Porod si nenechám vzít

„Porod je důležitá součást lidské sexuality a jeden z nejsilnějších a nepozitivnějších momentů v životě,“ tvrdí Petra Sovová, žena čekající sedmé dítě a zakladatelka Hnutí za aktivní mateřství.

!!!Napište nám svůj porodní příběh a vyhrajte 5 vstupenek na Světový týden respektu. Na Vaše příběhy se těšíme do čtvrtka 14. 5. 2009.

Jste maminka šesti dětí, sedmé je na cestě. První dvě se narodily v porodnici, od třetího už rodíte doma. Proč?

Mám velkou důvěru ve vlastní schopnosti a v přírodní procesy a hlavně, já se na každý porod a každé dítě hrozně těšila! Zní to možná nevědecky, ale i to vyplývá z výzkumů jako velmi důležitý pozitivní faktor, který ovlivňuje porod.

Kdyby porodní asistentka rozpoznala nějakou nepřekonatelnou komplikaci, samozřejmě bych rodila v porodnici. Jsem ale moc ráda, že to nebylo nutné. Většina mých dětí se tak narodila za naprosto ideálních podmínek a na místě pro mne ideálním. A všechny mé porody byly krásné. V porodnici by mi dalo velkou práci porodit normálně.

Tolik je pro vás důležité místo porodu?

Ano. Jsem přesvědčena, že prožitek zdravého porodu je léčivý. Nabíjí vás pozitivní energií a má sílu uzdravit hluboko zasunutá trápení. V opačném případě to ale platí naopak.

Porody doma ale u nás patří spíše k výjimkám.

To ano, ale vyhlídky na „uvolnění“ situace jsou podle mne dobré. Mnoho lidí už považuje porod doma za jednu z možností. Před pár lety bylo prakticky nemyslitelné sehnat k porodu doma porodní asistentku, dnes jich funguje v celé republice kolem dvaceti.

Porod doma však není žádný ideál. A rozhodně není pro každého.

Je to varianta, kterou by měl mít možnost využít ten, kdo se pro ni po zralé úvaze svobodně rozhodl. Problém je, že porodit doma u nás není organizačně jednoduché.

Jistě stále narážíte na mnoho odpůrců domácích porodů.

Ano. Snažím se hlavně upozorňovat na mnohé mýty. Například na oblíbený a častý mýtus, že „porod doma je nebezpečný, porod v porodnici bezpečný“, protože to četné výzkumy rozhodně vyvracejí. Porod doma je podle nich srovnatelně bezpečný, v některých ohledech i bezpečnější než porod v porodnici.

Porod doma, stejně jako porod v porodnici, by neměl být žádným předepsaným imperativem pro všechny. Místo porodu by si měla vždy zvolit po zralé úvaze a s přihlédnutím ke svému zdravotnímu stavu sama žena.

Má rodící žena nějaké povinnosti?

Má pouze osobní zodpovědnost za své zdraví. Dokud je dítě v těle matky, je považováno za součást jejího těla, a tak matka nese i plné právo o něm rozhodovat.

Hnutí za aktivní mateřství a některé porodní asistentky jsou mnohdy obviňovány, že propagují porody doma. To není pravda. Pouze poskytujeme informace lidem, kteří o porod doma stojí nebo o něm uvažují. Nikomu ho nevnucujeme.

Jak se mám rozhodnout, kde porodím?

Světová zdravotnická organizace (WHO) říká jednoznačně:

„Roďte tam, kde se cítíte bezpečně.“

Někdo se cítí bezpečně doma, jiný v porodnici. Já kupříkladu považuji – v některých ohledech, jako je například míra pochybení zdravotníků, časté intervence do průběhu porodu, neúcta ke klientkám – české porodnice za riziková místa k porodu.

Jak s místem porodu souvisí celospolečenská nálada?

Ženám doporučuji, aby myslely především na sebe a své děti, protože nerodíme pro své okolí, je to NÁŠ důležitý životní okamžik.

Pokud já osobně dozraji k nějakému přesvědčení, navíc podepřenému vědeckými poznatky a zkušenostmi mými i dalších žen, nebudu se ohlížet na to „co by tomu řekli lidi“. To platí v mém životě všeobecně, nejen při výběru místa porodu.

V Nizozemí rodí 30 – 60 % žen doma. Čím to?

V Nizozemí je velká tradice porodní asistence. S Nizozemím se nemůžeme moc porovnávat, a to nejen v oblasti porodnictví.

Ráda bych vyvrátila dva mýty, které u nás o jejich porodnictví panují. Jeden je, že rodí doma častěji proto, že žijí v rodinných domech, ze kterých není problém vynést na lehátku pacienta. To není pravda. Mají tam naopak tak úzká schodiště, že by se v nich neotočila ani rakev, natož lehátko. Naopak česká norma právě toto požaduje. Porodu doma se tam nevyhýbají ani obyvatelky měst a nutno poznamenat, že i u nás rodí ženy v panelácích.

Další mýtus je, že všechny jejich porodní asistentky mají před domem vždy v pohotovosti svou vlastní skvěle vybavenou sanitku, jakýsi pojízdný porodní sál. To není pravda. Některé asistentky jsou vybaveny lépe, jiné hůře, výjimečnost jejich služeb není ve vybavení, ale v kvalitě péče, kterou ženě poskytují.

Co např. Švédsko, které je uznávanou jedničkou v péči o matku a dítě?

Ve Švédsku je praxe tzv. Family rooms, jakýchsi porodních pokojíčků v areálech porodnic. Lékaři a lékařky do porodu nezasahují a neovlivňují jej, řeší pouze patologické situace. Doma se rodí, podobně jako v jiných vyspělých zemích, kolem 1 – 2 % dětí.

Kolik žen rodí doma u nás?

V evidenci porodů doma je v ČR bohužel trochu chaos, protože není ani přesná definice toho, co je ještě porod doma a co už ne. Například porodí-li žena dítě doma, ale placentu až v porodnici, zaeviduje porodnice tento porod jako porod v porodnici. Odhaduje se, že je to jedno až dvě procenta žen.

Kdo rodí doma?

Jde to napříč celou společností, od středoškoláků po vysokoškoláky i samotné doktory. Nejsou to rozhodně jen lidé v batikovaných oděvech s dřevěnými korálky.

Hlavní podmínkou plánovaného porodu doma je kromě plného zdraví matky i dítěte to, že se pro něj rodiče rozhodli po zralé úvaze a zároveň si zachovávají otevřenost vůči možnosti kdykoliv se přemístit do porodnice.

23.6.2009 11:10 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist