Pomozte dětem zbavit se brýlí!

Předepsal oční lékař vašemu dítěti brýle? Nasazení brýlí nevede k odstranění oční vady, nýbrž k jejímu dalšímu zhoršování. Takovou zkušenost má řada z vás – vaše dítě začalo nosit brýle, a namísto zlepšení dostalo po roce více dioptrií a silnější skla.

Váš příběh může vypadat třeba takto. Na „pětileté“ prohlídce u pediatra jste zjistili, že vaše dítě hůře vidí některé znaky na zrakové tabuli. Následovalo vyšetření u očního lékaře, který předepsal brýle. Zatím pouze slabé, půl dioptrie na každém oku, k tomu se vám dostalo náležitého poučení, že brýle musí dítě nosit nastálo, jinak se zrak bude dále kazit. Měření proběhlo na „nějakém přístroji“ s rozkapanýma očima, vyšetření bylo dítěti velmi nepříjemné.

Možná vám to přišlo divné, jelikož vaše dítě venku vidí vše lépe než vy sami, kteří brýle nepotřebujete. Uposlechli jste však rady lékaře a nasadili brýle. Mezitím začne vaše dítě chodit do školy, roste „jako z vody“ a na brýle si postupně zvyká. Za rok následuje kontrola u očního lékaře – a k vašemu překvapení se dozvídáte, že zrak se zhoršil a musíte pořídit brýle silnější, 1,5 dioptrie na každém oku. Ve třetí třídě už jsou to dioptrie 3 a vaše dítě je na nich naprosto závislé. Samozřejmě jej to omezuje v řadě sportovních i jiných aktivit, nehledě na zásah do vaší peněženky.

Zhoršení zraku má své důvody

Položili jste si otázku, co mohlo zapříčinit zhoršení zraku vašeho dítěte? Položil si tuto otázku oční lékař? Vaše dítě vidělo několik let dokonale ostře, teprve potom nastalo něco, co způsobilo změnu zrakové ostrosti.

„Zrak je označován za nejsložitější proces v lidském těle,“ říká Tomáš Brouček, zakladatel a jednatel Institutu pro lepší zrak, a pokračuje: „Je řada faktorů, které ovlivňují to, jak dobře vidíme. Je to například správná a koordinovaná funkce očních svalů, které musí být uvolněné a pružné, aby oko mohlo správně zaostřovat. Stres a zadržené negativní emoce (způsobené například rozvodem rodičů, stěhováním nebo narozením sourozence), tuto funkci zásadním způsobem ovlivňují. Takovým ‚malým stresem‛ může být pro dítě i návštěva očního lékaře, obzvláště když jsou oči uvedeny do nepříjemného a nepřirozeného stavu. V tu chvíli možná nepřečte poslední řádek tabulky, přestože o několik minut později po opuštění ordinace je zrak opět v pořádku. Samozřejmě dlouhodobější působení stresu a emocí může kvalitu vidění ovlivnit zásadnějším způsobem.“

Oči a zrak nejsou v našem těle izolovány. Naopak, zrak má přímou souvislost s dalšími částmi těla. Existuje-li nerovnováha někde v těle, jako třeba špatné držení těla, může se to odrazit v kvalitě zrakové ostrosti nebo v jiných očních vadách.

Zrak je také jedním z největších spotřebitelů kyslíku a výživných látek – vitamínů a minerálů. Například na sítnici oka je největší koncentrace vitamínu C v celém těle. Pokud dítě roste, je spotřeba vitamínů a minerálů vyšší, než je obvyklé. Jejich nedostatek pak znamená oslabení organismu a může způsobit zrakovou neostrost. Výzkum potvrdil, že například u krátkozrakých dětí je koncentrace vápníku (je pro zrak velice důležitý) nižší než u dětí vidících ostře.

Škola jako vzdělávací instituce má samozřejmě velmi zásadní a pozitivní význam v životě člověka. Forma školní výuky je však pro zrak extrémně zatěžující. Jedná se o celou řadu negativních faktorů, které jako celek stojí za problémem dětských očních vad.

Na prvním místě určitě bude omezení pohybu venku. Sedavý způsob života neumožňuje dostatečnou cirkulaci krve a správné držení těla, což jsou dva důležité aspekty pro zdravý zrak. Stejně tak nahrazování přirozeného denního světla umělým světlem (mnohdy škodlivým zářivkovým osvětlením) a pobyt v uzavřených prostorách přispívá ke vzniku krátkozrakosti. Dalším významným faktorem je psychická zátěž dětí. Očekávání, která mají rodiče a učitelé, mohou být příliš vysoká a neúměrná aktuálnímu vývoji dítěte. Strach ze zklamání nejbližších a pocit vlastní nedostatečnosti mohou být důvody k vytváření a zadržování negativních emocí. Výsledkem je nejen tělesná zatuhlost, ale často i zhoršení zraku.

Mohou rodiče dětem pomoci se dioptrií zbavit?

Ano, mohou! Zrak se přizpůsobuje vnějším podmínkám – když například dítě začne nosit brýle, oči se jim přizpůsobí, „zleniví“, oční svaly přestanou pracovat a „ztuhnou“, nervové impulzy ovládající schopnost zaostřovat „zapomenou“ svoji správnou funkci. Je to, jako kdybyste na pochroumanou ruku nasadili sádru, kterou již nikdy nesundáte.

Co konkrétního je tedy potřeba? „Nechat oči odpočinout je podmínka nutná,“ uvádí Tomáš Brouček z Institutu pro lepší zrak.

Přinášíme tedy několik tipů, jejichž dodržování pomůže vám i vašim dětem udržet zrak zdravý a oči odpočaté.

  • Každodenní pobyt na přirozeném denním světle – odborné studie udávají, že bychom měli strávit alespoň 30–60 minut denně venku, na přirozeném denním (nefiltrovaném) světle. Odložte brýle, pobyt za sklem nestačí. Toto pravidlo v žádném případě neznamená přímou expozici slunečnímu záření, nebo dokonce pohled do slunce! Najděte dětem po škole aktivity, při kterých budou trávit uvedený čas venku, nikoliv v tělocvičnách, apod.
  • Konzumujte vyváženou čerstvou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Zařaďte do jídelníčku co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny (zejména zelené listové – špenát, kapusta, salát apod.). Vyvarujte se bílého cukru (pozor na sladkosti, limonády, atd.) – lze jej nahradit třtinovým cukrem. Pijte dostatečné množství čisté vody.
  • Omezte dětem sledování televize a práci na počítači. Jedná se o nepřirozené zdroje světla, přímo ovlivňující zhoršenou kvalitu zraku. Maximální doba u TV/počítače by měla být 30 minut v celku.
  • Zařaďte dětem do života pohybové aktivity. Není podstatné, aby šlo o vrcholové sporty. Důležité je okysličení organismu, ideálně ve venkovním prostředí.
  • V období růstu doplňte výživu kvalitním potravinovým doplňkem pro podporu zraku – ani vhodně koncipovaná strava nemusí dodat tělu dostatek potřebných látek.
  • Pokud již vaše dítě brýle nosí, odkládejte je, kdykoliv je to možné.

Bohužel, relaxace očí je sice nezbytná, ale jako taková ke zlepšení zraku většinou nestačí. „Pokud již vaše dítě brýle nosí a chcete mu pomoci se jich zbavit, je potřeba zrak cvičit a trénovat. Podobně jako cvičením těla zlepšíte svoji tělesnou kondici, cvičením zraku zlepšíte zrakovou ostrost, snížíte počet dioptrií a posléze se brýlí zcela zbavíte,“ říká Tomáš Brouček. A čím dříve s dětmi začnete, tím rychleji se vám podaří se oční vady zbavit. Tímto způsobem se dají běžně řešit nejčastější oční vady jako krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus existují však i účinné techniky pro odstranění složitějších problémů, jakými jsou třeba šilhání (strabismus) nebo tupozrakost (amblyopie, snydrom líného oka).

Zdroj: archiv Institutu pro lepší zrak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist