Pojďte s námi sbírat bylinky podruhé

Bylinky "umí" téměř všechno. Vydejte se opět spolu s námi za tajemstvím bylinek a jejich "kouzel". My vám povíme, jak na to. Mateřství je k tomu čas jako stvořený...

DUB LETNÍ - (Quercus robur)

Co se sbírá
Hladká kůra z mladých větví - 3 mm silná (březen - duben), pupeny (březen - duben), žaludy (srpen).

Léčivé účinky
Dubová kůra obsahuje 7 - 12 % tříslovin. Působí svíravě a protizánětlivě. Podává se v odvaru a prášku na zastavení krvácení, při střevním kataru, průjmu a silné menstruaci. Zevně se v odvaru omývají krvácející a hnisající rány, ekzémy a potící se nohy.

VELMI VHODNÁ V TĚHOTENSTVÍ - léčení krvácejících hemeroidů a PO PORODU – podpora hojení poporodních jizev.

VRBA BÍLÁ - (Salix alba)

Co se sbírá
Kůra z mladých větví (březen - duben).

Léčivé účinky
Vrbová kůra obsahuje fenolový glykosid salicin, třísloviny a další látky snižující dráždivost ústřední nervové soustavy. Droga je bez zápachu a má svíravou hořkou chuť. Působí desinfekčně a protihorečnatě, zmírňuje bolesti při revmatizmu a má protiprůjmové účinky. Vrbovou kůru se doporučuje užívat vnitřně při nemocech z nachlazení ke snížení teploty, při neuralgiích a revmatizmu, k zastavení krvácení, k posílení nervů a při nespavosti, hlavně u neurasteniků. Zevně se užívá v prášku nebo v odvaru při špatně se hojících ranách, do koupelí při pocení nohou a podobně.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ.

PRVOSENKA JARNÍ - (Primula veris)

Co se sbírá
Květenství bez stonku (duben - květen), oddenek s kořeny (březen - duben).

Léčivé účinky
Prvosenka obsahuje hlavně saponin, glykosidy, primaverin, primulaverin a stopy silice. Květní droga má slabě medový pach a nasládlou chuť, oddenek má anýzovou vůni. Účinné látky obsažené v drogách uvolňují hleny a mají rovněž močopudný a slabě projímavý účinek. Kořen je výborný lék na odkašlávání (tvoří součást prodávaného léku Pleumolysin) při bronchitidě a zánětech horních cest dýchacích, při onemocnění močového měchýře, močových kamenech, revmatismu, dně a vodnatelnosti. Odvar z kořene a kvetoucí natě se doporučuje pít při migréně a melancholii. Čaj z květů prý čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ – může poškodit červené krvinky.

KOPŘIVA DVOUDOMÁ (Urtica dioica)

 

Co se sbírá
Listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní části (červen - říjen).

Léčivé účinky
Kopřiva obsahuje třísloviny, kyselinu mravenčí, křemičitou, vitamín C, velké množství chlorofylu a látky s fytoncidním účinkem. Nať kopřivy působí močopudně, odstraňuje z těla škodlivé látky, pomáhá hojit žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty a žlučníkové koliky. Působí na látkovou výměnu při arterioskleróze a jako podpůrný prostředek při cukrovce. V lidovém léčitelství se používá k jarnímu čištění krve - salát nebo polévky z jarních kopřiv se připravují obyčejně v kombinaci s mladými listy jiných rostlin, hlavně pampelišky - a šlehají se jí revmatismem postižená místa. Jako prevence se pije kopřivový čaj při chřipkových onemocněních, zevně se doporučuje proti svědivým vyrážkám a kopřivce.

ZVYŠUJE SEKRECI MATEŘSKÉHO MLÉKA.

HEŘMÁNEK PRAVÝ - (Matricaria chamomilla)

Co se sbírá
Květní úbory se stopkou v délce max. 2 cm (květen - srpen).

Léčivé účinky
Heřmánkový květ obsahuje silici, hořčiny a organické kyseliny. Hlavní účinek heřmánku je protizánětlivý a v rostlinné říši za něj nemáme rovnocennou náhradu. V prodeji můžeme dostat heřmánkový květ ve dvou kvalitách: lékařský k výplachům, odvarům a na čaj a takzvaný koupelový. Heřmánek rovněž tvoří hlavní součást čaje proti nadýmání a dětského čaje.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené