikty, kdy žena nemůže s mužem sdílet svoje myšlenky, nápady, emoce a má pocit, že muž o ni projevuje zájem pouze ve chvíli, kdy ví, že možná pak bude sex, je velmi obtížné sexuální averzi překonat.

Mohu jen poradit: Určitě nerezignujte, hovořte o tom s partnerem. Nejen dobrá péče o děti a domácnost, ale i sex patří k životu a radosti z něj.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky, ráda bych se připojila k diskuzi, protože mám také zkušenost s Arginmaxem pro ženy.  I já jsem bohužel zažila nechutenství k sexu po porodu. První kroky vedly do lékárny, kde mi Arginmax pro ženy doporučili a musím souhlasit s tím, že do měsíce jsem pocítila chuť na sex. Mám obrovskou radost, protože vím, že funguje.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslím si, že se to dá i očekávat. Po narození syna jsem se s nechutí potýkala, holt nejsme už dva, ale tři. Dala jsem na reklamu a zkusila užívat Arginmax pro ženy. Sex mě začal opět bavit a víc si ho užíváme.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím, rok po porodu jsem se za začala potýkat s nechutí k sexu a hodně mě to trápilo. Dala jsem na radu kamarádky a zkusila užívat Arginmax pro ženy, který mi obrovsky pomohl. První výsledky se dostavily již po měsíci užívání a byla jsem nadšená a můj manžel ještě víc! Můžu všem jen doporučit.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj, tak ja jsem po porodu 26 mesicu a ted cekame druhe a sex me teda vubec nezajima!!! Precetla jsem si nazor pani sexuolozky, ale nesouhlasim s nim! Ja na sex proste chut nemam, nejde o to, ze by nebyl cas, to on by byl, ale proste To nechci!!!! Pred porodem jsem nikdy problem nemela, proste jsem to chtela porad, ale pak jako kdyz utne... Bohuzel pritel je hodne naruzivy, takze minimalne jednou tydne se proste "musim" premoci, nekdy to jde, ale nekdy se mi to vylozene hnusi a me to moc mrzi! Musim se pretvarovat a nedat nic najevo, protoze prece jenom je to chlap a tohle by proste nepochopil...:-( No ted jsem zvedava, jak to bude po druhem, snad ne jeste horsi, to uz snad ani nejde... Jinak neni pravda ani to, ze s jinym partnerem by se to zlepsilo, tady nejde o chlapa, ale proste o to, ze se citim stoprocentne frigidni, ani myslenka na Bruce Willise me nevzrusi, a to uz neco znamena ;-) No vim, ze jsem neporadila, ale aspon vite, ze v tom nejste sama...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené