Podvýživou trpí na světě 800 milionů lidí

Problémy spojené s příjmem potravy jsou staré jako lidstvo samo.

Zatímco dnes trápí podvýživa především rozvojové země (Podle WHO trpí podvýživou asi 800 milionů lidí, což je přibližně 20 % obyvatel rozvojových zemí. V roce 2000 zemřely v důsledku podvýživy na světě 4 miliony lidí, z nichž bylo 99 % z rozvojových zemí.), u vyspělých států se tyto obtíže objevují také. Sice v malém procentu, především u ekonomicko-sociálně slabších skupin obyvatelstva, ale také u dospívajících dívek.
Varující problém je nedostatečný kalorický příjem potravin u dívek (u chlapců se tento problém vyskytuje výjimečně) s jasným cílem – omezit tělesnou hmotnost. Ano, mluvíme o mentální anorexii. Pak je ještě rozšířená další porucha spojená s příjmem potravy – bulimie. Nekontrolovatelné opakované záchvaty konzumace velkého množství potravy, následně regulované aplikací projímadel nebo zvracením.
Obě onemocnění devastují organismus a rozkládají celou rodinu. Mohou mít smrtelné následky a podléhají jim stále mladší dívky (jsou známé případy i osmiletých děvčátek).
V Česku se problém podvýživy prakticky nevyskytuje. Podváha souvisí spíš právě s různými poruchami příjmu potravy. Podle dat z výzkumu z roku 2005 trpí podváhou nejvíc dívky ve věku 13 – 17 let (asi 10 %).

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené